Yükselen piyasalarda finansal liberalizasyonun borsa üzerine etkileri
The effects of financial liberalization on stock markets of emerging markets
  1. Tez No: 160263
  2. Yazar: UTKU BORA GEYİKÇİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖZGÜR TEOMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
ÖZET Geyikçi, Utku Bora. Yükselen Piyasalarda Finansal Liberalizasyonun Borsa Üzerine Etkileri, Yüksek Lisans Tezi, Ankara, 2005. Finansal Iiberalizasyon, 1973 yılında Bretton-Woods para sisteminin ortadan kalkmasından sonra dünya iktisadi politikasının gündemine oturmuştur. Finansal liberalizasyon en genel tanımıyla devletlerin ekonomiden elini çekerek, kaynak dağılımında piyasa mekanizmasının rolünü artırması olarak tarif edilebilir. Bu teorinin uygulanmaya başlanmasından sonra yaşanan çeşitli olumsuzluklar teorinin özellikle yükselen piyasalar için uygulanabilirliğini ve etkilerini tartışmaya açmıştır. Finansal liberalizasyonun kriz yaratıcı mı yoksa istikrar yapıcı mı olduğu bugün halen çok tartışılan bir konudur. Bu çalışmada, çeşitli yükselen piyasaların borsa verilerinden yola çıkılarak finansal liberalizasyonun etkileri incelenmeye çalışılmıştır. Finans literatüründe önemli bir yere sahip olan yayılma etkisi ve oynaklık kavramlarının finansal liberalizasyon ile ne gibi değişiklikler yaşadığının üzerinde durulmuştur. Anahtar Sözcükler Finansal liberalizasyon, yükselen piyasalar, borsa, oynaklık, yayılma etkisi, Mc-Kinnon- Shaw, GARCH, eşbütünleşme.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT Geyikçi, Utku Bora. The Effects of Financial Liberalization on Stock Markets of Emerging Markets, Master Thesis, Ankara, 2005. Financial liberalization has been one of the most influential theory of economy policy after the end of Bretton Woods system in 1973. Financial liberalization in general terms means retreatment of state control on economy and increase of thr role of market mechanism in resource allocation. After the implementation of this theory all around the world, negative effects of theory has been witnessed which resulted in questioning of applicability and effects of this theory in emerging markets. It is still highly debatable issue that whether financial liberalization leads crisis or stability. In this study, there tried to analyse effects of financial liberalization by examining stock exchange data of emerging markets. The changes that spill-over effects and volatility considered to be important concepts in finance literature have been examined and emphasized. Keywords Financial liberalization, McKinnon-Shaw approach, emerging markets, stock markets, volatility, spill-over effects, GARCH, co-integration.