Havayolu ve havacılık işletmelerinde uçak bakım organizasyonu
Aircraft maintenance organization in the airlines and aviation administration
  1. Tez No: 92158
  2. Yazar: EKREM MERCAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ÖÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ulaşım, İşletme, Transportation, Business Administration
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sivil Havacılık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 187
Özet
11 YÜKSEK LİSANS TEZ OZÜ HAVAYOLU VE HAVACILIK İŞLETMELERİNDE UÇAK BAKIM ORGANİZASYONU Ekrem Mercan Sivil Havacılık Yönetimi Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Haziran 1999 Danışman: Doç. Dr. Mustafa Öç Türkiye'de ve dünyada hızla gelişmekte olan hava taşımacılığı sektörü müşterilerine kaliteli hizmet sunmanın yanında güvenilir ve emniyetli hizmetin verilmesi çabası ve rekabeti içerisindedir. Sivil havacılık sektöründeki hizmetlerin önemli bir bölümünü uçak bakım hizmetleri oluşturmaktadır.İşletmeciler kullandıkları hava araçlarını uçuşa elverişli durumda bulundurabilmeleri için gerekli olan uçak bakım organizasyonunu kurmak zorundadırlar. Bakım hizmeti lisanslı teknisyen, bakım personeli, bakım atelyeleri, teçhizat, araç, yedek malzeme, uygun mekan ve alt yapı sistemlerini gerektirir. Hiç kuşkusuz bakım sistemlerinin temel amacı düşük maliyetle en iyi hizmeti elde edebilmektir.Bunun için uçağın yerde kalma süresini azaltmak gerekir. Havayolu işletmeleri ister küçük ister büyük olsun, bir işletme için uçak bakımı ve organizasyonu vazgeçilmez, en önemli unsurdur.Uçak bakımları temelde aynı olmalarına rağmen, emniyeti ve kontrolü açısından bir işletmeden diğerlerine göre farklılık göstermesi sonucunda Avrupa Birleşik Sivil Havacılık Otoritesi (JAA) bakım örgütlenmesini belirli bir standarta bağlayarak işletmelerin kendi bakımlarının emniyet ve kontrollerinden, kendilerinin sorumlu tutulması ilkesini getirerek tüm uçak bakım ünitelerini ayrı organizasyon yapısı oluşturmaya zorlamıştır.m Havayolu işletmelerinin uçak bakım organizasyonunun tez konusunun incelenmesinde, genel organizasyon ve uçak bakımın tanımı, işletmelerin, imalatçı firmalar ile ilgili uluslararası yayınları, bakım programlan, periyotları, organizasyon ilkeleri ile bu organizasyonda görev alan birimlerin tanımları, kurulacak yeni bir bakım tesisinin özelliklerinden bahsedilmiştir. Havayolu işletmelerinin uçak bakım organizasyolarındaki farklılıklar, işletmelerin uçuş hizmetlerini ulusal veya uluslararası yapmalarından kaynaklanmaktadır. Bu nedenle organizasyonlardaki yönetici personel farklı isimler altında belirtilmelerine rağmen görev ve sorumlulukları birbirine benzemektedir. Tüm organizasyon yapıları üst yönetimden alta doğru, sorumlu müdür ve altında ise kurmay bölümleri ile icra bölümlerinden oluşan bir yapıya sahiptir. Bütün bu hususlar uçak bakım organizasyonunu oluşturan fonksiyon ile geniş bir şekilde ele alınıp Türkiye'deki bazı havayolu ve havacılık işletmeleri için uçak bakım organizasyon yapıları şemaları ile birlikte ele alınarak incelenmeye çalışılmıştır. Sonuç bölümünde ise Anadolu Üniversitesi Sivil Havacılık Yüksekokulu Uçak Bakım Ünitesinde tüm bu bilgiler ışığında uygulama yapılmıştır. ?©e YteffiâĞımrtM ij««
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT AIRCRAFT MAINTENANCE ORGANIZATION IN THE AIRLINES AND AVIATION ADMINISTRATION Ekrem Mercan Civil Aviation Administration Program Anadolu University Social Sciences Instute, June 1999 Advisor: Asc.Prof.Dr. Mustafa Öç Civil air transportation sector, which has been devoloping very speedly, has been being in a big competition to serve a reliable, dependable and qualified service to its costumers. Aircraft maintenance services are an important port of Civil Air Transportation. Operators must establish required and sufficiend organizations to keep their aircrafts in an airworty condition. Maintenance facilities require approved techniciens, maintenance work shops, equipments, tools, spare parts, appropriate place and underground systems. Offcourse, the basic subject of those facilities is to serve best service with a lowest cost. Inexpensive, reliable, comfortable on-time service results in decreased on- ground time of aircraft. Aircarft maintenance organization is the most important factor for both small and large airliners.However the aircraft maintenance is basicly similar, it differs on maintenance security from organization to organization.Because of this European Civil Avaition Organization (JAA) brought some regulations and standarts for maintenance activities. So companies developed a self-controlled management structure. In analysis of aircraft maintenance organization the definition of general organization and aircraft maintenance, international publications of organizations concerning manufacturers, maintenance programs, schedules, organization principles,definitions departments of organization and the requirements of newly developing maintenance facility have been researched. The difFerance between aircraft maintenance organization of companies are caused by national and international flight services of companies.Because of this however the management parsonel in companies are identified with different names, the functions and responsibilities are the same. All organization chart have a structure that enlarging from superior management to low officers and including responsible department and executing department. All of these functions formating an aircraft maintenance organizations has been considered and aircraft maintenance organization charts of some airlines and aviation companies in Türkiye has been tried to be researched.