ISO 9000 ve ISO 9000: 2000 versiyonunun getirdikleri
ISO 9000 and new developments in ISO 9000: 2000 version
- Tez No: 93900
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLTEKİN YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
ÖZET 1987'de ilk olarak yayınlanan ISO 9000 Standartları Serisi bütün dünya çapında Kalite Yönetim Sistemlerini (QMS) kurma ve uygulama alanında büyük bir ilgi uyandırdı. ISO 9001, ISO 9002 ve ISO 9003 bağımsız Kalite Sistemleri standardizasyonu sertifikalandınlmasında çok yaygın bir biçimde kullanıldı. 1999 Mayıs ayı itibarıyla dünyada 250 000 firma bu sertifikaya sahip bulunuyordu, bunun yanında pek çok firma ise sertifika almak üzere çalışmalarını sürdürmektedir. ISO protokolüne göre standartlar her beş yılda bir gözden geçirilmekte ve değişmesi gereken yerler değiştirilmekte, düzeltilmesi gereken yerler düzeltilmekte veya çıkartılması gereken yerler çıkartılmaktadır. ISO 9000 1994 versiyonu, İSO'nun teknik komitesi TC 176 tarafından revüze edilmiştir ve 2000 yılı içerisinde yayınlanacaktır. TC1 DOKtot/UfMSYON IfttDZt
Özet (Çeviri)
SUMMARY Since their initial publication in 1987, the standards of the ISO 9000 series have earned a global reputation as the basis for establishing Quality Management Systems (QMS). Three of the current standards, ISO 9001, ISO 9002 and ISO 9003 have been used as the bases for independent (third party) quality system certification. This has resulted in the certification of an estimated 250 000 organizations worldwide, with many more in the process of setting up and implementing quality management systems. Since ISO protocols require that all standards be reviewed at least every five years to determine whether they should be confirmed, revised or withdrawn. The 1994 versions of the ISO 9000 standars are currently being revised by ISO's Technical Committee TC 176, for publication in the fourth quarter of the year 2000. XI