İzmir ilinde satılan sokak sütlerinin fiziksel-kimyasal ve mikrobiyolojik özellikleri üzerinde araştırmalar
  1. Tez No: 16020
  2. Yazar: GÖKHAN KAVAS
  3. Danışmanlar: PROF.DR. NECATİ AKBULUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
ABSTRACT Araştırmada İzmir bölgesinin çeşitli semtlerinden elde edilen sokak sütlerinin Mikrobiyolojik, Fiziksel Kimyasal özellikleri laboratuvarlara hızlı ve hijyenik olarak getirildikten kısa bir süre sonra incelemeye alınmış, elde edilen değerlendirme sonuçlarına görede“Sokak Sütçülüğü'nün”daha iyiye gitmesi için öneriler getirilmeye çalışılmıştır. Yapılan çalışmalarda, çiğ süt örneklerinin bazılarının taze olmamalarından dolayı fiziksel-kimyasal analizler bu tür sütlerde değerlendirilmemiştir. Değerlendirmeye alınan çiğ süt örneklerinin mikrobiyolojik kalitesi ve fiziksel-kimyasal özellikleri genel olarak kötü bulunmuştur. ABSTRACT In this study,“marked milk”, obtained from various regions of Izmir, was examined for microbiological, physical and chemical properties immediately after it was delivered to the labs under desirable conditions. Evaluating the obtained results, we tried to give suggestions to improve the selling of marked milk. Physical and chemical analysis were not evaluated for some samples, because some of the samples of raw milk not fresh. The raw milk samples taken into evaluation were found to be generally unfavorable in microbiologic quality and physical, chemical properties.
Özet (Çeviri)