Boris Vasilyev'in sanatında ekofeminizm
Ecofeminism in the works of Boris Vasilyev
- Tez No: 927143
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RAHMAN ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Rus Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
İnsan-doğa ilişkisi tarih boyunca toplumsal, kültürel ve ekonomik süreçlerle şekillenir. Zamanla bu bağ dünyanın modernleşme sürecine girmesiyle sekteye uğrar. Doğa, insanın ihtiyaçlarını karşılamak üzere bir kaynak olarak görülmeye başlanır. Bu çalışmada, bahse konu olan ilişkinin geçmişten günümüze değişimi ve dönüşümü irdelenecektir. Diğer alanlara ne şekilde yansıdığı, bu ilişkinin nasıl bir boyuta ulaştığı ve hangi yaklaşımları beraberinde getirdiği incelenecektir. Çalışmada, insan-doğa ilişkisinin geldiği son noktada ekosistemle birlikte toplumsal cinsiyet eşitsizliklerinin de zarar gördüğünü savunan ekofeminizm eleştirisi ele alınacaktır. Kadınların doğa ile tarihsel olarak nasıl ilişkili olduğu, toplumsal cinsiyet eşitsizlikleri ile çevresel tahribat arasında nasıl bir bağlantı olduğu, kadın- doğa ilişkisinin erkek bakış açısında nasıl şekillendiği sorularının üzerinde de durulacaktır. Çalışmanın temelini oluşturan Sovyet yazar Boris Lvoviç Vasilyev'in Sakindi Oranın Şafakları, Bu Toprak Onları Unutmaz ve Yarın Savaş Vardı adlı eserleri ekofeminist bakış açısıyla incelenecek; erkek karakterlerin doğa ve kadına yönelik tutumları ile kadın-doğa bağlantısının ele alınış biçimi değerlendirilecektir.
Özet (Çeviri)
The connection between human and nature has been shaped by social, cultural, and economic processes throughout history. Over time, this connection has been disrupted by the onset of modernization, with nature increasingly being regarded as a resource to meet human needs. This study will be examined the transformation of this connection from past to present, its reflections in other fields, and the dimensions it has reached along with the approaches it has brought forth. Additionally, the study will explore the ecofeminist critique, which argues that in the current state of human-nature relations, both ecosystems and gender inequalities have been adversely affected. The study will focus on how women have been historically connected to nature, the link between gender inequalities and environmental degradation, and how the relationship between women and nature has been shaped from a male perspective. The study will be analyzed the novellas of the Soviet writer Boris Lvovich Vasilyev The Dawns Here Are Quiet, Not On The Active List and Tomorrow Was The War, through an ecofeminist perspective; evaluating how male characters perceive nature and women, as well as the depiction of the connection between women and nature.