İlköğretim okulu orta düzeyde öğrenme yetersizliği (eğitilebilir) olan çocuklar için hayat bilgisi dersi öğretim programının öğretmen görüşlerine göre değerlendirilmesi
Evaluation of the curriculum of the science of life course according to the instructor's views for primary school student who have medium level learning disability
  1. Tez No: 159387
  2. Yazar: PELİN ALPTEKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TAYYİP DUMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
ÖZET Bu araştırmada 2001 - 2002 eğitim öğretim yılında uygulanmaya başlanılan İlköğretim Okulu Orta Düzeyde Öğrenme Yetersizliği (Eğitilebilir) Olan Çocuklar Eğitim Programı içerisinde yer alan Hayat Bilgisi Dersi Öğretim Programı'nın öğretmen görüşlerine göre değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Araştırma betimsel bir çalışmadır ve 2003 - 2004 eğitim öğretim yılında Ankara ilinde bünyesinde özel eğitim sınıfı bulunan 36 ilköğretim okulunda görev yapan 50 öğretmen üzerinde yapılmıştır. İlköğretim Okulu Orta Düzeyde Öğrenme Yetersizliği (Eğitilebilir) Olan Çocuklar İçin Hayat Bilgisi Dersi Öğretim Programı'nın değerlendirilmesine yönelik olarak öğretmenlerin görüşlerini almak için bir anket geliştirilmiş ve öğretim programının amaçlarına, içeriğine, öğrenme-öğretme süreçlerine ve değerlendirme öğelerine ilişkin veriler, bu anketle toplanmıştır. Toplanan verilerin çözümlenmesinde, her madde için aritmetik ortalama ve standart sapma değerleri bulunmuştur. Görüşler arasında anlamlı bir farklılık olup olmadığım belirlemek için“t”testi yapılmış ve 0,05 anlamlılık düzeyinde test edilmiştir. Grup sayısı ikiden fazla olduğunda tek yönlü varyans analizi yapılmıştır.“F”değerinin anlamlı olduğu durumlarda farkın hangi gruplardan kaynaklandığım saptamak için Scheffe testi uygulanmıştır. Varyans, 0,05 anlamlılık düzeyinde test edilmiştir. Elde edilen veriler tablolaştırılarak yorumlanmıştır. Araştırma dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde“Problem Durumu”belirlenmiş, ikinci bölümde“Araştırmanın Yöntemi”, üçüncü bölümde“Bulgular ve Yorumlar”ortaya konulmuştur. Dördüncü bölümde ise“Sonuçlar ve Öneriler”yer almaktadır. Araştırmada elde edilen bulguların sonucunda, programın amaçlar ve içerik dışmda kalan öğrenme - öğretme süreçleri ve değerlendirme öğesi öğretmenler tarafından yeteri kadar uygun bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this investigation, it is intended that the Life Science Education Program which is included in the Education Program of Primary School Children with Medium Level Learning Disability should be evaluated according to the instructors's opinions. This survey is a descriptive one and it is conducted at 2003 - 2004 Education Semesters an 50 instructors working at 36 primary schools at Ankara which have special education classes at their structure. Devoted to the evaluation of the Life Science Education Program for Primary School Children (those who can be educated) with Medium Level Learning Disability, a survey has been developed and data on the purposes, content, learning- teaching periods and evaluation elements of the education program is collected by this survey: At the analyses of the collected data, for each item average mean value and standard deviation value has been determined. In order to detect whether there is a meaningful difference between point of views,“t”test has been conducted and it is tested at 0,05 meaningfulness level. When the number of groups is more than two, one way variance analysis is conducted. At cases where“F”value is meaningful, in order to detect from which groups the difference has arouse from Scheffe test has been applied. The data obtained has been interpreted by being tabulated. The survey consists of four parts. In the first part,“Problem Situation”has been determined. In the second part,“The Method Of The Survey”, in the third part,“The Findings And Interpretations and The Last Part, ”Results and Suggestions" have been considered. As a result of the findings obtained from the investigation, learning - teaching periods and the evaluation element of the program which are outside the purposes and content is not seen sufficiently appropriate by the instructors. u