Çifte vatandaşlık
Dual nationality
  1. Tez No: 160155
  2. Yazar: HANDE ÜNSAL
  3. Danışmanlar: PROF.DR. BİLGİN TİRYAKİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
ÖZET Unsal, Hande, Çifte Vatandaşlık. Yüksek Lisans Tezi, Danışman: Prof. Dr. Bilgin Tiryakioğlu, 145 s. Kısaca,“bir kişinin aynı zaman dilimi içerisinde iki ayrı devletin birden vatandaşlığını taşıması”olarak tanımlanan çifte vatandaşlık, devletlerin münhasır yetkilerini kısıtlaması, vatandaşlık çatışmalarına yol açması ve diplomatik koruma, askerlik gibi konularda hukuk düzenlerini karşı karşıya getirmesi nedeniyle, uzun süre, devletler tarafından, istenmeyen bir hal olarak nitelendirilmiştir. Ancak, çok sayıda insanın çeşitli nedenlerle, vatandaşı olduğu ülke dışında yaşadığı günümüzde, çifte vatandaşlık, söz konusu kişilerin“yabancılıktan”ötürü yaşadıkları sıkıntıyı hafifletmenin etmenin yollarından biri olarak ortaya çıkmaktadır. Nitekim, günümüz şartlan millî hukukları, çifte vatandaşlığa ilişkin yeni ve kolaylaştırıcı düzenlemeler yapmak konusunda zorlamaktadır. Bu nedenle, çalışma kapsamında, öncelikle çifte vatandaşlığın lehinde ve aleyhinde görüşler ele alınmış, daha sonra çifte vatandaşlığın ortaya çıkma nedenlerine değinilmiştir. Konunun, Türk hukukundaki yeri ve düzenlenmesi incelenirken, mevzuat ve uygulama arasındaki farklılıklar da belirtilmiştir. İnceleme kapsamında, uluslar arası anlaşmalar irdelenirken, dünya genelindeki yaklaşımlara da yer verilmiştir. Dünyadaki çifte vatandaşlık uygulamaları hakkında, Dışişleri Bakanlığı görevlileriyle gerçekleştirilen ortak çalışma, tezin ekinde sunulmaktadır. Söz konusu çalışmada, Türkiye Cumhuriyeti devletinin tanıdığı tüm devletlerdeki büyükelçiliklere anketler gönderilmiş, bu anketlerle çifte vatandaşlığın o ülkenin hukuk sistemi içindeki yeri konusunda bilgi toplanmıştır. Hem dışa göç veren, hem içe göç alan bir ülke olma özelliğini taşıyan Türkiye bakımından, çifte vatandaşlık konusunun gelecekte de önem taşımaya devam edeceği açıktır. 143Bu nedenle, çifte vatandaşlık, Türk hukukunda, üzerine hassasiyetle eğilinmesi ve dikkatle düzenlenmesi gereken bir konudur. 144
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Unsal, Hande, Dual Nationality. Master's Thesis, Advisor: Prof. Dr. Bilgin Tiryakioğlu, 145 p. Dual nationality, which can be defined briefly as“to have the status of nationality of two different states at the same time”, has been recognised as an undesired occasion in the course of history, as it causes nationality conflicts and opposes the states, on matters such as military service and diplomatic protection. However, recently, many people live in countries other than the one they are nationals of. The fact is that, despite of the disadvantages, dual nationality appears out as a solution for avoiding the problem of being an alien. Likewise, the new world order forces the national law systems to make new and facilitative legislations about dual nationality. In this frame, it is seen that, several states have changed their legislations concerning dual nationality. In the context of the thesis, the reasons leading to dual nationality and the opinions for and against the subject are studied. While evaluating the provisions of international conventions relating dual nationality, a global approach to the subject is covered. In this direction, a table concerning“The State Practices on Dual Nationality”, which is prepared in cooperation with the members of Ministry of Foreign Affairs, is submitted in Annex I. Finally, the regulation of dual nationality in Turkish law and its relations with renunciation is evaluated. In the extend of this evaluation, the deficiencies in Turkish law and the differences between practice and legislations are mentioned. For Turkish Republic who has many nationals residing abroad, dual nationality is a significant matter, that should be considered carefully. 145