Çevre vergilerinin ekonomik büyüme ve istihdam üzerindeki etkileri: Avrupa Birliği ülke uygulamaları
The effects of environmental taxes on economic growth and employment: European Union country practices
- Tez No: 744499
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN GÜÇLÜ ÇİÇEK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Maliye, İşletme, Finance, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 222
Özet
İklim değişikliği araştırmaları dünya çapında gittikçe hız kazanmakta, çevresel sorunlarla ilgili endişeler mali araçlardan vergilerin uygulanması için baskılara yol açmaktadır. Diğer taraftan hükümetler ekonomik büyüme, istihdam ve iyileştirilmiş yaşam standartları için çabalamaktadır. Çevre vergilerinin emisyonları azaltarak daha kaliteli bir çevre sağlaması beklenirken ekonomik büyüme ve istihdam üzerinde yol açacağı olumsuz etkiler tartışılmaktadır. Bu nedenle son yüzyılda çevresel kaygıları ekonomik büyüme ve istihdam ihtiyaçlarıyla uzlaştırmak çevresel politika ve ekonomi politikasını entegre etmek için çevre vergilerini yeniden yapılandırmaya yönelik çalışmalar yürütülmektedir. Çevre vergilerinin çevre, ekonomik büyüme ve istihdam ilişkisi üzerine kurulan bu çalışmanın temel amacı Avrupa Birliği'nin yürüttüğü çevre vergisi politikasının ekonomik büyüme ve istihdam üzerinde olumlu bir etkisinin olup olmadığının belirlenmesidir. Bu amaçlar doğrultusunda birinci bölümde çevrenin korunmasında ekonomik araç olarak çevre vergilerinin ve gelirlerinin önemi ve gelişimi başlıca AB hedefleri ve stratejileri bağlamında ele alınmıştır. İkinci bölümde çevre vergilerinin ekonomik büyüme ve istihdam üzerindeki muhtemel etkileri çevre, çevre vergileri ile ekonomik büyüme istihdam ilişkisini inceleyen teorik tartışmalar çerçevesinde tartışılmıştır. Üçüncü bölümde çevre vergilerinin çevre, ekonomik büyüme ve istihdam ilişkisi Panel Güçlendirilmiş Ortalama Grup Etkisi (Augmented Mean Group: AMG) yöntemiyle amprik olarak test edilmiştir. 1998-2018 dönemine ait verilerin kullanıldığı analizde 24 AB ülkesine yer verilmiştir. Analiz sonucunda beklenenin aksine çevre vergilerinin sera gazı emisyonlarını azaltmadığı, ekonomik büyüme ya da istihdam üzerinde“çifte yarar”anlamında olumlu bir etkisinin olmadığı tespit edilmiştir. Çevre vergilerinden beklenen çevresel etkilere ulaşılabilmesi için çevre vergilerinin çevresel kriterlere göre yeniden yapılandırılması, öncelikli amacı gelirler ya da ekonomik kaygılar değil çevreyi korumak olan vergilerin yaygınlaştırılmasının gerekliliğini kanıtlamıştır.
Özet (Çeviri)
Climate change researches are gaining momentum around the world, with concerns about environmental issues leading to pressures from financial instruments to impose taxes. On the other hand, governments are striving for economic growth, employment and improved living standards. While environmental taxes are expected to provide a better quality environment by reducing emissions, the negative effects on economic growth and employment are discussed. Therefore, in the last century, studies are carried out to restructure environmental taxes in order to reconcile environmental concerns with economic growth and employment needs and integrate environmental and economic policy accordingly. The main purpose of this study, which is based on the relationship between environmental taxes and the environment, economic growth and employment, is to determine whether the environmental tax policy carried out by the European Union has a positive effect on economic growth and employment. In line with these objectives, in the first chapter, the importance and development of environmental taxes and revenues as an economic tool in the protection of the environment are discussed in the context of the main EU objectives and strategies. In the second chapter, the possible effects of environmental taxes on economic growth and employment are discussed within the framework of theoretical discussions examining the relationship between the environment, environmental taxes, economic growth and employment. In the third chapter, the relationship between environmental taxes, environment, economic growth and employment is tested empirically with Augmented Mean Group: AMG method. 24 EU countries have been included in the analysis with data from the period 1998-2018. As a result of the analysis, it has been seen that, contrary to expectations, environmental taxes did not reduce greenhouse gas emissions and did not have a positive effect on economic growth or employment in terms of“double dividends”. In order to achieve the expected environmental effects from environmental taxes, the restructuring of environmental taxes according to environmental criteria has proven the necessity of expanding taxes whose primary purpose is to protect the environment, not income or economic concerns.