Başmakçı ve Dazkırı ağzı
The dialect of Başmakçı and Dazkırı
- Tez No: 160051
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. ERDOĞAN BOZ
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
 - Yıl: 2006
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 380
Özet
Çalışmada Afyonkarahisar Sinin Başmakçı ve Dazlan ilçelerinin köyleriyle birlikte ağız özellikleri tespit edilmeye çalışılmıştır. İlçelerin ağız özelliklerinin tespiti için ilçe merkezleri ve köylerinden derlemeler yapılmıştır. Derlenen malzemeleri Türk Dil Kurumu tarafından tavsiye edilen“Ağjz Araştırmalarında Kullanılacak Fonetik Transkripsiyon Alfabesi”ndeki sisteme göre yazıya geçirdik. Metinlerimizde yaptığımız ses bilgisi, şekil bilgisi ve sözlük çalışmalarının sonucunda Başmakçı ve Dazkırı yöresi ağzının özelliklerini ortaya koymaya çalıştık. Ayrıca Kütahya ve Yöresi Ağızlan, Uşak İli Ağızlan, Afyon Merkez Ağza, İsparta Merkez Ağza ve Sandıklı Yöresi Ağız Özellikleri ile karşılaştırmalara giderek Başmakçı ve Dazkırı yöresi ağzının bölgeye göre farklılaşan veya benzerlik gösteren yönlerini ortaya koyduk.
Özet (Çeviri)
The Department of The Turkish Language and Literature Afyon Kocatepe University The Institute of Social Sciences January 2006 Adviser: Doç.Dr. Erdoğan BOZ In this study, the dialect characteristics of Afyonkarahisar with the villages of Başmakçı and Dazkırı towns were tried to determine. Collections from town centres and villages were arranged to determine the dialect characteristics of the towns. We dictated the compiled materials according to the system in“The Phonetic Transcription Alphabet That Will Be Used In Dialect Searches”, advised by The Turkish Linguistic Society. We tried to explain the dialect characteristics of Başmakçı and Dazkırı Region in the search of phonetics, morphology and dictionary studies that we arranged in our tests. Additionally ^ we explained the differentiating or showing similarity sides of Başmakçı and Dazkırı Region dialect accordig to region by comparing with Kütahya and Its Region Dialects, Uşak Dialects, Afyon Centre Dialect, İsparta Centre Dialect, Sandıklı Region Dialect Characteristics.