Ajanda
Agenda
- Tez No: 160245
- Danışmanlar: DOÇ. FERHAT ÖZGÜR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
ÖZET Al i Sarugan, AJANDA, Yüksek Lisans Sanat Eseri Raporu, Ankara 2005“Ajanda”başlıklı tez çalışması; otuz kişinin, her biri farklı bir güne yazılmak üzere, Kasım 2004 tarihi boyunca“Ajanda”sahibinin gündemini belirlemesi ile oluşmuştur. Ajandaya düşülen notlara, yazan kişiler karar vermiş ve“Ajanda”sahibi, söz konusu tarihte“Ajanda”da yapılması istenen eylemleri gerçekleştirmeye çalışmıştır. Kişiler arası ilişkileri ve bir bireyin, diğerinden neyi yapmasını isteyeceğini araştıran çalışma; kendi programını, gündemini,“Ajanda”sını ötekinin eline teslim ederek düşünme, karar alma, uygulama, bir davranış belirleme, zamanı programlama gibi kişisel yönelimlerine müdahale eder. Böylelikle“Ajanda”sahibi, kendi kimliğini, bireyselliğini ve özgürlüğünü kısacası hayatını sınama fırsatı bulur. Tez eseri raporunun giriş bölümünde; ajandanın tanımı ile birlikte, bu kavramın nasıl ve ne amaçla kullanıldığına, bir çalışma ile izleyicisi arasındaki etkileşimli ilişkilere,“Ajanda”çalışmasının nasıl uygulandığına ve içeriğinin ne olduğuna kısaca değinilmiştir.“Ajanda Fikrine Doğru”başlıklı ikinci bölümde ise, bir başkasının yönlendirme ve kararlarına teslim edilen yaratıcılık fikri sorgulanmıştır. Bu bölümde ayrıca izleyicinin katılımına değinilmiş ve lisans dönemine ait kimi etkinlikler (“Şey”,“Iç-Dış-Olasılıklar- Ortamlar”,“Karşılaşma-Müdahale”,“Nesne-Ben”,“Eksik Olan”gibi) kapsamında uygulanan çalışmalardan örnekler verilmiştir.“Ajandanın Çok Boyutlu Kolları”başlıklı üçüncü bölüm,“Ajanda”nın bağ kurduğu kimi kavramlara odaklanmaktadır. Bu kavramlar da“Ajanda ve Kaos”,“Ajanda ve Zaman - Süreç”,“Ajanda ve Mekan Olgusu, Sokak”,“Ajanda ve Hayat”,“Ajanda, Karar Alma Olgusu, Teslimiyet ve Yaratıcılık”,“Ajanda ve Ötekinin Gözü ile Yaratmak”,“Ajanda ve Teşhircilik”,“Sergi - teşhir”alt başlıklar altında incelenmiştir. Üçüncü bölüm, Kasım ayı boyunca her günü farklı kişilerce yazılmış gündemi, yapılması istenenleri, talepleri ve beklentileri içermektedir. Bu gündeminII gerçekleştirilmesi esnasında gelişen olaylar ve eylemlerin nasıl gerçekleştirildiği de görsel öğelerle desteklenerek açıklanmıştır.“Sonuç”bölümünde ise“Ajanda”çalışması ile ulaşılan sonuçlar ifade edilmiştir. Karşılıklı etkileşime dayalı böyle bir deneyim ile, bireysel-özgün bir sanat diline ulaşmada karşılaşılan güçlükler, ulaşılan noktalar ve ulaşılamayan noktalar ayrıca ifade edilmeye çalışılmıştır. Ayrıca; Ek 1'de;“Ajanda Sayfaları”başlığı altında, ajandaya düşülen tüm notların belgelenmesi kaygısından hareketle, ajandanın tüm sayfalarını kopyaları sunulmuştur.“Basında Ajanda”başlıklı Ek 2 ise,“Ajanda”projesinin basılı medyadaki yansımalarını, çoğunlukla dış mekanda gerçekleştirilmiş böyle bir projenin karşılaştığı toplumsal ve bireysel tepkilerin belgelemesi amacıyla sunulmuştur. Anahtar Sözcükler Ajanda, zaman, gündem, sokak, sanat, sanatçı, hayat, özgürlük, etkileşimli sanat,
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT Al i Sarugan, AGENDA, Master Thesis Report, Ankara 2005 The“Agenda”headed thesis study; is organized by 30 different persons' daily activity preparation of the Agenda owner. Every person related his/her daily schedule of separate days in November 2004. Every note written in the Agenda is prepared by the participants. The Agenda owner has realized the estimated events on the scheduled date. The study is oriented in interpersonal relations and the expected behaviors of individuals from others. It reacts to the method of thinking, making decisions, application, deciding the method of behavior and use of time with the other peoples Agenda. By this way, the Agenda owner could test his life his identity, pernonality and indipendance. In the entrance section of the thesis, the description of the Agenda, the method of the usage of the Agenda, the interactive reactions of a study between the applicator and the other people, method of the application of the Agenda and the content of the study is described. In the second section named as“towards the idea of the Agenda”of the thesis, the creativity of the people under several others discriminations and creativity. In this section the involvement of the viewers and the activities done during the study, including some examples (“Thing”,“In-Out, Possibilities- Spaces”,“Encountering- Interfering”,“Object-Me”,“What's Missing?”)are discussed. Third section named as“Multilevels of the Agenda”, focuses on the definitions in relation with the Agenda. The sub sections are;“Agenda and Chaos”,“Agenda and Time-Duration”, Agenda and Environment, Streets“, ”Agenda and Creativity of the Other People's Eye“, ”Agenda and Pillorying“, ”Exhibition-Display“. The third section includes the daily activities of November written by different people, the requested items and the expectations. The events occured during the realization period are described by visual articles.IV The ”Results“ section includes the targets reached by the Agenda. The difficulties faced in such an interactive reaction for an individual-peculiar art language are also mentioned in this section. In the Attachmet 1 with the heading ”Pages of the Agenda“, the copies of the pages from the Agenda are placed. This is for documenting the notes written in the Agenda. Attachment 2 named as ”Agenda in the Press" includes the reactions occured in the press about the Agenda. The content is extremely involved in outlands with the reactions faced by public on community and individual basis. Key Words Agenda, time, street, art, artist, life, independancy, interactive art.