Nietzsche'nin ahlak eleştirisi
Nietzsche's criticsm of morality
- Tez No: 160171
- Danışmanlar: PROF. DR. SABRİ BÜYÜKDÜVENCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sistematik Felsefe ve Mantık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
ÖZET Bu tez, Nietzsche'nin ahlak üzerine oluşturduğu eleştiriyi, nedenleriyle ortaya koymayı amaçlamaktadır. Ahlaka karşı mücadelesi felsefesinin hemen her köşesine sinen Nietzsche, düşmanını önce tanımak ister ve bu nedenle ahlakın soykütüğünün çıkarılmasını bir zorunluluk olarak görür. Tezin ilk bölümünde, Nietzsche'nin ahlakı tanımak için verdiği bu mücadele anlatılmakta ve geleneksel değerlendirme ölçütleri olan en temel iki kavram“iyi”ile“kötü”nün nasıl ortaya çıktığından söz edilmektedir. İnsanların farklı doğalara ve bundan kaynaklanan farklı ahlaklara sahip olduklarını düşünen Nietzsche'nin, baskıcı olması sebebiyle asıl eleştirilerine maruz kalan“sürü ahlakı”nın özelliklerini de bu bölüm ortaya koymayı amaçlamaktadır. İkinci bölüm, sözü edilen“sürü ahlakı”nın yol açtığı sonuçlan“decadence”başlığıyla inceleyen ve ahlakın kendi kendini yok edişini“Tanrının ölümü”,“nihilizm”alt başlıklarıyla dile getiren bölümdür. Tezin üçüncü ve son bölümü, çürük temelleri nedeniyle yok olmaya mahrum olan“sürü ahlakı”nın ardından yaşanan nihilizmle girdiği mücadeleyi kazanan ve üstinsana giden yolu hazırlayan“özgür insan”la başlar. Nietzsche'nin henüz yeryüzüne gelmediğini söylediği“üstinsan”ın kim olduğu ve yaşamı nasıl algıladığına ilişkin açıklamalarla devam eden tez, yaşamın kendini haklı kılması anlamına gelen“ebedi dönüş”düşüncesinin dile getirilmesiyle sona erer.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This thesis strives for exposing the criticsm that Nietzsche formed on morality with its causes. Nietzsche whose struggle against morality penetrates almost all curves of philosophy, first aspires to know his enemy and therefore considers it inevitable to determine the genealogy of morality. In the first chapter of the thesis, Nietzsche's struggle for ascertaining the morality is explained and the commencement of two basic concepts of“good”and“evil”which are the traditional evaluation criteria, is mentioned. Since Nietzsche who deems that people have various kinds of natures and different morals arising from this, is oppressive on the issue of the“herd morality”whose pecularities are also targeted to be put forward at this cited chapter, is exposed to severe criticsms. The second chapter, on the other hand, is the one that studies the consequences of the aforesaid“herd morality”under the title of“ decadence”and exposes the extermination of morality under the subtitles of“The Death of God”and“Nihilism”. The third and the last chapter of the thesis commences with the“free human”who triumphed his struggle against nihilism next to the“herd morality”which is doomed to exterminate due to its decadent bases and set up the way to the overhuman. The thesis that continues with the statement on who the“overhuman”is and how this overhuman who has not been on earth yet due Nietzsche's acceptance, perceives the life, concludes with the quotation of the“eternal recurrence”which means the vindication of life itself. 98