Uşak'ta yükseköğretim faaliyetleri ve başlıca sorunları
The main activities of higer education and their problems in Usak
- Tez No: 160059
- Danışmanlar: PROF. DR. ADNAN ŞİŞMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 208
Özet
ii YÜKSEK LİSANS TEZ ÖZETİ UŞAK'TAKİ YÜKSEKÖĞRETİM FAALİYETLERİ VE BAŞLICA SORUNLARI Mutlu AKÇAY İlköğretim Anabilim Dalı Sosyal Bil. Öğretmenliği Bilim Dalı Afyon Kocatepe Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü 2005 DANIŞMAN: Prof. Dr. Adnan ŞİŞMAN Uşak, Ege Bölgesi'nin İç Batı Anadolu bölümünde yer almaktadır. Şehir ile ilgili olarak yükseköğretim alanında daha önce bilimsel bir araştırma yapılmamış olması, bir Uşaklı olarak araştırmanın temel amacı olmuştur. Araştırmada Uşak'taki yüksek öğretim faaliyetleri nedensellik, dağılım vs. gibi ilkeler dikkate alınarak açıklanmaya çalışılmış ayrıca yüksek öğretimin her aşamasındaki gelişimi incelenmiştir. Özellikle 2004 yılındaki fakülte ve yüksekokulların öğrenci ve akademik personel potansiyelleri, yıllara göre öğrenci ve akademik personellerdeki artışlar incelenmeye çalışılmıştır. Şehrin yüksek öğretiminin yapısı incelenirken basılı kaynaklardan ve kitaplardan fazla yararlanılamamıştır. Sebebi ise daha önce bu konu hakkında hiçbir araştırma yapılmamış olunması ve buna bağlı olarak da herhangi kaynakçanın mevcut olmamasıdır. İstatistik verilere, Uşak ili sınırlarındaki tüm fakülte ve yüksekokullar bizzat tek tek gezilerek ulaşılmıştır. Sonuç olarak ise Uşak'taki fakülte ve yüksekokulların zor şartlar altında, özveriler gerektiren çabalar sonucu açılabildiğini ve bu çabaların sonuçsuz kalmayarak 12 yıl içersinde üniversite kapasitesine ulaşabildiğini ve artık Uşak ilinin de bağımsız bir üniversiteyi hak ettiğini söylemek yerinde olacaktır.
Özet (Çeviri)
iii THE SUMMARY OF MASTER THESIS THE MAIN ACTIVITIES OF HIGHER EDUCATION AND THEIR PROBLEMS IN UŞAK Mutlu AKÇAY The Main Diciplines Of Elementary Education The Diciplines Of SocialScience Education The Social Sciences Institude of University of Afyon Kocatepe 2005 ADVISOR: Pro£Dr.Adnan ŞİŞMAN Uşak is located in the inner western part of Aegean Region. Being a resident of Uşak^ıot having any scientific investigation about this city in higher education until now is the main reason of my choice of this topic. In this investigation the higher education in Uşak is tried to be explained in terms of causality, distribution etc... Also, the development of them in higher education is examined or analyzed. Especially, the potential of students and academic personals in 2004 and the increase in the number of students and academic personals are tried to be investigated. While examining the properties and construction of higher education, the books and printed resources can not be used because of the limited of investigation. The statistical datas are obtained by visiting and searching all the faculties and high education schools in Uşak one by one. As a result,since the faculties and academies was constructed with difficulties and it was required high sacrifice and high effort, in 1 1 years period the quality of these faculties reached to the quality of the university. According to these, we can say that Uşak deserves an independent university.