Bir devlet kalkınmacılığı modeli: Türkiye şeker fabrikaları anonim şirketi
A model of state led development: Turkish sugar factories corporation
  1. Tez No: 160070
  2. Yazar: CANSU GÜRPINAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET ALPAY DİKMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 203
Özet
ÖZET Bu tezde, bir devlet kalkınmacılığı modeli olarak TŞFAŞ anlatılmaktadır. 1935 yılında kurulan TŞFAŞ, ülke kalkınmasında öncülük yapan bir KİT olarak, kalkınmanın ve modernleşmenin taşıyıcısı olma rolünü üstlenmiştir. Refah Devleti uygulamalarındaki KİT'lerin ekonomiye katkıları ile birlikte top yekûn kalkınmayı da sağlayacak hizmetlerle bir bütün olarak ele alınmasının en iyi örneklerinden birisi TŞFAŞ deneyimidir. Bu çalışma için, çeşitli meslek gruplarındaki emekli Şirket çalışanları ile yapılan görüşmeleri içeren bir alan çalışması yapılmıştır. Yapılan görüşmelerde; fabrikalardaki iş ve yaşam alanlarının örgütlenme biçimi ile Şirketin çalışanları, il/kasaba halkı ve çiftçilerle olan ilişkileri incelenmiştir. Görüşme yapılan emekliler o günlerin Şeker Şirketinde çalışmış olmaktan dolayı çok mutlu olduklarını ifade etmişlerdir. Şirketin çalışanları ile ilişkisi konusunda çıkan sonuç, Şeker Şirketinin, toplam kalite yönetimi, kalite çemberleri gibi yaklaşımlarla çalışanların işyerine aidiyet duygusunu artırmaya yönelik çalışmalarla karşılaştırıldığında daha“sahici”bir başarıyı yakalamış olmasıdır. Fabrikalarda iş ve yaşam alanları bir bütün olarak düzenlenmiş, hizmet içi eğitime önem verilmiş, çalışanların her konuda kendilerini geliştirmeleri desteklenmiş ve bütün bunların sonucunda çalışanların Şirket'e bağlılığı en üst seviyede gerçekleşmiştir. Devlet kalkınmacılığının iyi bir örneği olan TŞFAŞ kalkınmanın ancak kamu işletmeleri yoluyla olabileceğinin en iyi göstergesidir. Cumhuriyetin ilk yıllarında ülkenin hızlı bir ekonomik ve sosyal değişime ihtiyacı varken TŞFAŞ bunu en iyi şekilde; şekerin hammaddesi olan şeker pancarı ziraatının çiftçilere öğretilmesi, şeker üretimi dışında üstlenilen çeşitli görevler, fabrikaların yaşama alanlarını lojmanlarla birlikte okul, hastane, sinema salonları, kantin, çiftlik ve spor alanları gibi bulunduğu yöre halkının hayatlarını doğrudan etkileyecek şekilde düzenleyerek fabrikaların kuruldukları il/kasaba halkının ve çiftçilerin her konudaki gelişmelerine yaptığı katkılarla gerçekleştirmiştir. 196
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This thesis is dealing with the Turkish Sugar Factories Corporation (TSFC) as a state led development model. TSFC was founded in 1935 and it was a good experience to the State Owned Enterprise (SOE) applications in Welfare States in which SOE were taken as a whole, both economic contributions and the other activities providing entire development of the country. A field study, face to face interviews retired company staff from different departments, was held for this study. How the living and working places were organized in sugar factories, TSFC's relations with the staff, farmers and the people living in the cities/towns near the factories were analyzed in this field study. Since Total Quality Management and Quality Circles try to increase organizational commitment, while TSFC's experiences are compared with those, it is obviously seen that TSFC achieved a real success. At first, TSFC had choosen the successful high school graduates and provided them university education and then provided good working and living conditions in the factories. Since working and living places arranged as a whole, on-the- job training was important and the staff were supported by the Company for improving themselves, commitment to the Company was realized at the highest level. TSFC, a good example of state led development, is the best indicator that development can be possible only by public enterprises. After the establishment of the Republic, while our country needed rapid economic and social changes, TSFC completed this mission successfully by changing the lives of farmers and the people living near the factories. They had affected and changed the people's lives while teaching the farmers how to produce sugar beet, taking on different tasks except from production of sugar and arranging the company towns as public housing, school, hospital, cinema, canteen, farm and various sports activities. 197