Deneysel tipografide biçim ve içerik ilişkisi
Form and content relationship in experimental typography
- Tez No: 159955
- Danışmanlar: PROF. İSMAİL KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Grafik Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 193
Özet
Ill ÖZET KILIÇ, Ekin. Deneysel Tipografide Biçim ve İçerik İlişkisi, Yüksek Lisans Tezi, Ankara, 2005. Deneysel Tipografide Biçim ve İçerik İlişkisi konulu araştırmanın giriş bölümünde, tipogratl ve deneysel tipografi kavramlarının genel bir tanımı yapılmış; araştırmanın amacı ve sınırlılıkları irdelenmiştir. Birinci bölümde, deneysel tipografi çerçevesinde, tipografinin tarihsel gelişimi incelenmiş, verilen örneklerle içeriğin biçime yansımasında deneysel yaklaşımlar irdelenmiştir. İkinci bölümde ise, 'deneysellik'; deneysellik kavramının tipografideki yeri; biçim ve içerik ilişkisinde deneysel yaklaşım konuları detaylandırılmıştır. Araştırmanın üçüncü bölümünde Deneysel Tipografi'de içeriğin biçime yansıtılmasında kullanılan yöntemler örneklerle irdelenmiştir. Yüksek Lisans Tezi sonucunda elde edilen veriler Sonuç Bölümünde ortaya konmuş ve uygulama projesi ile tamamlanmıştır. Anahtar Sözcükler Tipografi, deneysel, deneysel tipografi, tipografide biçim ve içerik ilişkisi.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT KILIÇ, Ekin. Form and Content Relationship in Experimental Typography, Thesis of M.F.A. in Works of Art, Ankara, 2005. The introduction chapter of the thesis includes the explanation of the terms 'typography' and 'experimental typography'; the aim of the reseach subject. In the first chapter, history of typography is being analysed due to the experimental approach and form&content relationship. In the second chapter, the concept of 'experimental; experimental approaches on typography; and experimenting on the form&content relations in typographic designs are studied. In the third chapter, the methods used in experimental typography are stuied; concerning the form&content relationship exaples are given. In conclusion, by analysing the outcomes of this research thesis, the thesis project is studied. Keywords Typography, experimental, experimental typography, form and content relationship in typography.