Kültürel ekofeminizmin eleştirisi
Critique of cultural ecofeminism
- Tez No: 160272
- Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. BALKI ŞAFAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Antropoloji, Anthropology
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antropoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
ii ÖZET Çağrı Eryılmaz. Kültürel Ekofeminizmin Eleştirisi, Yüksek Lisans Tezi, Ankara, 2005 Toplumsal ekoloji ve ekofeminizm toplumsal eşitsizliklerin ve ekolojik krizin aynı nedenden; ataerkil sistemden kaynaklandığını ortaya koymaktadır. Buna göre ataerkil sistem tarih boyunca temel akıl / doğa ikiciliğini tahakküm ilişkisi biçimde toplumda içselleştirmiştir ve cinsiyet, dil, renk, ırk vb. farklılıkları ayrımcılığın meşru nedeni olara ortaya koyup diğer toplum kesimlerini tahakkümü altına almıştır. Kadınları da doğum, çocuk bakımı, duygusallık vb. nedenlerle kültür dışı ve doğal kabul edip sömürmüştür. Kültürel ekofeminizm ise kadına ve doğaya tahakkümü ortadan kaldırmak amacıyla, ataerkil sistemin ikici mirasını devam ettirerek erkek / kadın = doğa (erkek doğaya eşit olan kadından üstündür) ikici tahakküm ilişkisinin yönünü değiştirip ayrımcılığı devam ettirmektedir. Aydınlanmanın akıl ideallerini reddedip kurgusal Tanrıça inançlarına ve ruhsallıklara dayalı bir toplum tasarımı önermektedir. Toplumsal ekoloji ayrımcılığın devamına karşıdır ve bu katmanlı, çetrefil ve belirsiz ikici tahakküm ilişkilerinin çözümü için eşitlikçi, özgürlükçü ve ekolojik bir toplum tasarımını bütünleşmeci bir biçimde ortaya koymaktadır. Buna göre toplumsal ve kültürel farklılıklar tahakkümün meşru nedeni olarak değil, kültürel zenginlik olarak ortaya konmalıdır. Anahtar Sözcükler Toplumsal ekoloji, kültürel ekofeminizm, tahakküm, ikicilik, ekoloji, doğa, çevrecilik, kadın
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT Çağrı Eryılmaz. Critique of Cultural Ecofeminism, Master Thesis, Ankara, 2005 Social ecology and ecofeminism states that social inequalities and ecological cirisis arise from same thing; patriarchial sysytem. Patriarchial system made society admit main mind / nature duality as a form of domination relationship through the history. Differences like sex, language, colour, ethnicity are the legal reason of discrimination which is used for domination of others by pathriachy. Women are put out of culture and assigned as natural due to their abilities like birth, childcare, emotionality that they are dominated also. Cultural ecofeminism follows the discrimination of patricarchy with changing the direction of men / women = nature dualistic domination relationship reverse to put domination of women and nature away. It denies the idea of reason of Engligthenment and proposes designing a new society depending on speculative Goddess believes and spritualities. Social ecology is against continuum of discrimination and proposes designing a new society depending on equality, freedom and ecololgy in holistic manner to solve these layered, complicated and uncertain dualistic domination relationships. Hence, social and cultural differences are cultural diversity but not reasons for domination. Keywords Social ecology, cultural ecofeminism, domination, duality, ecology, nature, environmentalism, women