Müfredat laboratuar okulu müdürlerinin yeterlik alanlarındaki etkinliklerini gerçekleştirme düzeyleri
The performance: Levels od activities of principals of laboratory schools in their proficiency areas
  1. Tez No: 160271
  2. Yazar: ERSİN ATEŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YÜKSEL KAVAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Ekonomisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
IV ÖZET Bu araştırma, Müfredat Laboratuar Okullarında çalışan öğretmenlerin, ilköğretim ve ortaöğretim okulu müdürlerinin çeşitli yeterlik alanlarındaki etkinliklerini gerçekleştirme düzeylerine ilişkin görüşleri saptamak ve ulaşılan sonuçlara göre öneriler geliştirmek amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın evrenini, 2003-2004 öğretim yılında Ankara ili Büyükşehir Belediyesi sınırları içerisindeki Müfredat Laboratuar Okulları'nda (18 ilköğretim ve 6 orta öğretim okulu) görev yapan 1100 öğretmen oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini 345 öğretmen oluşturmaktadır. Araştırmanın verileri, araştırmacı tarafından geliştirilen anketin ömeklemde yer alan öğretmenlere uygulanmasıyla elde edilmiştir. Anket iki bölümden oluşmuştur. Birinci bölümde deneklere ilişkin kişisel bilgiler bulunmaktadır. İkinci bölüm, okul müdürlerinin yeterlik alanları olarak belirlenen yedi boyutu kapsayan elli beş maddeden oluşmaktadır. Birinci alt probleme ilişkin verilerin çözümlenmesinde sayı (frekans), yüzde dağılım ve aritmetik ortalama hesaplanarak tablolaştırılmıştır. İkinci alt problem, bazı değişkenler bakımından karşılaştırmayı öngördüğünden, ikili karşılaştırmalarda t-testi, üç ve daha fazla sayıdaki gruplar arası karşılaştırmalarda tek yönlü varyans analizi (F testi) kullanılmıştır. Fark çıkması durumunda farkın kaynağını belirlemek amacıyla çoklu genişlik testinden (Tukey-HSD testi) yararlanılmıştır. Anlamlılık düzeyi.05 ve.01 olarak alınmıştır. Araştırma bulgularına göre; Müfredat Laboratuar Okulu öğretmenlerinin 5 boyuta ilişkin müdürleri hakkındaki görüşlerine göre“Öğretim Liderliği”,“Araştırma ve Mesleki Gelişim”,“İnsan Kaynakları Yönetimi”,“Okul-Çevre İlişkileri”,“İletişim”boyutlarındaki etkinlikleri“orta düzeyde”,“Öğrenci İşleri”ve“Okul İşletmeciliği”boyutlarındaki etkinlikleri“yeterli düzeyde”gerçekleştirdikleri saptanmıştır. Araştırmada öğretmenlerin görüşlerinin“cinsiyet”e göre farklılık göstermediği, öğretmenlerin“hizmet süreleri”ve“öğretim kademeleri”açısından anlamlı farklılıkların olduğu saptanmıştır.Araştırma bulgularına göre şu önerilerde bulunulabilir; (1) Okul yöneticilerine yönelik, öğretim liderliği, araştırma ve mesleki gelişim, insan kaynakları yönetimi, okul çevre ilişkileri ve iletişim alanlarında hizmetiçi eğitim etkinlikleri düzenlenmesi, (2) Okul yöneticilerine yönelik eğitim etkinliklerinde eğitim kademelerinin özelliklerinin dikkate alınması, (3) Yönetici yeterlikleri konusunun gözlem ve görüşmeye dayalı olarak araştırılması.
Özet (Çeviri)
VI SUMMARY This study has been carried out to identify the views of the teachers working at Laboratory Schools (Müfredat Laboratuar Okulları) about the performance levels of the activities of the primary and secondary education principals in various proficiency areas and to develop recommendations based on the findings of the study. The population of the study consisted of the 1100 teachers working at Laboratory Schools (1 8 primary education schools and six high schools) in Ankara in 2003-2004 academic year. The sample of the study consisted 345 teachers drawn from the population. The data were collected through the administration of the questionnaire developed by the researcher to the teachers in the sample. The questionnaire has two parts. First part of the questionnaire included personal information. Second part of the questionnaire consisted of 55 items representing seven proficiency areas of school principals. Frequency, percentage and arithmetic means were utilized in the analysis of the first problem of the study. As the second problem required the comparisons of the findings regarding some variables, West and variance analysis were applied to identify whether there exists a significant difference between the variables. In case of significant difference, Tukey-HSD test was utilized to determine the source of the significance. Research findings indicate that school principals realize the activities in five proficiency areas (instructional leadership, research and professional development, human resource management, school-environment relations and communication) at medium level and in two proficiency areas (student affairs and school management) at adequate level. No significant difference was found between views of the teachers in regard to gender. Significant differences were identified between the views of the teachers regarding working experience and school levels.vu Recommendations based on the findings are; (1) in-service training programs for the principals should be arranged in the areas of instructional leadership, research and professional development, human resource management, school-environment relations and communication, (2) school levels should be taken into consideration in arranging in-service activities, (3) New researches should be conducted on principal proficiencies based on observation and interview techniques.