Mesleğe-örgüte bağlılık ve iş tatmini ile işten ayrılma ilişkisi ve hemşireler üzerine bir araştırma
Relationship between occupational-organizational commitment and job satisfaction and intention to leave and research on nurses
  1. Tez No: 158602
  2. Yazar: ŞEHRİNAZ POLAT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET CEVAT ACAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 184
Özet
ÖZET Bu tezde meslekten ve örgütten ayrılma niyetinin örgüte ve mesleğe bağlılık, iş tatmini, örgütsel destek ve adalet algılan ile insan kaynakları yönetimi uygulamalarına ilişkin algılalarla ilişkisi incelenmiştir. Bu doğrultuda tezin birinci bölümünde mesleğe ve örgüte bağlılık kavramı ele alınmış; ikinci bölümünde ise insan kaynakları yönetiminin örgüte ve mesleğe bağlılık ile ilişkisi her bir insan kaynakları fonksiyonu için incelenmiştir. Son bölümde ise üniversite ve özel hastane hemşireleri üzerinde gerçekleştirilen araştırmanın sonuçlarına yer verilmiştir. Araştırmanın sonuçlarına göre örgütten ve meslekten ayrılma niyetinin mesleğe duygusal bağlılık ile ilişkili olduğu ve bu ilişkinin dolaylı yoldan algılanan örgütsel destekten etkilendiği görülmüştür. Hemşirelerin örgütsel destek algısı ise örgütsel adalet algısı ve insan kaynakları yönetimi uygulamaları ile ilişkilidir. ABSTRACT In this thesis the relationship between occupational and organizational intention to leave and occupational and organizational commitment, job satisfaction, perceptions towards organizational support, organizational justice and human resource management practices is examined. To this end, in the first section of the thesis occupational and organizational commitment concepts are studied. In the second section the relationship between human resources management applications and occupational and organizational commitment is examined in terms of each human resource functions. In the last section, the results of a research conducted on the nurses of a university and a private hospital are presented. The results revealed that, occupational and organizational intention to leave is related to affective commitment, and this relation is affected by perceived organizational support indirectly. Nurses' organizational support perception is related to their perceptions towards organizational justice and human resource management practices. Ill
Özet (Çeviri)