Bankalarda Damga Vergisi yükümlülüğünün hukuki açıdan değerlendirilmesi
The legal review of Stamp Tax obligation for the banks
  1. Tez No: 160308
  2. Yazar: FUNDA ÖZER
  3. Danışmanlar: PROF.DR. NURETTİN BİLİCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
ÖZET ÖZER, FUNDA. Bankaların Damga Vergisi Yükümlülüğünün Hukuki Açıdan Değerlendirilmesi, Yüksek Lisans Tezi, Ankara, 2005. 01.07.1964 yılında kabul edilen 488 sayılı Damga Vergisi Kanunu, ülkemiz ekonomisinde meydana gelen hızlı gelişmelere paralel olarak yapılan işlemlerin çeşitlenmesi ve buna bağlı olarak düzenlenen kağıtların büyük bir artış göstermesi sonucunda, günümüze kadar bir çok kez değişikliğe uğramıştır. Ancak uygulamada yaşanan sorunlar göz önüne alındığında, kanun maddelerinde ve kanuna bağlı 1 ve 2 sayılı tablolarda yapılan değişikliklerin yetersiz kaldığı açıkça görülmektedir. Toplam vergi gelirleri içindeki payı diğer vergilere kıyasla daha düşük olan damga vergisi, uygulamada çok önemsenmeyen bir vergi türü olarak karşımıza çıkmaktadır. Ancak konumuzun ana temelini teşkil eden bankalar açısından ise, vergilendirilen kağıtlara ilişkin damga vergisi tutarının büyük meblağlara ulaşması nedeniyle konuya gereken önemin verilmesi yerinde olacaktır. Bankalar açısından damga vergisi uygulamasına ilişkin yapılan değerlendirmede, yargı organları kararlan ile idarenin konuya ilişkin görüş ve yaklaşımlarına ağırlık verilmiş ve uygulamada yaşanan tereddütlü konulara dikkat çekilmiştir. Anahtar Sözcükler Banka, Damga Vergisi.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT ÖZER, FUNDA. Bankalarin Damga Vergisi Yükümlülüğünün Hukuki Açıdan Değerlendirilmesi, Yüksek Lisans Tezi, Ankara, 2005. The Stamp Act, numbered 488 and enacted on 01.07.1964, has been modified so many times due to the transaction varieties parallel to the rapid developments in the Turkish economy and so the increase in papers arranged related to these transactions. But, considering the problems in implementation, it is obviously seen that the amendments in the articles of the law and in the 1 and 2 numbered statutory tables are inadequate. The stamp duty appears as a discounted tax type in implementation as its share in total tax income is low compared to other taxes. But, for the banks that constitute the basis of our subject, the necessary importance should be attached as the amount of stamp duty regarding taxable papers runs into high amounts. In the evaluations considering the stamp duty applications of the banks, the decisions of the judicial bodies and opinions & approaches of the administration are emphasized; indecisive subjects in implementation are highlighted. Key Words Bank, Stamp Act