A feminist reading of Rukhsana Ahmad's Song for a Sanctuary, Meera Syal's My Sister-Wife, Winsome pinnock's A hero's Welcome and Trish Cooke's Running Dream
- Tez No: 160303
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SİBEL DİNÇEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature
- Yıl: 2005
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
ÖZET BÖKE, Elif. A Feminist Reading of Rukhsana Ahmad' s Song for a Sanctuary, Meera Syal's My Sister- Wife, Winsome Pinnock's A Hero's Welcome and Trish Cooke 's Running Dream, Yüksek. Lisans Tezi, Ankara, 2005. Feminizm, kadınların tarih boyunca sınıfsal, dinsel, sosyal, politik, cinsel, ırksal ve psikolojik anlamda neredeyse tamamıyla erkeklerin egemenliğinde olan bir dünyada yaşamak zorunda bırakılmalarına karşı doğan tepkiler sonucunda ortaya çıkmış ve bu ezilmenin getirdiği sorunlara farklı çözümler bulmaya çalışmıştır. Feminizmin sistematize olmuş şekilde ortaya çıkışı ondokuzuncu yüzyıla denk gelmektedir. Bu yüzyılda feminizmin yayılmasıyla çıkan pek çok yasa, kadınların evlilik, boşanma ve mülkiyet hakkı gibi konularda nispeten daha adil şartlarda yaşamasına ön ayak olmuştur. 1960'lı yıllardan itibaren ise, yine benzer hakların sağlanması ve geliştirilmesi için yapılan çalışmalara ek olarak, kadınların ve kadın olmanın“farklılığı”üzerinde durulmaya başlanan ikinci bir evreye girilmiş, ve bu doğrultuda ortaya Marksist Feminizm, Lezbiyen Feminizm, Liberal Feminizm ve Siyah Feminizm gibi yeni yaklaşımlar çıkmıştır. Bu tezde, Asya ve Karayip kökenli İngiliz kadın oyun yazarlarının oyunları Siyah Feminist bakış açısı doğrultusunda incelenmiş, ve siyah kadın oyun yazarlarının, eserlerinde beyaz meslektaşlarının konu ettiği kadın sorunlarını da ele almakla birlikte, çoğunlukla siyah kadınlara özgü sorunları işledikleri savunulmuştur. Bu savı desteklemek için sırasıyla Pakistan kökenli Rukhsana Ahmad'ın Song for a Sanctuary (1990), Hindistan kökenli Meera Syal'm My Sister- Wife (1993), Jamaika kökenli Winsome Pinnock'un A Hero's Welcome (1989) ve Dominika kökenli Trish Cooke'un Running Dream (1993) adlı oyunları ayrıntılı bir şekilde incelenmiştir. Anahtar Sözcükler Siyah Feminist Eleştiri, Siyah İngiliz Kadın Oyun Yazarları, Rukhsana Ahmad, Meera Syal, Winsome Pinnock, Trish Cooke, Song for a Sanctuary, My Sister-Wife, A Hero's Welcome, Running Dream
Özet (Çeviri)
ABSTRACT BÖKE, Elif. A Feminist Reading ofRukhsana Ahmad's Song for a Sanctuary, Meera Syal's My Sister-Wife, Winsome Pinnock's A Hero's Welcome and Trish Cooke 's Running Dream, Master's Thesis, Ankara, 2005. Feminism has emerged as a result of the reactions that arose against the fact that throughout history women were compelled to live in a world which was almost totally dominated by men in matters of class, religion, social life, politics, sexuality, race and psychology, and it has tried to come up with different solutions to the problems caused by this oppression. The emergence of feminism in a systematised way was in the nineteenth century. Many laws that were made in this century as a result of the spreading of feminism initiated women to live under relatively just conditions regarding issues such as marriage, divorce and property rights. From the 1 960s onwards, a second phase during which the“difference”of women and of being a woman was emphasised in addition to the projects that were carried out to provide and improve similar rights as in the first phase; and to serve this purpose, new approaches such as Marxist Feminism, Lesbian Feminism, Liberal Feminism and Black Feminism have been brought forward. In this thesis, plays of black British women playwrights who are of Asian or Caribbean origin have been studied from the viewpoint of Black Feminism and it has been argued that black women playwrights mostly handle issues peculiar to black women, even though they also deal with issues that their white colleagues write about in their works. In support of this assertion, Song for a Sanctuary (1990) by Rukhsana Ahmad, who is of Pakistani origin, My Sister-Wife (1993) by Meera Syal, who is of Indian origin, A Hero's Welcome (1989) by Winsome Pinnock, who is of Jamaican origin, and Running Dream (1993) by Trish Cooke, who is of Dominican origin, have respectively been analyzed in detail. Key Words Black Feminist Criticism, Black British Women Playwrights, Rukhsana Ahmad, Meera Syal, Winsome Pinnock, Trish Cooke, Song for a Sanctuary, My Sister-Wife, A Hero's Welcome, Running Dream