Melih Cevdet Anday'ın şiirlerinde zaman kavramı
The concept of the time in the poetry of Melih Cevdet Anday
  1. Tez No: 160379
  2. Yazar: RAHMETULLAH KOÇ
  3. Danışmanlar: DR. GONCA ALPASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeni Türk Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 231
Özet
ÖZET KOÇ, Rahmetullah. Melih Cevdet Anday'ın Şiirlerinde Zaman Kavramı, Yüksek Lisans Tezi, Ankara, 2005. Anday'ın şiir evreni, okuruna sayısız çalışma alam sunar. Bu çalışma alanlarından biri de“zaman”dır. Zaman, Anday'ın şiirlerinde yoğun bir biçimde işlediği kavramlardan biridir. Anday'ın şiirlerinde zaman, bizim aktığına inandığımız zaman değildir. Aktığına inanılan, zaman bilinen dünyanın zamamdır; ama Anday şiirlerinde bilinmeyen, yeni bir dünya yaratmaya çalışır. İşte bu yüzden Anday'ın zamanı, bilinen zamanın dışına çıkar. Anday'ın şiirlerinde zaman kavramına, daha çok felsefi boyutuyla yaklaşılmış, yeri geldikçe sosyolojik anlamda yorumlar da getirilmiştir. Anday'ın şiirlerinde zaman kavramını sorguladığımız çalışmamız altı bölümden oluşmaktadır. Çalışmamızın giriş bölümünde edebiyatın zaman kavramıyla ilişkisi üzerinde durulmuştur. Yaşam kavramı doğrudan zamanla örtüştüğü için birinci bölümde“zaman”kavramının şiirlerinde nasıl yer aldığı irdelenmiştir. İkinci bölümde Anday'ın yaşamının, bir başka deyişle öznel zamanının şiirinde yer alıp almadığı sorgulanmıştır. Üçüncü bölümde, Anday'ın şiirlerinde yıl, ay, gün gibi zaman birimleri çözümlenmiştir. Anday'ın geçmiş - şimdi - gelecek kavramlarını şiirinde nasıl yorumladığı dördüncü bölümde yanıtlanmaya çalışılmıştır. Beşinci bölümde Anday şiirinin kaynaklarından ikisi olan“mitoloji”ve“tarih”üzerinde durulmuştur. Altıncı bölümde Anday'ın zamanı dilbilgisel bağlamda nasıl kullandığı incelenmiştir. Çalışmamızın sonuç bölümünde ise önceki bölümlerde vardığımız sonuçlar toparlanmış, zaman kavramının Melih Cevdet Anday'ın şiirindeki yeri tartışılmıştır. Anahtar Sözcükler Melih Cevdet Anday Türk Şiiri Zaman Süreklilk Geçmiş Şimdi Gelecek Mitoloji Tarih Dilbilgisel Zaman
Özet (Çeviri)
ABSTRACT KOÇ, Rahmetullah. The Concept of the Time in the Poetry of Melih Cevdet Anday, Master's Thesis, Ankara, 2005. Anday' s world of poetry, gives readers too many space to work in.“Time”is one of those spaces. Also, time is one of the concepts which he densely operates in his poems. The time that believed it passes by, is the time of the real world; but Anday tries to create an unknown, a new world in his poetry. Because of that, Anday's time goes out of the known time. Fort his reason, In poetry of Anday, the concept of time is comprehended mostly by the philosophical way, and also in the mean time there were made some sociologically comments. Our work consists of six parts that we interrogate the 'time' concept in Anday's poetry. In the beginning part of our work, we focused on the relation between the literature and the time concept. In the first part, it's interrogated how does the time takes part in his poetry. Because of the concept of life gets directly the same with time, in the other meaning it questioned if the life of Anday takes part in subjective time at the second phrase. In the third part, it's analysed the time units like year, month, day in Anday's poetry.It's tried to answered how Anday interprets the concepts of the past- now and the future at fourth part. In the fifth part it's mentioned on mythology and history which are two of the origins of Anday's poetry. In sixth part, it's examined how he uses the time, grammatically. At the final part of our work, the results are summarized, and it's discussed the place of the concept of time in poetry Melih Cevdet Anday. Key Words Melih Cevdet Anday Turkish Poetry Time Continuity Past Present Future Mythology History Grammatical Time