Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı özel eğitim okullarını denetleyen ilköğretim müfettişlerinin özel eğitim okullarında yaşanan sorunlara ve bu sorunların çözümüne ilişkin görüşleri (Ankara ili örneği)
The perceptions of primary education supervisors about the problems and the solutions of special education schools of ministry of national education (Ankara province example)
- Tez No: 160096
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YASEMİN KARAMAN KEPENEKÇİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Teftişi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
ÖZET MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI'NA BAĞLI ÖZEL EĞİTİM OKULLARINI DENETLEYEN İLKÖĞRETİM MÜFETTİŞLERİNİN ÖZEL EĞİTİM OKULLARINDA YAŞANAN SORUNLARA VE BU SORUNLARIN ÇÖZÜMÜNE İLİŞKİN GÖRÜŞLERİ ( Ankara İli Örneği ) Kayaaltı, Murat Yüksek Lisans, Eğitim Yönetimi ve Teftişi Programı Tez Danışmanı : Yrd. Doç. Dr. Yasemin Karaman KEPENEKÇİ Eylül 2005, 125+x sayfa Araştırmanın amacı, Ankara ili sınırları içinde bulunan Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı özel eğitim okullarını denetlemekle görevli ilköğretim müfettişlerinin, bu okullarda yaşanan sorunlara ve bu sorunların çözümüne ilişkin görüşlerini ortaya koymaktır. Araştırmanın çalışma gurubunu, Ankara ilinde görev yapan ve özel eğitim teftiş grubunda yer alan, özel eğitim okullarını denetlemekle görevlendirilen ilköğretim müfettişleri (toplam 8) ile daha önce özel eğitim okullarını denetlemiş ve görüşme yapmaya istekli ilköğretim müfettişlerinden (toplam 12) oluşan toplam 20 ilköğretim müfettişi oluşturmuştur. Veri toplama aracı olarak yarı-yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır, ilköğretim müfettişlerinin, bu okullarda yaşanan sorunlara ve bu sorunların çözümüne ilişkin görüşleri yapılan görüşme ile alındığı için, verilerin analizinde nitel araştırma yöntemi kullanılmıştır. İçerik analizi ile ilköğretim müfettişlerinin belirttikleri görüşler analiz edilmiştir. Özel eğitim okullarında yaşanan sorunlar, kurum denetim esasları kapsamı da dikkate alınarak“Okul işletmesi”,“işgören Hizmetleri”,“Öğretim Hizmetleri”,“Eğitim Hizmetleri”ve“Öğrenci Hizmetleri”olmak üzere beş ana kategoride incelenmiştir. İçerik analizi sonucunda özel eğitim okullarında yaşanan sorunlara ilişkin en yüksek düzeydeki müfettiş görüşlerinin;“Okul İşletmesi”ana kategorisinde gelir kaynakları (%48.22);“Eğitim İşgörenleri”ana kategorisinde planlama, hazırlık ve organizasyon çalışmaları (%28.07);“Öğretim Hizmetleri”ana kategorisinde öğretimde kullanılan yöntem, araç ve teknikler (%28.72);“Eğitim Hizmetleri”ana kategorisinde okul-çevre ilişkileri (%25.94) ve“Öğrenci Hizmetleri”ana kategorisinde öğrenci işleri ve rehberlik hizmetleri (%26.74) alt kategorilerinde belirtildiği saptanmıştır. iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT THE PERCEPTIONS OF PRIMARY EDUCATION SUPERVISORS ABOUT THE PROBLEMS AND THE SOLUTIONS OF SPECIAL EDUCATION SCHOOLS OF MINISTRY OF NATIONAL EDUCATION ( Ankara Province Example ) Kayaaltı, Murat Master Thesis, Program for Educational Administration and Inspection Advisor : Asst. Prof. Yasemin Karaman KEPENEKÇİ September 2005, 125+x pages The main purpose of this study is to identfy the opinions of primary education supervisors regarding problems and solutions of the special education schools which are inspected by Ministry of National Education. Two study groups consisted of 20 primary schools supervisors. First group (total 8) is consisted of supervisors who took place in special education inspecting group. Second group (total 12) is consisted of volunteer supervisors who inspected special education schools. Semi-structured interview form was used as data collecting technique. Qualitative research method was used because the data was taken by interview technique. The explanations of primary education supervisors were analyzed by content analysis technique. The perceptions of primary education supervisors regarding the problems and the solutions of special education schools were divided into five main categories as“School Administration”,“Personnel Services”,“Teaching Services”,“Education Services”and“Students Services”. As a result, the most stated opinions of problems regarding sub categories in the five main categories are determined as follow;“Financial Sources”(48.22%) in“School Administration”main category,“Planning, Preparing and Organizing Works”(28.07%) in“Personnel Services”main category,“ Methods, Equipments and Technics That are Used in Teaching”(28.72%) in“Teaching Services”main category,“School-Environment Relationship”(25.94%) in“Education Services”main category and“Students Work Department”and“Counseling Services”(26.74%) in“Students Services”main category.