İnsan kaynakları uygulamaları ve örgütsel bağlılık ilişkisi üzerine bir araştırma
The research about the relationship between human resource practices and organizational commitment
  1. Tez No: 160234
  2. Yazar: GÜRHAN UYSAL
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. SEMRA GÜNEY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 173
Özet
ÖZET Nitelikli insangücünün yoğun rekabet koşullarında örgütlere üstünlük sağlaması, insan kaynakları uygulamalarının önemini artırmıştır. İnsan kaynakları departmanı doğru insanı bulmakta, eğitmekte, performansını değerlemekte ve ödüllendirmektedir. Bu uygulamaları ile örgütsel bağlılık duygusu geliştirerek, nitelikli personelin kaybını ve başka örgütlere gitmesini engellemektedir. Bu çalışmada insan kaynaklan uygulamaları olarak işgören bulma ve seçme, eğitim ve gelişim, performans değerleme ve ödüllendirme incelenmektedir. Birçok insan kaynakları uygulamaları arasından bu dört uygulamanın seçilme nedeni, örgütsel bağlılığı en çok etkilemelerinden dolayıdır. İşgören bulma ve seçme doğru kişiyi bulma hedefini taşır. Doğru kişiyi seçmek için, işin gerektirdiği bilgi, beceri ve niteliklerin bireyde varlığı, birey ve örgütün çalışma değerlerindeki yakınlık ve üst ve bireyin işte gösterilmesi gerekli davranışlar konusunda düşünceleri, bu süreçte ölçülmelidir. Bu ölçümler sonucu işe alınan aday, işe en uygun kişi olduğunu ve istenen niteliklere sahip olduğunu düşünür. Yöneticilerin davranışları, test ve mülakatta toplanan bilgilerin işle ilgili olması, soruların bireyin olası iş performansını ölçmesi, işgören bulma ve seçme aşamasında örgütle ilk temasını kuran bireyin daha başlangıçta ilk izlenimlerini olumlu kılar. Bu izlenimler daha sonraki örgütsel bağlılık oluşumunun hazırlayıcısı olmaktadır. Eğitim ve gelişim uygulaması ile çalışan bilgi ve becerisini artırmakta, alanındaki yeni gelişme ve uygulamaları öğrenmektedir. Böylece görevini daha aktif ve etkili yürütmekte ve bireysel gelişimini sağlamaktadır. Performans değerleme ile yeni çalışanın örgütsel davranış ve çalışmaları değerlenmekte ve çalışanlar için tamam ya da devam kararı alınmaktadır. İşten çıkarma ya da örgütte kalma, maaş ve terfi ile ilgili yönetsel kararlar performans değerleme uygulaması sayesinde etkili olarak alınabilmektedir. Ayrıca eğitim ve gelişim uygulamasının çalışanın iş başarısına ve bireysel gelişimine etkisi performans değerleme ile ölçülebilmektedir. Bu etkilerindeniii dolayı, üstün, performans değerleme sürecinde adil ve doğru değerleme yapması ve yönetsel kararlar alması, çalışanların örgütsel bağlılığını artırıcı rol oynamaktadır. Ödüllendirme ise çalışanın örgütsel katkılarının manevi ve maddi bir takım çıktılara dönüşmesidir. Ödüllendirme geçmiş çaba ve performansı için çalışana teşekkür ve gelecek performans için ise bir teşviktir. İnsan kaynakları uygulamaları yukarıdaki bu etkilerinden dolayı örgütsel bağlılığı artırıcı işlev rolü üstlenmektedir. Bu tezdeki çalışmalarda da benzer sonuçlar elde edilmiştir. İşgören bulma ve seçme, eğitim ve gelişim, performans değerleme ve ödüllendirme ile örgütsel bağlılık arasında anlamlı, pozitif ve zayıf ilişki vardır. İnsan kaynaklan uygulamalarının kendi aralarında anlamlı, pozitif ve güçlü ilişki vardır. Demografik verilerden eğitim düzeyi, görev ve unvan, medeni durum ve yaşamda en uzun süre kalınan yer ile örgütsel bağlılık arasında anlamlı ilişki varken, cinsiyet, yaş, sektör, çalışan kişi sayısı ve gelir düzeyindeki farklılaşmalar ile örgütsel bağlılık arasında anlamlı ilişki yoktur. Sonuç olarak, insan kaynakları uygulamaları örgütsel bağlılığı artırmaktadır. İnsan kaynakları bunu çalışan odaklı uygulamaları ile başarmaktadır. Bu sayede nitelikli ve yetişmiş eleman örgütte kalmakta, örgütsel amaçlar için beklenen çaba ve performansı göstermektedir. Bireysel performansı yükselen bağlı çalışan, müşterilerin örgütsel faaliyet ve ürünlerden memnun kalmasını sağlayıp tüketici tatminini artırmaktadır. Bütün bunlar sonucu genel performansı yükselen örgüt, amaçlarına ulaşabilmektedir. Örgütsel amaçlara ulaşmada, bağlılık geliştirici uygulamalar yürüten insan kaynaklan etkili rol oynamaktadır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT Qualified human resources provide organizations with competitive advantage. That enhances the importance of human resource practices under increased competition in marketplaces because human resource departments select right personels, train them, evaluate their performances, and give rewards to motivate them. This study explores four human resource practices: Staffing and selection, training and development, performance evaluation, and organizational reward. The reason why these practices are explored is that they have most favorable impact on developing organizational commitment in comparison with any other human resource practices. Staffing and selection select right person that best fits to organizational needs. Managerial practices and behaviors in this process affect person's first perceptions about the organization. The perceptions can be a strong ground base in developing organizational commitment. Training and development increase knowledge and skills of employees, and teach them new developments and practices in their disciplines. If managerial decisions about wage, promotion, staying in the organization are fairly and correctly made in the process of performance evaluation, this organizational justice heightens employees' commitment. Moreover, rewards motivate employees to show strong efforts at the future in their organizational tasks, and give thanks to employees for their past efforts and performances. Human resource practices increase organizational commitment with the help of their effects mentioned above. In this study, we found same results. There are significant, positive, and weak relationships between organizational commitment and staffing and selection, training and development, performance evaluation, and reward. Demographic datas about education, position and title, marital status, and location have significant relationships with organizational commitment but demographic datas aboutV age, sex, industry, number of employees and income level do not have significant relationships with organizational commitment. In addition, there are significant, positive and strong relationships among staffing and selection, training and development, performance evaluation, and reward. In conclusion, human resource practices enhance organizational commitment. Human resources achieve this by carrying out employee-oriented practices. Thus, employees who have high quality and performance do not leave the organization, show expected efforts and performance, and heighten their individual performance. Employees with organizational commitment enhance customer satisfaction by meeting customers' needs and demands about organizational products. Therefore, performance of an organization is increased, and an organization can achieve their objectives by implementing human resource practices.