A historical analysis of the language used in Turkish TV commercials
Türk televizyon reklamlarında kullanılan dilin tarihsel çözümlemesi
- Tez No: 160244
- Danışmanlar: DOÇ.DR. IŞIL ÖZYILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Linguistics
- Yıl: 2005
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Dilbilim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
IV ÖZET DEMİR, Yeliz. A Historical Analysis of the Language Used in Turkish TV Commercials, Yüksek Lisans Tezi, Ankara, 2005. Bu tez, Türk televizyon reklamlarında kullanılan dilin karşılaştırmalı tarihsel bir çözümlemesini sunmak için hazırlanmıştır. Çalışma, 1985 ve 2004 yıllan arasında reklamların dilinde meydana gelen değişim ve gelişmelere ışık tutmak amacını gütmektedir. Çözümleme üç düzeyde gerçekleştirilmiştir: İlk düzeyde, reklamların mikro-dilbilimsel özellikleri incelenmiştir. İkinci olarak, sözbilimsel özellikleri değerlendirilmiştir, ve son olarak,. reklamlardaki söylem özellikleri üzerinde durulmuştur. Tezin ilk bölümü, reklamın genel tanımı ile dilin etkili bir reklam metni oluşturmadaki önemini sunmaktadır. Bu bölümde, aynı zamanda, reklam dilinin genel özellikleri tartışılıp, tarihsel bir çalışmanın, reklam dilinde meydana gelen değişim ve gelişmelerin ortaya çıkarılmasındaki önemi vurgulanmaktadır. İkinci bölümde, bu çalışmaya temel oluşturan ilgili kaynaklar verilmiştir. Reklam dilinin çalışılmasında kaydedilen gelişmeleri sunmak için, yurt dışında ve Türkiye'de yapılan çalışmalara değinilmiştir. Çalışmanın üçüncü bölümü, araştırmanın bileşenlerini sunmaktadır. Bu bölüm, problem, araştırma sorulan, araştırmanın önemi, veri toplama ve analizi, araştırmanın sınırlan ve analizleri yapmada izlenen metot kısımlarını içermektedir. Dördüncü bölümde, Türk televizyon reklamlarında kullanılan dilin incelenmesindeki ilk-düzey analizler sunulmuştur. Bu ilk düzey, mikro-dilbilimsel bir çözümlemedir ve reklamların sözdizimsel ve sözcüksel özellikleri üzerinde durmaktadır. Bu kısımda, en çok kullanılan ve zaman içinde değişime uğrayan yapılar verilmiştir.Beşinci bölüm, Türk televizyon reklamlarında kullanılan sözbilimsel özellikleri sunmaktadır. Sözbilimsel özellikler, iki değişik düzlemde çalışılmıştır: Dilbilimsel ifadedeki öncelenen düzenlilikler ve içerikteki öncelenen düzensizlikler. İlk düzlem, metnin yapısal özellikleri ile ilgili iken, ikinci düzlem, anlamla ilgilidir. Bu retorik özellikler reklamlarda belirlenerek, değişik dönemler arasında kıyaslama yapılmıştır. Çalışmanın altıncı bölümünde, reklamların söylemsel özellikleri üzerinde durulmaktadır. Buradaki temel ilgi, reklamlardaki anlam yaratma süreci üzerindedir. Bu kısımda öncelikle, sezdirilen anlam ve bunun konuşma analizi yoluyla çözümlenmesine dikkat çekilmiştir. Son olarak ise, reklamlardaki anlamın belirlenmesinde görsel öğelerin önemi üzerinde durulmuştur. Bu bağlamda yapılan analizlerin sonuçlan, reklamların bütün dönemleri arasında karşılaştırılmıştır. Araştırmanın son bölümü olan yedinci bölümde ise, Türk televizyon reklamlarında kullanılan dilin tarihsel çözümlemesinin bir özeti sunulmaktadır. Araştırma sonucunda elde edilen bulgular bu bölümde yeniden değerlendirilip, günümüzde televizyon reklamlarındaki dil kullanım eğilim ve yönelimlerine ilişkilendirilmiştir. Anahtar Sözcükler Reklam dili, mikro-dilbilim, sözbilim, reklam söylemi, tarihsel çözümleme.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT DEMİR, Yeliz. A Historical Analysis of the Language Used in Turkish TV Commercials, Master's Thesis, Ankara, 2005. This thesis is designed to present a comparative historical analysis of the language used in Turkish TV commercials. The study aims to shed light on the developments or changes that has taken place in the language of the commercials between the years 1985 and 2004. The analysis was carried out in three levels: In the first level, the micro- linguistic properties of the commercials were examined. Secondly, the use of rhetorical figures was evaluated, and lastly, we presented an account of the discoursal features in the commercials. At each level, the findings were compared for all the periods of Turkish TV commercials, namely for the years 1985, 1990, 1995, 2000 and 2004. The first chapter of the thesis presents a general definition of advertising and the function of language in presenting an effective advertising message. In this chapter, we also discuss the general characteristics of advertising language and stress the importance of a diachronic study in revealing the developments and changes that take place in the language used in advertising. In the second chapter, we cover the relevant literature serving as a background to this study. References to the studies abroad and in Turkey are made so as to present what developments have been achieved in the study of the language of advertising. Chapter IH presents the components of the research, comprising the problem, research questions, importance of the study, data collection and analysis, boundaries of the study, and the method in terms of which the analyses have been carried out. In Chapter IV, we present our first level of analysis as to the language used in Turkish TV commercials through time. This is a micro-linguistic level analysis, comprising the syntactic and lexical features of the commercials. We focus on the most frequently used categories with the ones that have undergone changes through time.vıı Chapter V gives an account of the rhetorical features that are used in Turkish TV commercials. The rhetorical features are studied in two distinct forms: Foregrounded regularity in the linguistic expression, and foregrounded regularity of content. The former has to do with the formal linguistic properties of the commercials and the latter with the meaning. The occurrences of these figures in the commercials are compared and contrasted according to different periods. Chapter VI deals with the discoursal features seen in the commercials. In this chapter, mainly, we focus on the meaning creation process in the commercials. Firstly, we draw attention to the implied meaning and its evaluation through conversational analysis. As a last step, we discuss the importance of visual elements in determining the meaning of the commercials. The results of the analyses are compared for all the periods of Turkish TV commercials. Chapter VII is the conclusion part which gives an overall picture of the historical analysis of the language used in Turkish TV commercials. In this chapter, the findings are re-evaluated and related to the current tendencies and inclinations in terms of language use in Turkish TV commercials. Key Words Advertising language, micro-linguistics, rhetoric, advertising discourse, diachronic analysis.