Hidrojen-neon gaz karışımlarında sesötesi soğurulma ölçüleri
- Tez No: 16029
- Danışmanlar: PROF.DR. İSMET ERTAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 1990
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
1.1 ÖZET Gaz veya gaz karışımlarında sesötesi soğurma ölçüleri yapmak üzere E.ü.Fen Fakültesi Fizik Bölümünde kurulan bir ilerleyen dalga düzeneğinden yararlanılarak hidrojen- neon karışımlarında EO°C ve 0,B ile 40 MHz/atm'lik f /P grafiği çizildi. Yaklaşık 30 MHz/atm' e kadar uzanan f/P.oranları için ölçülen aşırı soğurmanın hata sınırları içinde kuramsal eğri ile uyumlu olduğu görüldü. Bu nedenle gaz karışımlarında aşırı soğurulmanın dönme enerji düzeyleri arasındaki enerji geçişlerinden kaynaklandığı anlaşıldı. Bu araştırmadaki sonuçlar saf hidrojeni aynı sıcaklıkta inceleyen Sluijter ve ç.a, Sessler, Winter ve Hill 'in sonuçlarına uygundur.HER2FELD-RICE ve KNESER'in“Termik Relaksasyon Teorisi”ile HERZFELD tarafından verilen yaklaşım bu probleme de uygulandı. Dönme relaksasyon zamanları ve bunlara bağlı çarpışma sayıları hesaplandı. Relaksayon zamanının neon konsantrasyonu ile lineer olarak değiştiği ve sıcaklıkla azaldığı sonucuna varıldı. Dönme relaksasyon zamanları olarak, hidrojen - hidrojen ve hidrojen - neon interaksiyoniarı için sırası ile -S -8 TH _H = 1,7e. 10 s ve TH _Ne = 0,65.10 s bulundu. Buradan hidrojenin dönme-öteleme geçişlerinde hidrojen- hidrojen çarpışmalarının hidrojen-neon çarpışmalarından daha az etkili olduğu sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
1.2. SUMMARY In order to make ultrasonic absorption measurements in gas or mixtures of gases, «^ ultrasonic absorption coefficient was measured in the hydrogen-neon mixtures at 20°C in the f/P (frequency divided by pressure) range from 0,8 to **0 MHz/atm using a progressive wave apparatus that was mounted at the Physics Department, Faculty of Science, Agean University. The changes in the «j-j/f and «jj A values depending on the f/P ratio was investigated. Experimental and classical absorption coefficients were compared in the region where «d/f = F(f/P> curves are a^P^ constant, which were experimentally drawn for the different values of noble gas concentration in the mixtures. As for H2, wave length= A, and oc^ \ values were compared with the measurement results previously obtained by other researchers. The diagram oc'A=F(f/P) was drawn using the theoretical curve by Hunt who assumed that single rotational relaxation occured. Excess absorption measured for f/P ratios up to about 30 MHz/atm was found to be compatible with the theoretical curves within error limits. Therefore, it was seen that exess absorption in gas mixtures is due to transitions between rotational energy levels» Our results are in good agreement with those by Sluijter, et al, Sessler, Winterand Hill who investigated pure hydrogen at same temperatures. The thermal relaxation theory by HERZFELD-RICE and KNESER and HERZFELD ' s approximation were applied to the problem. Rotational relaxation times and associated collision numbers were calculated. It was concluded that the relaxation time linearly varies with the neon concentration and decreases with temperature. Rotational relaxation times of hydrogen-hydrogen and hydrogen-neon -8 interactions were found to be Tu _H =1,72.10 s and Tf-j -Ne= 0S65-10 5 respectively. Therefore, we concluded that in hydrogen rotat ional-translat ional transitions, hydrogen-hydrogen collisions are less effective than those of hydrogen-neon.