Tüketici tercihlerinin belirlenmesinde konjoint analizi ve çok boyutlu ölçekleme analizinin kullanımı: Küçük ve orta boy işletmeler üzerinde bir uygulama
The usage of multidimensional scaling and conjoint analysis in determining consumer preferences: An implication on small-and medium sized firms
  1. Tez No: 159918
  2. Yazar: ÖZNUR ÖZKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. BAHTIŞEN KAVAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Pazarlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu çalışmanın amacı, tüketici tercihlerinin belirlenmesinde iki çok değişkenli istatistiksel analiz yöntemi olan Çok Boyutlu ölçekleme Analizi ve Konjoint Analizlerinin eş zamanlı ve birlikte kullanımını incelemeye çalışmaktır. İnceleme, Ankara OSTİM Bölgesindeki 139 üretici Küçük ve Orta ölçekli işletmenin yeni ve rutin satın alımlarında kullandıkları seçim kriterleri ile gerçekleştirilmiştir. Ulaşılan bulgulara göre, iki yöntem birlikte ve eş zamanlı kullanıldıkları takdirde pazarlama yöneticilerinin kullanabileceği etkili ipuçları vermektedirler. Eş zamanlı kullanımları halinde, belirlenen uyarıcılar Konjoint analizi ile önem sırasına sokulabilirken, Çok Boyutlu ölçekleme Analizi ile göreceli değerlendirmeleri ve görsel sunumları elde edilip beraber değerlendirilebilir. Birlikte kullanımlarında ise, Konjoint Analizi ile elde edilen önemli değişkenler Çok Boyutlu Ölçekleme analizi ile haritalandırılabilir ya da Çok Boyutlu ölçekleme Analizi ile elde edilen boyutlar Konjoint Analizi ile önem sırasına konulabilir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this thesis was to investigate the usage of Multidimensional Scaling and Conjoint Analysis both simultaneously and sequentially in determining consumer preferences. An empirical study was conducted on 139 small-and medium-sized manufacturing firms in OSTİM, Ankara using the selection criteria they use when making new buy and straight rebuy. The results suggest that the two methods, when used both simultaneously and sequentially, may provide useful cues to marketing managers. When the methods are used simultaneously, the rank-order produced by Conjoint analysis and the dimension provided by MDS can be evaluated together. When they are used sequentially, the most important criteria determined by Conjoint Analysis can be mapped by MDS or the dimensions determined by MDS can be rank-ordered by Conjoint Analysis.