Kalite güvence sistemleri ve ISO 9001:2000 standartı
Quality assurance systems and ISO 9001:2000 standard
- Tez No: 160261
- Danışmanlar: DR. MEHMET DEVRİM AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 161
Özet
IV ÖZET Çağla KÜÇÜKLER. Kalite Güvence Sistemleri ve ISO 9001:2000 Standardı, Ankara, 2005. 21. Yüzyıl'da, iş dünyası ve devlet yönetimindeki yeni gerçek ve beklentiler, örgütlerin özel sektör ya da kamu sektöründe olmasına bakmaksızın etkili bir kalite sistemine sahip olması gerekliliğini ön plana çıkarmaktadır. Kalite çalışmalarının gelecekleri için taşıdığı hayati önemi kavrayamayan ve kalite alanında yeterli yatırımı gerçekleştirmeyen örgütler geleceklerini önemli ölçüde tehlike altına atmaktadırlar. Türkiye gündemine de 1980'li yıllarda girmeye başlayan“kalite”kavramı, 1990'h yıllarda özellikle Gümrük Birliği sonrasında Avrupa Birliğinin yüksek ürün ve hizmet kalitesi beklentisinin de etkisi ile Türk özel sektörü açısından çok daha fazla önem kazanmıştır. 1990 lı yıllarda hızlanan bu kalite yansına, değişen ve vatandaşa odaklı bir anlayışa yönelen Türk kamu sektörü de katılmış, kamu örgütleri daha kaliteli ürün ve hizmetler verebilmek amacıyla önemli çalışmalar gerçekleştirmiştir. Bu gelişmeler çerçevesinde bugün artık“kalite yönetimi”ve“kalite güvence sistemi”yaklaşımları, hem özel sektörde hem de kamu sektöründe büyük ilgi uyandırmaktadır. Kalite çalışmaları, bu çalışmaları gerçekleştiren örgütlere; örgütün prestijinden, ürün ve hizmet kalitesine, müşteri memnuniyetinden çalışan memnuniyetine kadar pek çok alanda da katkıda bulunmaktadır. Bu çalışmada incelenen ISO 9000, gerek bir kalite sistemi oluşturmak, gerekse mevcut bir kalite sisteminin uluslararası standartlara uygunluğunu değerlendirmek amacıyla kullanılan bir“kalite yönetimi ve kalite güvencesi modeli”dir. Bu model, sağduyuya dayalı bütüncül bir yönetim sistemi için gerekli araçları vermekte ve böylece örgüt temelinde kalitenin artışı yoluyla ülke kalkınmasına da katkıda bulunmaktadır. Bu kapsamda tezde, kalite kavramı, kalite yaklaşımları, bir kalite yönetimi ve kalite güvencesi sistemi olarak ISO 9000 standartları ve özel olarak da ISO 9001 :2000 standardı incelenerek, örgütler için taşıdığı önem vurgulanmaktadır. Anahtar Sözcükler Kalite Güvence Sistemleri, ISO 9001:2000 Standardı, Toplam Kalite Yönetimi
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Çağla KÜÇÜKLER. Quality Assurance Systems and ISO 9001:2000 Standard, Ankara, 2005. At the turn of the 21st Century, both public and private organizations are in need of building an effective quality system. In this new era, organizations having a defect of understanding the vitality of the quality efforts will most likely put their future into jeopardy. Quality concept began to enter Turkish business agenda in 1980s and it gained more importance in Turkish private sector organizations after signing the Customs Union Treaty due to the high product and service quality expectations of European Union in 1990s. Turkish public organizations also participated into the quality competition by changing their focus into a more citizen oriented one. Quality efforts contribute a lot in many respects to the organizations from soaring organizational prestige to diminishing costs. In this framework, nowadays quality management and quality assurance approaches are held in high regard in both the public and the private sectors. ISO 9000 is a quality management and assurance model used for both building a quality system and evaluate the suitability of the current quality system to the international standards. This model provides with the necessary tools for building an all- inclusive quality system and it also contributes to the economical development nation wide by increasing the product quality in the organization level. In this framework, this thesis dwells on quality concept, quality approaches, ISO 9000 as a quality management and assurance model, and ISO 9001:2000 standard in specific and focuses on the significance of this standard for the 21st century organizations. Key Words Quality Assurance Systems, ISO 9001:2000 Standard, Total Quality Management