Türkmenistan-Türkiye dış ticareti ve Türkmenistan dış ticaretinin finansman yöntemleri
Foreign trade of Turkmenistan and Turkey, financial methods foreign trade of Turkmenistan
- Tez No: 160082
- Danışmanlar: DOÇ.DR. GÜVEN SAYILGAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
ÖZET Geçiş ekonomisine sahip olan Türkmenistan, 1991 yılında bağımsızlığını kazandıktan sonra eski Sovyet sisteminin etkisinden kurtulup, kapalı ekonomiden serbest piyasa ekonomisine geçişte önemli adımlar atmıştır. Ekonomik modernizasyonun ve gelişmiş devletler seviyesine çıkmanın şartı olarak ekonomik yapıda değişikliğe neden olacak reformlara ihtiyaç olduğunun bilinci içerisinde, Türkmenistan Devleti 13 yıl içerisinde ekonomik ve sosyal alanda bir çok reforma imza atmıştır. Türkmenistan'ın belirlemiş olduğu ekonomik model, açık, çoğulcu ve uluslararası bir yapıya sahiptir. Ülkenin hedeflediği ekonomik kalkınmayı sağlamak ve bunun bir plan çerçevesinde yürütülmesi amacıyla“10 Yıllık Ulusal Kalkınma Programı”hazırlanmıştır. Bu programın temel hedefi, Türkmenistan'ı gelişmiş devletler seviyesine çıkarmak, sosyal yönlü piyasa ekonomisi, Türkmenistan'ı kendi kendine yetebilir bir duruma getirme ve yapısal ve ekonomik yatırımların gerçekleştirilmesi olarak sıralanabilir. Diğer taraftan, Türkmenistan banka sistemi, vergilendirme ve mali sistem, sermaye piyasaları, sigortacılık ve denetim alanındaki modernizasyon ile kurumsal alanda; tarım, enerji, telekomünikasyon ve sanayi alanındaki değişimle de sektörel alanda reformlara gitmiştir. Bu reformlarla Türkmenistan Devleti sanayileşme sürecinde önemli adımlar atmış oldu. Günümüzde dünya ticareti giderek serbestleşme eğilimindedir. Ticaret ve serbest piyasaların serbestleşmesi yabancı yatırımların gelişmekte olan ülkelerde iktisadi kalkınmanın finansmanı için gerekli dış tasarrufu ve döviz ihtiyacım sağlamaktadır. Türkmenistan hem yer altı zenginliklere sahip bir ülke olduğu için, sahip olduğu kaynaklan diğer ülkeler ile paylaşma gereği duymaktadır. Bu kaynakları doğru ve bilinçli olarak kullanıp, uluslararası pazarlara çıkarması ile ülkeye döviz girdisi sağlayabilir. Burada, öncelikle komşu ülkeler ile ekonomik ve ticari işbirliğinin sağlamlaştırılması gerekmektedir. Türkmenistan'ın en büyük ticari 125ortaklarından biri olan Türkiye ile ticari faaliyetlerde bulunması her iki taraf için de avantajlar sağlayacaktır. Ancak, Türkmenistan'ın uluslararası ticarette bulunabilmesi için öncelikle hukuki altyapının oturması ve bankacılık sisteminin geliştirilmesi gerekmektedir. Çünkü, günümüz ekonomisinde uluslararası ticarette satın alınan mal veya hizmet karşılıkları çeşitli finansman tekniklerine dayanmaktadır. Söz konusu ticaretin küçümsenmeyecek bir bölümü serbest dövizli ilkesi ile bağdaşmayan yöntemlere göre yapılmaktadır. Türkmenistan ise uluslararası ticarette tam anlamıyla faaliyette bulunabilmesi için gereken altyapı hazırlığım tamamlayamamıştır. Dolayısıyla, Türkmenistan'ın dış ticaretten beklenen faydalan sağlayabilmesi için alternatif finansman yöntemlerinin kullanılması ve altyapı hazırlıklarının biran önce tamamlanması hassasiyetini göstermesi gerekmektedir. Bunu gerçekleştirebilmek için yetişmiş dış ticaret uzmanlarına ihtiyaç vardır. 126
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Turkmenistan, which has got a transitive economy, after gained it's independence, got free of the old Soviet system and took important steps in transmitting to free market economy from a closed type economy. Noticing that the condition of rising to the level of developed countries and economical modernization which needs reforms that will cause a change in the economical structure, the state of Turkmenistan made a lot of reforms in the economical and social field during 13 years. The economical model indicated by Turkmenistan, has got a clear, pluralist and international structure. In order to provide the economical development which is targeted by country and carry out of it under a plan,“A 10 Yeared International Programme of Development”has been prepared. The main objective of this programme is to raise Turkmenistan to the level of developed countries, to obtain social related economy of market, to make Turkmenistan is able to suffice itself, and to complete structural and economical investments. In the associative field Turkmenistan made a modernization in the bank system, taxing and fiscal system, insurance and control; on the other hand made reforms in the sectoral areas with the variation in the fields of agriculture, energy, telecommunication and industry with this reforms, the State of Turkmenistan made important movements in the process of industrialization. At this time, the world trade gradually tends to get free. Getting free of trade and markets removes the necessity of foreign exchange and foreign savings needed for a financing of economical development in developing countries. Because Turkmenistan is a country that has got a rich underground materials, it requires to share it's sources with other countries. It may obtain an input of foreign exchange provided that it benefits that sources in a conscious way and reflects that into the international markets. Here, reinforcing of the commercial and the economical coorporation with the neighbor countries is the first necessity. If Turkmenistan has a commercial movements with Turkey which is one of the greatest 127commercial associate of Turkmenistan, it will create advantages for both of them as well. However, in order to take place in the international trade, first of all reinforcing of legal background and developing of bank system is needed. Because, in daily economy, return of service or goods which were bought in international trade depends on various finance technique. A great amount of related trade is carried out with methods which do not suit with the principle of free foreign exchange. Turkmenistan has not completed the repairing of background needed to take a role in the international trade completely. Therefore, to obtain expected benefits from foreign trade, untilizing the alternative methods of a financing and completing the preparations of background immediately is required. In order to provide that, there is a lack of trained experts of foreign trade. 128