Kurulu bir konfeksiyon işletmesinde optimum çalışma şartları
  1. Tez No: 16014
  2. Yazar: ÖZGÜL MERDOL
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. FİKRİ ŞENOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
72 ÖZET Doğrusal programlama, bir amacı gerçekleştirmek için çeşitli seçenekler arasında uygun dağılımı saklayan bir tekniktir.Doğrusal programlama problemlerini çözebilmek için doğrusal bir amaç fonksiyonu v/e bu amacın gerçekleşme derecesini kısıtlayan kaynak sınırlılıkları olması gerekir. Doğrusal programlamada amaç, sınırlı kaynakların optimal dağılımını saklamaktır. Doğrusal programlama problemlerinin çözümünde cebirsel, grafiksel ve simpleks adı verilen yöntemler kullanılır.Bunlar içinde en etkini simpleks yöntemidir. Çünkü cebirsel ve grafiksel yöntem çok değişkenli problemlere uygun değildir. Simleks yöntemi en iyi çözüme adım adım yaklaşan bir hesaplama yöntemidir. Bunun için bu metod probleme bir uç noktasından başları sonunda optimal çözüme ulaşır. Bizim konumuz olan“kurulu bir konfeksiyon işletmesinde optimum çalışma şartları”doğrusal programlamadan yararlanılarak araştırılacaktır. Bu işletmede pantalon, gömlek, ceket, şort vs mont olmak üzere baş ayrı ürün, üretilebilmektedir. Amaç karin maksimizasyonudur. Sınırlar ise zaman ve pazar talepleridir, İşte bu sınırlar altında karı maksimum yapacak ürün bileşimi doğru sal programlama yardımıyla bulunacaktır; SUMMARY Linear programming is a technique which, gives confor mable distribution between some changes to cartify the aim.for solving the linear programming problems, we have to know a aim function and the weld ı 1 imit edition which 1 i~ miteds the beeing step of that aim. The aim is to find optimal distribution !oF limited weld. At the solition of linear programming problems, we: use that methods "Jh ich are' caljad algebr aic, gr af icabl a and s ifTpla>; Simples is the most affective method in that met-
Özet (Çeviri)
72 ÖZET Doğrusal programlama, bir amacı gerçekleştirmek için çeşitli seçenekler arasında uygun dağılımı saklayan bir tekniktir.Doğrusal programlama problemlerini çözebilmek için doğrusal bir amaç fonksiyonu v/e bu amacın gerçekleşme derecesini kısıtlayan kaynak sınırlılıkları olması gerekir. Doğrusal programlamada amaç, sınırlı kaynakların optimal dağılımını saklamaktır. Doğrusal programlama problemlerinin çözümünde cebirsel, grafiksel ve simpleks adı verilen yöntemler kullanılır.Bunlar içinde en etkini simpleks yöntemidir. Çünkü cebirsel ve grafiksel yöntem çok değişkenli problemlere uygun değildir. Simleks yöntemi en iyi çözüme adım adım yaklaşan bir hesaplama yöntemidir. Bunun için bu metod probleme bir uç noktasından başları sonunda optimal çözüme ulaşır. Bizim konumuz olan“kurulu bir konfeksiyon işletmesinde optimum çalışma şartları”doğrusal programlamadan yararlanılarak araştırılacaktır. Bu işletmede pantalon, gömlek, ceket, şort vs mont olmak üzere baş ayrı ürün, üretilebilmektedir. Amaç karin maksimizasyonudur. Sınırlar ise zaman ve pazar talepleridir, İşte bu sınırlar altında karı maksimum yapacak ürün bileşimi doğru sal programlama yardımıyla bulunacaktır; SUMMARY Linear programming is a technique which, gives confor mable distribution between some changes to cartify the aim.for solving the linear programming problems, we have to know a aim function and the weld ı 1 imit edition which 1 i~ miteds the beeing step of that aim. The aim is to find optimal distribution !oF limited weld. At the solition of linear programming problems, we: use that methods“Jh ich are' caljad algebr aic, gr af icabl a and s ifTpla>; Simples is the most affective method in that met-73 hods. Because algebraic 'and grsficable are not u9efull for to solving much cihangable problems. Simp 1 ex ;meth od is calculation method wh ich aproach to the solution i step by step. for that! reason this method starts to sol ve from the spark point and arrive at the optimal so lution. Our subject ”the optimal u/orking condition in a ready made clothes factory" uull riesearch with linear program ming method. At that factory are five different products produced, like trouser, sh ir t, jacket, shorts, coat. Aim is maximum profit. Limits are time and demand of market. So under that 1 imits, product composition which makes maximum profit will be found iwith using linear programming met hod.