Erkek imajının temsili
Representation of male image
- Tez No: 160384
- Danışmanlar: DOÇ.DR. FERHAT ÖZGÜR
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Özet Erkek imajı konulu bu raporunu birinci bölümünde sanat tarihindeki erkek ve kadın imaj lan incelenmiştir. İmaj nasıl ortaya çıkar, neden çıkar ve toplumda nasıl hareket eder? Bu önemli bir sorundur. Çünkü insanların sadece kendi maddî (imaj) varlıklarını değil, kendilerinin yanı sıra başkaları hakkında imaj oluşturmaları da söz konusu olabilir. Bu imajlar, toplum, sanat, bilim, edebiyat ya da felsefe tarafından oluşturulabilir. Bu çalışmada bu gibi sorunlar incelenmeye çalışıldı. Aynca sanatta kadın ve erkek imajları karşılaştırılarak, sanatçıların bu imajlar yaratması ya da onlan tekrarlaması için nasıl çalışmalar yaptıkları, ve onların kadın ve erkek rollerinde bu imajların nasıl etkisi olmuştu, bu da çalışmanın konusu kapsamı içindedir. Sanat tarihi erkek ve kadın, cinsiyetler arasındaki pek çok önemli farklılıkları ortaya koyar. Çıplak, atletik erkek, genç ve kahramanca çıplak olan özellikleriyle idealize edilmiş bir insanlığın sanatsal üretimleriydiler. Erkek çıplaklar her zaman kahraman olarak kalmış ve içindeki ilk yaratıcı dinamik enerjiyi korumuştur. Onun yapısı her zaman kesin, bilimsel,estetik kesinliği belirgin bir biçimdeydi. Kadın imaj ortaya çıktığında, eğer onunla karşılaştırırsak, temsil açısından, özellikle cinsiyet yönünden önemli farklılıklar olduğunu görürüz. İkinci bölümde reklam dünyasının kadın ve erkek imajlarının tüketim için kullandığı incelenmiştir. Kadın, erkeğe kıyasla daha tüketici olarak gösterilmeye başlanmıştır. Kadın bedeninin kamusal olarak sömürülmesi, özellikle reklam ve 'hafif pornografi alanında artarak yer almaktadır. Kadın imaj hem erkeklere ve hem de kadınlara birtakım mallan satmak için kullanılmaya başlanmıştır. Aslında kadınlar, erkeğin yarattığı bu durumdan pek de hoşnut değillerdir.Üçüncü bölümde Asyalı kadın sanatçıların çalışmaları ve onların özellikle erkek imaj hakkındaki çalışmaları incelenmiştir. Ayrıca onların bunun için nasıl mücadele ettiklerinden de bahsedilmiştir. En son bölümde uygulamaya konu olan çalışmalar ile ilgili açıklamalar ele alınmıştır. Sanatçının kendi toplumundaki toplumsal hayat tecrübesi ve kendi anılarından yola çıkılmış ve uygulamalı çalışmalar sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Summary The concept of this thesis firstly discuss the idea of“image,”how an image can turn a thing which it actually is not. That is to say“Image”is an important human notion, in the sense that human beings are not simply who and what they are; they develop images of themselves and of others. These images are created by the society and the different institutions in society, like art, science, literature and philosophy. The artists have reinforced these images using their own language.“Art is not a free, autonomous activity of a super-endowed individual but rather the total situation of art making (both in terms of development of the art maker and in the nature and quality of work of art itself) that occurs in a social context is mediated and determined by specific and definable social institutions and attitudes; in this instance by the art academies, systems of patronage and mythologies of divine creator”. (Jane Chia: Asian women artists p, 15) In the first chapter the comparison of the images of men and women in art has been done. It has been observed that not only art Greek literary traditions, mythological, scientific, and philosophical, from Homer to Aristotle, also focused on the gender differences and mutually corroborated the misogynistic position that women were less than men. The male anatomy continued to be the form throughout the history till today in which primary creative energy was invested. At the end of the chapter women artists' response to unequal power relations between the sexes and related work has been explained. In the second chapter the change in women's sexual roles and expectations with the introduction of industry in the last 70 years has been discussed and that women started being portrayed as a consumer in the consumer society/ in comparison to male. With this an increasingly public exploitation of female body has been taken place, especially in the areas of advertising and 'soft' pornography. Women's bodies have started using to sell products to men and women, who are encouraged to colludein their own reification, and to identify with the characteristics of exhibitionism and narcissism. And some of the example of the work from graphic art has been discussed. In the third chapter Asian women artists struggle and works has been discussed which they did in the awareness of the images imposed on them. Their struggle of having the same rights as men and still be a woman: how to be an intellectual and still attain the emotional satisfaction of marriage and children? How to break this image which has been created by men throughout the centuries has been researched. In the last chapter the paintings which are done by the artist has been explained. Her memories and experiences about unbalance of gender in relation of her own society has been discussed and represented. İV