Türkiye'de üretilen iç çamaşırlarının standartlara uygunluğunun yıkama şartlarında deformasyonların en fazla olduğu bölgelerin ve yıkama dayanıklıklarının araştırılması
  1. Tez No: 16013
  2. Yazar: SEVEN ORZEL
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. NECDET SEVENTEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
101 5. ÖZET Bu çalışma, Türkiye'de üretilen bazı iç çamaşırla rının Türk Standartlarına uygun olup olmadığını, yıkamada def ormasyonların en fazla olduğu bölgeleri ve yıkama tekrarlarının mamul boyutlarına etkisini araştırmak ama cıyla piyasadan temin edilen çeşitli marka iç çamaşır ları üzerinde yapılmıştır. Piyasadan toplamış olduğumuz değişik marka ve değişik bedenlerdeki atlet ve fanilaların TS 661 'e göre boyutları ölçüldüğünde bunların çoğunun standartta be lirtilen boyutlara uymadığı görülmüştür. TS 661 Örme îç Çamaşırları standardında, yıkama boyut değişimi pamuklu örgü kumaşlarda, her iki yönde ayrı ayrı çekmez denilen türlerinde, en fazla %4, normal türlerinde ise en fazla %8 olması gerektiği belirtilmek tedir. Değişik marka ve değişik bedenlerdeki atlet ve fanilalarda, en yönündeki boyut değişimi genelde TS 661 ' e uygun çıkmakta, boy yönünde ise bazıları uygun çıkmakta bazıları ise%17.3'e varan oranlarda çekme göstermektedir. Yıkama sonrasında boyut değişimleri incelendiğinde, esas boyut değişimlerinin 1. yıkamada olduğu ve daha sonraki yıkamalarda boyut değişimi yüzdesinin azalarak genellikle sabit hale geldiği görülmüştür. Yapılan yıkamalar sonucunda, boyut değişimleri numu neler arasında farklılıklar göstermekle beraber, genel likle fanilalarda en az çeken bölgelerin beden eni (D) ve omuz genişliği (Sh), en çok çeken bölgelerin ise beden boyu (h2) ve yaka genişliği (Ic) olduğu görülmektedir. W. ?i Yükseköğretim Kurulu Dokümantasyon McrJ-çısi102 Atletlerde ise en az çeken bölgenin beden eni (F), en çok çeken bölgenin ise kol uzunluklarında (C veya B') olduğu görülmüştür. Sererek ve tamburlu kurutucuda kurutularak yapılan denemeler sonucunda, tamburlu kurutucudaki çekme oranları, sererek kurutmaya nazaran daha fazla çıkmaktadır. Yapılan bu çalışma sonucunda yurdumuzda üretilen iç çamaşırlarının standartlara uygun üretilmediği anla şıldığından, en kısa zamanda vücut ölçülerine uygun standardın çıkartılması; kurutma işlemlerinde ölçümün tamburlu kurutucu kullanarak yapılması tavsiye edi- lebiir.
Özet (Çeviri)
103 6. SUMMARY This study has been carried out on some underwear items obtained from the market with various labels for the purpose of determining whether some of the underwear produced in Turkey comply with Turkish Standards, where the deformations occur most when washed, and how the repeated washings affect the sizes of the products. When the sizes of the sleeveless undershirts and flannel undershirts collected from the market with various labels and sizes have been measured according to TS 661, it has been observed that most of them do not correspond to the sizes mentioned in the Standards. It is said that, according to TS 661 Knitted under wear Standards, the diference in size when washed, in cotton - knitted fabrics, must be %4 at the most for the types told not to shrink in both directions separately and %8 at the most for the normal types. In sleeveless undershirts and flannel undershirts with different labels and sizes, the size difference in the width usually complies with TS 661, but in the length while some complies with TS 661 some shrink up to %17.3 When the size differences which occured after washing have been studied, it has been noticed that the main size change takes place after the first wash and on the following washings the rate of size change decreases till it gets to“0”level.103 6. SUMMARY This study has been carried out on some underwear items obtained from the market with various labels for the purpose of determining whether some of the underwear produced in Turkey comply with Turkish Standards, where the deformations occur most when washed, and how the repeated washings affect the sizes of the products. When the sizes of the sleeveless undershirts and flannel undershirts collected from the market with various labels and sizes have been measured according to TS 661, it has been observed that most of them do not correspond to the sizes mentioned in the Standards. It is said that, according to TS 661 Knitted under wear Standards, the diference in size when washed, in cotton - knitted fabrics, must be %4 at the most for the types told not to shrink in both directions separately and %8 at the most for the normal types. In sleeveless undershirts and flannel undershirts with different labels and sizes, the size difference in the width usually complies with TS 661, but in the length while some complies with TS 661 some shrink up to %17.3 When the size differences which occured after washing have been studied, it has been noticed that the main size change takes place after the first wash and on the following washings the rate of size change decreases till it gets to“0”level.