Geleneksel yöntemle ve eleme yöntemi ile puanlanan çoktan seçmeli testlerin psikometrik özelliklerinin incelenmesi
Investigation of psychometric properties of miltiple choice tests which scored with traditional method and elimination method
  1. Tez No: 159929
  2. Yazar: BAYRAM ÇETİN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HÜLYA KELECİOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitimde Ölçme ve Değerlendirme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu araştırmada, çoktan seçmeli testlerin geleneksel yöntemle cevaplanmış formu ile cevaplayıcının tespit edebildiği çeldiricilerin elenmesi şeklinde cevaplanmış formunun (eleme puanlaması) madde ve test özellikleri Klasik Test Kuramı (KTK), Madde Tepki Kuramı (MTK) ve cevaplayıcı görüşlerine göre karşılaştırılmıştır. Araştırmada KTK'ya göre, geleneksel ve eleme puanlamaları madde ayırıcılıkları, testin göreceli etkilikleri, test güvenirlikleri ve toplam puanlan arasındaki ilişkiler karşılaştırılmıştır. MTK'ya göre, madde ve testin geleneksel ve eleme puanlamalarının göreceli etkililikleri, marjinal güvenirlikleri ve kestirilen yetenek düzeyleri arasındaki ilişki açısından karşılaştırılmıştır. Bunun yanında, cevaplayıcıların bazı anket sorularıyla bu iki cevaplama şeklini karşılaştırmaları istenmiştir. Araştırmanın bulgulan, KTK'ya göre madde ayırıcılık güçleri yönünden geleneksel puanlamanın 0.525, eleme puanlamasının 0.411 olarak belirlenmiştir. Eleme puanlamasının Cronbach a güvenirliği 0.83, geleneksel puanlamanın KR-20 güvenirliği 0.74 olarak belirlenmiş ve eleme puanlamasının 0.01 düzeyinde anlamlı olarak daha yüksek güvenirlik verdiğini ve uzunluk olarak daha etkili olduğunu göstermiştir. MTK karşılaştırmalarında ise, eleme puanlaması geleneksel puanlamaya göre çok daha etkili olduğu belirlenmiştir. Marjinal güvenirlikler eleme puanlamasında 0.95, geleneksel puanlamada 0.74 olarak kestirilmiştir. Eleme puanlamasının 0.01 düzeyinde anlamlı olarak daha yüksek düzeyde güvenirlik verdiği görülmüştür. Ayrıca, hem KTK' da hem de MTK' da kestirilen yetenek düzeyleri arasındaki ilişki yaklaşık 0.56 olarak kestirilmiştir. İki puanlama yönteminin birbirlerindeki değişkenliğin % 32'sini açıklayabildiği belirlenmiştir. Anahtar Sözcükler Çoktan Seçmeli Testler, Eleme Puanlaması, Coombs, Kısmi Puan Modeli
Özet (Çeviri)
In this research, item and test properties of form which is answered according to the traditional method and form which is answered as eliminating distracters that identified by examinee (elimination scoring) are compared within Classical Test Theory (CTT), Item Response Theory (IRT) and judgements of examinees. In respect of CTT, the item discriminations, relative lenght efficiency of methods, reliabilities and the correlation between total test scores estimated from traditional and elimination scoring are compared. In respect of IRT, the relative efficieny of items and test, marginal reliabilities and correlation between ability levels estimated from traditional and elimination scoring are compared. In addition, the examinees are asked to compare these two methods with some of survey questions. With respect to CTT, the findings of the research are indicated 0.525 in traditional scoring and 0.411 in elimination scoring in terms of median of the item-total correlations. Interconsistency reliability are obtained 0.83 in elimination scoring, 0.74 in traditional scoring and the difference of these reliability coefficients is significant at 0.01 level. Additionally, the elimination scoring is more efficient than traditional scoring according to lenght efficiency. The marginal reliabilities are estimated 0.95 in elimination scoring and 0.74 in traditional scoring in respect to IRT. The difference of marginal reliability coefficients between elimination and traditional scoring is significant at 0.01 level. Furthermore, correlation of ability levels estimated from elimination and traditional scoring is predicted as 0.56 both in CTT and IRT. The two scoring methods are explained % 32 of other's variance. Key Words Multiple Choice Tests, Elimination scoring, Coombs, Partial Credit Model