Bolvadin'in şehirsel fonksiyonları
The functions of Bolvadin as a city
- Tez No: 160058
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ALİ ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Geography
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
u ÖZET BOLVADİN'İN ŞEHİRSEL FONKSİYONLARI Mustafa GÜNAY Coğrafya Anabilim Dalı Afyon Kocatepe Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Eylül 2005 Danışman: Doç. Dr. M. Ali ÖZDEMİR Bolvadin, alüvyal tabanlı bir ova üzerine kurulmuş, Osmanlı Dönemi'nden günümüze kadar ilçe statüsünü sürdürmüş bir kent yerleşmesidir. Sultan I. Murat zamanında Osmanlı topraklarına katılan Bolvadin, Cumhuriyet'in ilanından sonra 1924 yılında ilçe merkezi olmuştur. Eğitim öğretim bakımından oldukça gelişmiş olan kentte, halkın okuma yazma oranı yüksektir. İlçede genel olarak, karasal iklimin özellikleri görülür. Yazlar sıcak ve kurak kışlar soğuk ve kar yağışlı geçmektedir. Kentin en önemli su kaynaklarını, Akarçay ve Eber Gölü oluşturmaktadır. 1950 yılından sonra nüfusu 10.000'i aşarak şehir sınıfına giren kentin nüfusu, Afyon kent merkezinden sonra ikinci sırada gelmektedir. Tarımın etkisiyle gelişen kentte, daha sonraları hizmet ve sanayi fonksiyonları ön plana çıkmışsa da, tarımsal faaliyetlerin ekonomik fonksiyonlar üzerindeki etkisi, varlığını devam ettirmektedir. Şehirde, tahıl tarımı yaygın olarak yapılmakta olup, hayvancılık da giderek gelişme göstermektedir. Kentte bulunan Alkoloid fabrikası, ülkemizin tek ve alanmda Dünya'nm en büyük fabrikası konumunda olup, stratejik bakımdan büyük öneme sahiptir. Konya, Eskişehir, İstanbul yol güzergâhında olması ve yolların kavşak noktasında bulunması şehrin gelişimine olumlu etkide bulunmaktadır. Şehirde ulaşımın da etkilemesi nedeniyle hareketli bir ticari aktivite söz konusudur. Turizm bakımından önemli bir potansiyele sahip olan kent, Heybeli Termal Tesisleri ile de adını sıkça duyurmaktadır.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT THE FUNCTIONS OF BOLVADİN AS A CITY Mustafa GÜN AY Geography Social Sciences Institute, Afyon Kocatepe University September 2005 Counselor: M. Ali ÖZDEMİR, Assistant Professor Bolvadin is a city settlement which has been established on an alluvial plain and has preserved herself as a district from Ottoman Empire to modern times. Bolvadin has been added to the lands of the Ottoman Empire in Sultan Murat Fs time. After the declaration of Turkish Republic Bolvadin became a district centre in 1924. In the city, which is quite developed on education, the literacy ratio of the town people is very high. In the town the characteristics of continental climate is eminently seen. Summers are hot and droughty while winters are cold and snowy. The most important sources of water are Akarçay and the Lake Eber. The settlement entered into city state as the population passed beyond 10 thousand after 1950. With her population, Bolvadin comes second after Afyon city centre. Although service and industry functions became popular in the city, which was developed with the help of farming, the effects of farming on economic functions still exist. Corn cultivation is widely done while stock farming is gradually developed. Turkey's only and the world's the biggest factory in its area, alkaloid factory has a strategically great importance. The fact that the city stands on the main line and function of Konya, Eskişehir and Istanbul contributes a lot to the development of the city. There is an active commercial activity with the effect of transportation. The city which has a considerable potential on tourism, lets her name heard with Heybeli Thermal Organization.