Türkiye'de üretilen yapışkan telaların kumaşa fiksajında meydana gelen boyut değişimin incelenmesi
- Tez No: 16019
- Danışmanlar: PROF.DR. NAZMİ M. ERCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 1990
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
-68- 4. ÖZET Bu araştırmada beş tip tela dört tip kumaşa fiksajı sağlanmıştır. Piksaj, ikişer sıcaklık, basınç ve süre değerlerinden oluşturulan sekiz ortamda gerçekleştirilmiştir. Sonuçların değerlendirilmesi amacıyla, 480 örnek üzerinde atkı- çözgü boyut değişimleri ve yapışma dayanımları ölçülmüştür. İstatiksel olarak değerlendirme için,“Genstad 5”paket programıyla“tesadüf parselleri”deneme deseni kullanılmıştır. Buna göre faktöriyel analiz ve varyans analizi yapılmıştır. Her tela için, boyut değişimi gözlenirken çözgü yönündeki boyut değişimi daha fazla olmuştur. Atkı ve çözgü yönündeki en fazla çekme % 100 PES içeren 4. kumaşta gözlenmiştir. Telalar arasında, çözgü yö nündeki en fazla çekme % 100 PES çözgü iplikli atkı takviyeli çözgülü örgü olan, seyrek yapıdaki 3. telada görülmüştür. Atkı yönünde ise, 3. tela ile aralarında büyük çekme farkı olmayan, saten örgülü 2. tela en fazla çekme göstermiştir. Yapışma dayanımı en yüksek olan, kumaşlar içinde 4. kumaş iken, telalar içinde ise bezayağı konstrüksiyondaki l.tela olmuştur. Her iki yöndeki boyut değişimine ve yapışma dayanımına fiksaj koşulları; sıcaklık, basınç ve sürenin etkisi, tela-kumaş kombinasyonuna göre değişmektedir. Bunda hem telanın hemde kumaşın konstrüksiyonları, hammaddeleri telanın yapışkan maddesi, yapışma yoğunluğu etkisi oldu. Elde edilen sonuçlara göre,, boyut değişimi ve yapışma dayanımı açısından uygun tela-kumaş kombinasyonu sağlayacak sıcaklık, basınç ve süre değerleri Tablo-12'de görülmektedir.
Özet (Çeviri)
-69- 6 o SUMMARY In this research, five kinds of interlinings had been fused to four kinds of fabrics, fusing had been made in the eight case which are consist of two different temperatures pressure and time. Purpose of examining the result changes of dimensional at weft- warp directions and fusing degree had been masured for 480 speicment. For evaluating in terms of statistics“Genstad V”pocket program me and " had been used. According to that factorial analize and variance analize had been made. Shrinkage was observed for every kinds of interlinings and there was more shrinkage at warp direction. The most shrinkage at warp and weft directions was observed on the fourth fabric which is consist of % 100 PES fibres. Among interlinings the most shrinkage at warp direc tion was observed third interlining which is consist of % 100 PES warp yarn and whose construction is weft-insertion tricot knit and it's open work. In terms of the most shrinkage at weft direction was observed se cond interlining but there isn't much differences between second and third interlining. Fourth fabric has much fusing degree among fabrics however first interlining whose construction is plain woven has much fusing degree among interlinings. In the two directions change of dimensional and fusing degree which are effected fusing conditions which is temperature, pressure and time had been changing according to combination between interlinings and fabric5.Interlining and fabric construction, raw material, adhesive material of interlining and adhesive densitive had caused that. Considering the results occured in changes of dimensional and fiising degree temperature, pressure and time values would create com bination of suitable between interlining and fabric oould be seen at table-12.