Tataristan Cumhuriyeti'nde milliyetçi akımlar (1988-2004)
The nationalist movements in Tatarstan (1988-2004)
- Tez No: 160182
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. NAİL ALKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
ÖZET Bu çalışmada, Tataristan Cumhuriyeti ile Rusya Federasyonu'nda önemli gelişme ve dönüşümlerin yaşandığı son 17 yıllık (1988 - 2004) dönemde Tataristan'daki milliyetçi akımlar, etnik gruplar arasındaki uyum ve Tataristan yönetiminin Rusya Federasyonu ile olan sorunlarını barışçı yollarla çözmeye yönelik çabaları incelenmektedir. Son dönemde siyasi sistemden dışlanan ve 1990'ların başında sahip olduğu etkinliğini kaybeden Tatar milliyetçi akımları yeni arayışlar içine girmişlerdir. Cumhuriyetin ikinci büyük etnik grubu Ruslar, Tatar milli uyanışını anlayışla karşılamış ve kışkırtmalara kapılmayarak, Tatarlar ve diğer etnik gruplarla güven ve dostluk ortamının yaratılmasını sağlamışlardır. Tataristan yönetimi, Rusya Federasyonu yönetimi ile 1994 yılında Karşılıklı Yetki Paylaşımı Antlaşması'nı imzalayarak, bölgedeki barışın temelini atmıştır. Terör ve şiddet olaylarının çoğaldığı bir ortamda“Tataristan modeli”nin önemi daha da artmaktadır. Tataristanlılar, özgür ve güçlü Rusya'nın ancak özgür ve güçlü federe birimlerden oluşabileceğine inanmaktadırlar. Bu tezde, Tataristan örneğinin, çok milletli bir cumhuriyette milliyetçi akımlar ile etkili bir etnik gruplar arası uyumun aynı anda bulunabileceğini gösterdiği savunulmaktadır. 114
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this thesis, inter-ethnic relations in Tatarstan in the past seventeen years (1988-2004) - a period when great transformations emerged both in Tatarstan and the Russian Federation - are studied. The nationalist movements and reconciliation efforts of Tatarstan government are at the focus of this work. In the last decade Tatar nationalist movements, which have been excluded from the political system and lost their political efficiency, started to look for new strategies. Russians, the second largest ethnic population in Tatarstan, have reacted to the national renaissance of Tatars not with hostility but with tolerance. This helped in constructing mutual friendship, trust, safety and security. The treaty“On Delimitation of Jurisdictional Subjects and Mutual Delegation of Authority between the State Bodies of the Russian Federation and the State Bodies of the Republic of Tatarstan”signed in 1994 has been the basis of the regional peace. The“Tatarstan model”gained significant importance in recent conditions determined by terror and violence. The people of Tatarstan believe that a strong and free Russia can only be constructed through strong and free federative units. This thesis argues that, the case of Tatarstan can be considered as an example, which shows that an efficient inter-ethnic harmony can be found simultaneously with nationalist movements in a multiethnic republic. 115