Sırpça ve Türkçe ses dizgilerinin karşılaştırılması- Sırpların Türkçe sesletiminde karşılaştıkları güçler
Comparison of Serbian and Turkish sound systems- difficulties arised in Serbians' pronounciation of Turkish
  1. Tez No: 160067
  2. Yazar: SENKA İVOŞEVİÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İCLAL ERGENÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçenin Eğitimi ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
TEZ ÖZETİ Bu tezde Sırpça ve Türkçe ses dizgelerinin incelenmesi, iki dildeki her sesin özelliklerinin betimlenmesi ve karşılaştırılması yapılmış, bunun yanında ayrımsal yöntemle elde edilen bulgulardan yola çıkarak Türkçe öğrenen Sırpların Türkçe sözcüklerin sesletiminide karşılaşabilecekleri güçlükler saptanmıştır. Tezin 1. bölümünde çalışmanın sınırlan içerisindeki ayrımsal dilbilim ve sesbilime ilişkin kavramlar ve tanımlamalar yer almaktadır. 2. bölümde Sırpça ses dizgesinin başlıca özellikleri belirtilmiş, Sırpça sesler ayrı ayrı betimlenmiştir. Sırpça ses dizgesi, daha önceki sesbilim çalışmalarında yer alan ilgili açıklamalara dayanılarak betimlenmiştir. 3. bölüm, Türkçe ses dizgesinin ve Türkçedeki seslerin özelliklerine ayrılmıştır. Türkçe ses dizgesinin betimlenmesi, daha önceki çalışmalar temelinde yapılmıştır. 4. bölümde, iki ses dizgesindeki sesler, Krzeszowski (1990)'da yer alan ayrımsal yöntem çerçevesinde karşılaştırılmıştır. Bunun yanında, karşılaştırmanın sonuçlarına dayalı olarak Sırplann Türkçe seslerin sesletiminde karşılaşabilecekleri güçlükler ve bunların nedenleriyle ilgili bir takım varsayımlar ortaya koyulmuştur. 5. bölümde, bu çalışmaya özgü olan, deneklere uygulanan araştırma yer almaktadır. Araştırmaya Türkçe öğrenimlerini sürdürmekte olan ve Türkoloji öğrenimini tamamlamış olan 30 denek katılmıştır. Araştırma, Sırpların Türkçe sesletiminde yaptıkları yanlışların saptanması ve çözümlenmesi doğrultusunda yapılmıştır. Bunun yanı sıra, çözümlemede, bu çalışmanın asıl konusu olmayan, fakat iki dil arasındaki farklılıklardan ötürü meydana gelen vurgu ve ses yapılan ile ilgili yanlışlara yer verilmiştir. Bu bölümün sonunda saptanan yanlışların değerlendirilmesi yer almış ve bunların giderilmesine ilişkin kimi öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study investigates sound systems of Serbian and Turkish languages in descriptive and comparative way. Using contrastive linguistic method as a starting point, this phonetic work provides a close look into possible difficulties which may appear in Serbians' pronounciation of Turkish words. Chapter I of the study gives concepts and definitions concerning contrastive linguistics and phonetics, determined within the framework of the study. Chapter II explores major characteristics of Serbian sound system. The same chapter closely describes Serbian sounds one by one. Descriptions given in this chapter are relied on the previous phonetic studies examining Serbian sound system. Chapter DI is concerned with characteristics of sounds and sound system in Turkish. These descriptions, too, are based on previous works made in this linguistic field. In Chapter IV sound systems of languages concerned are compared using contrastive method proposed in Krzeszowski (1990). On the basis of results attained in this comparision Chapter IV also provides some hypothesis concerning articulatory difficulties which may arise in Serbians' pronounciation of Turkish sounds. Chapter V consists of special research which deals with the ways in which Serbian students articulate Turkish sounds. The research was carried out with 30 informants- graduated and ungraduated Serbian students of Turkish language. The main concern of this research was to establish and describe phonetic errors made by Serbian students learning Turkish. Although errors occured in accent and sound structures were not of the main concern in this research they also take place in it. Finally, at the end of this chapter, established errors are evaluated and some proposals concerning the ways in which these errors can be eliminated are offered. 153