Televizyon anlatısı, tür ve temsil açısından Asmalı Konak
A critical analysis of Asmalı Konak: In the conceptual framework of television narrative, genre and representation
  1. Tez No: 160083
  2. Yazar: EVRİM YÖRÜK
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. AYŞE İNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 194
Özet
ÖZET Bu çalışmada, popüler bir televizyon dizisi olarak“Aşmalı Konak”ın, televizyon anlatısı, tür ve temsil kavramları bağlamında eleştirel bir incelemesi yapılmıştır. Kültürel Çalışmalar yaklaşımının yapısalcı ve kültürelci paradigmaları üzerinde temellenen incelemede,“Aşmalı Konak”dizisi inşacı bir bakış açısıyla çözümlenmiştir. Televizyon anlatıları, temsil ve tür kavramları hakkında kuramsal bir çerçeve çizilen ilk bölümün ardından, ikinci bölümde“Aşmalı Konak”dizisi, bir televizyon anlatısı ve türü olarak ele alınmıştır. Üçüncü bölümde ise aile ve iktidar ilişkileri, toplumsal cinsiyet ve ataerki ve sınıf çatışmaları bağlamında kültürel temsil biçimlerine odaklanılmıştır. Çalışmada her ne kadar metin odaklı bir çözümleme yapılmış olsa da televizyonun endüstriyel dinamikleri de gözardı edilmemiştir. Televizyon metinlerinin toplumsal iktidar ilişkilerini yansıtan bir yapılaşma içinde oluşu üretim sürecindeki belirlenimleri de dikkate almayı gerektirir. Bu bağlamda, çalışmanın temel vurgusu televizyon anlatılarında 'çok anlamlılığın' ancak 'yapısal bir sınırlılık' içinde mümkün olduğudur. Bu genel yaklaşım içinde“Aşmalı Konak”örneği 'Türk televizyon yayıncılığı içinde belli bir dönemde ortaya çıkmış anlatısal bir biçim' olarak sözü edilen yapılaşmış ilişkiler içinden değerlendirilmiştir.“Aşmalı Konak”dizisi Türk televizyonlarındaki mevcut anlatılar içinde farklılıkların temsili açısından elverişli bir zemin sunmakla birlikte toplumdaki egemen iktidar ilişkilerini yeniden üretmesi açısından diğer yapımlarla önemli ölçüde benzeşmektedir. 191
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study presents a critical analysis of“Aşmalı Konak”, as a popular television drama, in the conceptual framework of genre, television narrative and the representation. By considering the structuralist and culturalist paradigms of Cultural Studies,“Aşmalı Konak”is analysed in the view of constructivist approach. In the first part of the study, it is aimed to constitute a theoretical framework concerning to such concepts as television narrative, genre and the representation. Then, in the second part,“Aşmalı Konak”is evaluated as a television narrative and genre. The last part is focused on the styles of cultural representations in the context of domestic and power relations, gender, patriarchy and class struggles. The industrial dynamics of television is not undervalued although the analysis is based on a text-oriented approach. Owing to the structuralization of television texts which reflect the relations of social power, it is required to pay attention to the determinations in the production process. In this context, the main emphasis of the study is that polysemy of television narrative is solely possible in a“structural limitation”. In this general view,“Aşmalı Konak”,“a narrative form appeared in a specific period of Turkish television broadcasting”, is discussed within mentioned“structured relations”. In the case of comparing with other domestic fictions,“Aşmalı Konak”is very similar to them from the view of the reproduction of the dominant power relations, though it gives an appropriate ground for the representations of differences. 192