Türkiyede suçun önlenmesinde halkın katılımı
Participation of community for crime prevention in Turkey
  1. Tez No: 160327
  2. Yazar: ALİ ERKAN ALAÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇAĞLAR ÖZEL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset ve Sosyal Bilimler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 358
Özet
11 ÖZET Suçla mücadele güvenlik birimlerinin temel görevidir. Ancak toplumun güvenliği için, bireyler zarar görmeden suçun önlenmesi daha önemli bir olaydır. Dünyada, suç önleme ile ilgili farklı yaklaşımlar bulunmakla beraber, bu çalışmada suç önleme hizmetlerine halkın katılımının etkisi ortaya konulmaya çalışılmıştır. Çünkü günümüzde, toplum desteğini merkeze alan ve bu doğrultuda şekillenen suç önleme yöntemleri en etkin sonuç sağlayan yöntemler olarak ortaya çıkmaktadır. Bu kapsamda, 'toplum destekli polislik' adı altında farklı uygulamalar görülmektedir. Toplum destekli polislik çalışmalarında ortak amaç, halkın desteğini alarak, suç ile mücadelede geniş katılımlı bir zemin hazırlamaktır. Türkiye'de suç ve suçlulukla mücadelede polis-halk işbirliği henüz sağlanamamıştır. Polisin olayları aydınlatma derecesi daha çok delil toplama, ifade alma ve sorgulama yöntemlerine dayanmaktadır. Bu nedenle, polis daha çok çalışmakta, halk ise, ifade verme ve sorgulama konularında polis tarafından gereksiz işlemlere tabi tutulmaktadır. Polis-halk işbirliğini geliştirici adımlar polis tarafından atılmaya başlamış, ancak polis dışında bireysel veya kurumsal bazda, sivil toplum örgütleri de dahil olmak üzere elle tutulur bir çalışma veya girişim henüz başlatılamamıştır. Üniversitelerde bu konu ile ilgili yapılan çalışmalar ise yeterli olmamakla birlikte, yeni yeni araştırma konusu olarak gündeme gelmektedir. Bu çerçevede çalışmanın birinci bölümünü araştırmanın problemi oluştururken, ikinci bölümde kuramsal ve kavramsal çerçeve çizilerek polis, suç ve suç önleme teorileri açıklanmıştır. Üçüncü bölüm ise genel olarak dünyadaki suç oranları ve suç verilerinin değerlendirilmesine yöneliktir. Dördüncü bölümde, Türkiye'deki suç olayları ve suçun önlenmesi amacına yönelik yapılan çalışmalar incelenmiştir. Beşinci bölüm ise alan araştırması bulgularım ve bu bulguların değerlendirmesini içermektedir. Çalışmanın son bölümünde ise genel bir değerlendirme yapılmıştır.11 ÖZET Suçla mücadele güvenlik birimlerinin temel görevidir. Ancak toplumun güvenliği için, bireyler zarar görmeden suçun önlenmesi daha önemli bir olaydır. Dünyada, suç önleme ile ilgili farklı yaklaşımlar bulunmakla beraber, bu çalışmada suç önleme hizmetlerine halkın katılımının etkisi ortaya konulmaya çalışılmıştır. Çünkü günümüzde, toplum desteğini merkeze alan ve bu doğrultuda şekillenen suç önleme yöntemleri en etkin sonuç sağlayan yöntemler olarak ortaya çıkmaktadır. Bu kapsamda, 'toplum destekli polislik' adı altında farklı uygulamalar görülmektedir. Toplum destekli polislik çalışmalarında ortak amaç, halkın desteğini alarak, suç ile mücadelede geniş katılımlı bir zemin hazırlamaktır. Türkiye'de suç ve suçlulukla mücadelede polis-halk işbirliği henüz sağlanamamıştır. Polisin olayları aydınlatma derecesi daha çok delil toplama, ifade alma ve sorgulama yöntemlerine dayanmaktadır. Bu nedenle, polis daha çok çalışmakta, halk ise, ifade verme ve sorgulama konularında polis tarafından gereksiz işlemlere tabi tutulmaktadır. Polis-halk işbirliğini geliştirici adımlar polis tarafından atılmaya başlamış, ancak polis dışında bireysel veya kurumsal bazda, sivil toplum örgütleri de dahil olmak üzere elle tutulur bir çalışma veya girişim henüz başlatılamamıştır. Üniversitelerde bu konu ile ilgili yapılan çalışmalar ise yeterli olmamakla birlikte, yeni yeni araştırma konusu olarak gündeme gelmektedir. Bu çerçevede çalışmanın birinci bölümünü araştırmanın problemi oluştururken, ikinci bölümde kuramsal ve kavramsal çerçeve çizilerek polis, suç ve suç önleme teorileri açıklanmıştır. Üçüncü bölüm ise genel olarak dünyadaki suç oranları ve suç verilerinin değerlendirilmesine yöneliktir. Dördüncü bölümde, Türkiye'deki suç olayları ve suçun önlenmesi amacına yönelik yapılan çalışmalar incelenmiştir. Beşinci bölüm ise alan araştırması bulgularım ve bu bulguların değerlendirmesini içermektedir. Çalışmanın son bölümünde ise genel bir değerlendirme yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY Combatting with crime is one of basic mission of law enforcement agencies. However, crime prevention or taking measurements before any hazardous effects of criminal activities is more important for safety of community. Even, there are several approaches relating to crime prevention in the world. The effects of public accession into crime prevention service are argued in the study. That is why, the methods of crime prevention that are focused on community support and the efforts in the direction are seen as the most effective methods today. In this framework, there might be seen different applications under the name of“community oriented policing”. The common purpose of community oriented policing studies is to prepare a platform that offers a wide accession opportunity to people for fighting with crime by gaining community support. The cooperation between police and community against crime and criminality still could not have been built in Turkey. The success of police generally based on collecting evidence, interview and investigation methods. So, police has to work more hard but individuals suffer some unnecessary bureaucratic difficulties in investigation process. The steps on the way of police-community cooperation are developed by the police but there are no noticeable changes in the organizational dimension including civil society organizations. The studies relating to this field in universities are not enough but from the other side, these matters come up to agenda as a new study concerns. In this view, the research problem is discussed and the methodology is tried to build in the first chapter of this study. The theoretical and conceptual framework is drawn while explaining crime and crime prevention matters in the second. The third chapter is generally related to the rate of crime and analysis of crime data in the world. The proportions of criminal statistics and activities toward prevention ofcrime are reviewed in the fourth chapter of study. The fifth one is about field research data and the evaluation of this data set. In the last and sixth chapter includes a general review and conclusion. The study is mainly based on a field research and interview with 654 persons who have different occupations (public servant, worker, unemployed, tradesman, driver, student etc.) and 385 police officers live in Ankara. Although the same question form is used both for police and civil people, the results are examined in two categories as police and civil people. In addition, previous field studies and related secondary data are also examined. According to the results of research, it is understood that people have desire on accession into crime prevention service but basically they do not know their legal rights and responsibilities. They also do not know how to support crime prevention service. So, it can be said that police do not spent enough effort to inform people and to cooperate with people. From the other side, people support police efforts and give a hand to police but it is also appeared that there is a trust problem toward police. Finally, it is necessary to know what people expect from security services to walk along with police in the crime prevention way. Latter, the information that people needed such as legal rights and responsibilities of people, how to protect themselves from crime, how to react when they meet a crime, has to be given by police. The police should know the views of people who have different age, gender, education level and occupation in crime prevention work and should get benefit from their personal help.