Çağdaş konut iç mekan anlayışında psiko-sosyal belirleyiciler
Psycho-social determinants of interior spaces in contemporary architecture
  1. Tez No: 160237
  2. Yazar: SELİN SEPİCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. MÜGE BOZDAYI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 177
Özet
ÖZET Bu çalışma kapsamında çağdaş konut iç mekan anlayışında psiko-sosya! belirleyiciler incelenmektedir. Birinci bölümde konutun oluşumunu etkileyen faktörler açıklanmaktadır. Bunun yanında insan ve çevre kavramları açıklanmış ve çevre psikolojininin mimaride de uygulanan kuramları üstünde durulmuştur. Bu kuramlardan etkilenen Amos Rapoport ve Christopher Alexander incelenmiş son olarak kültürün alt başlığı olan psiko-sosyal belirleyiciler detaylı olarak anlatılmıştır. İkinci bölümde konut iç mekan düzenlemelerin psiko-sosyal belirleyiciler ilk çağlardan endüstri devrimine kadar değişik coğrafi bölgelerden örnekler verilerek incelenmiştir. Üçüncü bölümde endüstri devrimiyle birlikte konut kavramındaki değişiklikler incelenmekte ve 20 yy'daki konut iç mekanlarının kullanıcının psiko-sosyal ihtiyaçlarını ne kadar karşılayabildiği üstünde durulmaktadır. Son bölümde ise Amerika, Avrupa ve Türkiye'de çağdaş konut iç mekan düzenleri psiko-sosyal belirleyiciler açısından incelenmektedir. Anahtar kelimeler İç mekan, konut, psiko-sosyal belirleyiciler.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study deals with an analysis of interior spaces of contemporary housing according to psycho-social determinants. The first chapter explains the concept of housing with all factors that effect its foundation. Also by the emphasizing the concept of human and enviroment, examine the environmental phychological theories with the architectural point of view. Amos Rapoport and Christopher Alexander who are effected by these theories, research briefly in the study. At the end of this chapter, psycho-social determinants which are subtitles of culture are expressed detailly. The second chapter reviews the progression of the interior spaces of housing from the period of nomadic life style to the industrial revolution. Also in the chapter, examples from the different parts of the world include Turkey are given. The third chapter extend this study to analyze the changing of housing style according the industrial revolution. With the changing formation of housing in the 20th century, study is reseached why people upset about their new technological homes and can these homes satisfy users demands? The last chapter explains contemporary understandings of interior spaces of housing according to psycho-social determinants. Key Words interior spaces, housing, psycho-social determinants.