Türkiye'de ve Tataristan Cumhuriyetinde yabancıların çalışma hakkı
Right to work of foreigners in Turkey and in Tataristan republic
  1. Tez No: 279415
  2. Yazar: ALMAZ FAHRİYEV
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VAHİT DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Uluslararası İlişkiler, Law, International Relations
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Devletler Özel Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Anayasa'ya göre, herkes çalışma hakkına sahiptir. Genel kural, yabancılar Türkiye'de Türk vatandaşları gibi çalışma hak ve özgürlüğünden yararlanırlar. Yabancılara ilişkin düzenlemeler kanunlarla yapıldığı takdirde, yabancıların haklarını azaltan, sınırlayan durumlar öngörülebilir. Bunun sınırı milletlerarası hukuk normlarıdır.Çalışma haklarından yararlanacak yabancıların, yerine getirmek zorunda oldukları usul kuralları vardır. Bunlar çalışma izni ve çalışma vizesi alınması, ikamet izni alınması, bildirme yükümlülüğüdür.Yabancıların çalışma haklarına kamu güvenliği, kamu sağlığı, kamu düzeni, kamu yararına ekonomik nedenlerle kanunlarda sınırlamalar getirilebilir.Sosyal hak ve özgürlüklere gelince, yabancıların Türkiye'de bazı kısıtlamalarla da olsa sendikal hakları, toplu sözleşme, grev ve lokavt hakları, sağlık hizmetlerinden yararlanma ve dinlenme hakları, sosyal güvenlik hakları vardır. Bu haklar ve özgürlükler gerek kanunlarla gerek milletlerarası sözleşmelerle tanınmıştır.
Özet (Çeviri)
Everybody has a right to work according to Constitution. The general rule is, in Turkey foreigners benefit from the liberty and right to work like the Turkish citizens. In the event of arrangements concerning foreigners by the rules, it can be considered the laws, which lessen and limit the foreigners? rights. The international law norms are the border of this.The foreigners who can benefit from the right to work, have to obey some laws of procedure. These are: to get a working permit and a working visa, to get a residence permit and to be obligated to declare.The right to work of the foreigners can be limited by the law because of the economic reasons for the public interest, public health, public order and public security.As for social liberty and rights, foreigners have trade rights, the right of collective agreement, strike and lockout, the right to benefit from the medical sevices and to rest, social safety rights. These liberty and rights were recognized by the laws and international agreements.