Lise öğrencilerinin başarı korkularının incelenmesi
The investigation of the fear of success of high school students
- Tez No: 160386
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FİLİZ BİLGE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
ÖZET KANTARCİOĞLU, Deniz. Lise Öğrencilerinin Başarı Korkularının İncelenmesi, Yüksek Lisans Tezi, Ankara, 2005. Bu araştırmada lise öğrencilerinin başarı korkulan incelenmiştir. Başarı Korkusu Ölçeği'nin lise öğrencileri için uyarlaması, geçerlik ve güvenilirlik çalışmaları yapılmış ve lise öğrencilerinin başarı korkularının cinsiyet, sınıf düzeyi, algılanan akademik durum ve ekonomik düzey değişkenlerine göre farklılık gösterip göstermediği araştırılmıştır. Araştırma evreni 2003-2004 öğretim yılında Ankara ili Çankaya ilçesinde bulunan 17 okulda okuyan 24310 öğrenciden oluşmaktadır. Random olarak 17 okuldan, Sokulu Mehmet Paşa, Kurtuluş ve İncesu Lisesi olmak üzere üç okul seçilmiştir. Bu doğrultuda araştırma örneklemini Ankara ili Çankaya ilçesinde bulunan ve yukarıda belirtilen liselere devam eden 198 kız ve 197 erkek, toplam 395 kişi oluşturmuştur. Araştırmanın bağımsız değişkenleri ile ilgili bilgi toplamak amacıyla“Kişisel Bilgi Formu”kullanılmıştır. Bunun yanı sıra Başarı Korkusu Ölçeği'nin ölçüt geçerliliği için Öner (1997) tarafından Türkçe'ye uyarlaması yapılan“Sürekli Kaygı Envanteri”kullanılmıştır. Zuckerman ve Allison (1976) tarafından geliştirilen basan korkusu ölçeği Özduygu (1995) tarafından üniversite öğrencileri için Türkçe'ye uyarlanmıştır. BKÖ'nin lise formunun alfa katsayısı araştırmaya katılan tüm bireyler için.86, kızlar için.87 ve erkekler.85 olarak saptanmıştır. Test-tekrar test güvenilirlik katsayısı.80 olarak hesaplanmıştır. Yapılan geçerlilik çalışmasında Varimaks rotasyonu kullanılarak, ölçek iki faktöre indirgenmiştir. Buna göre birinci faktörde 12 madde ve ikinci faktörde 15 madde bulunmaktadır. Birinci faktör“düşükIll başarı korkusu”ikinci faktör ise“yüksek başarı korkusu”olarak tanımlanmıştır. Ölçeğin e uyuşum katsayısı.96 olarak bulunmuştur. Veriler tek yönlü varyans analizi tekniği (ANOVA) ile analiz edilmiştir. Varyans analizi sonucunda elde edilen F değerinin anlamlı bulunduğu durumlarda farkın kaynağını saptayabilmek için varyansların homojen olduğu gruplarda Tukey HSD testi, olmadığı gruplarda da Tamhane testi uygulanmıştır. Araştırma bulguları şöyledir: 1. Kız öğrenciler başarı korkusunu erkek öğrencilere göre daha yoğun yaşamaktadırlar. 2. Lise birinci sınıftakiler başarı korkusunu, lise ikinci sınıftaki öğrencilere göre daha yoğun yaşamaktadırlar. 3. Akademik başarılarını“çok iyi”algılayan lise öğrencileri başarı korkusunu, akademik başarılarını“orta ve zayıf olarak algılayan öğrencilere göre daha yoğun yaşamaktadırlar. Akademik başarı artıkça başarı korkusu artmaktadır. 4. Algıladıkları ekonomik durumları ”yüksek“ olan lise öğrencileri başarı korkusunu, algıladıkları ekonomik durumları ”orta ve düşük" olanlardan daha yoğun yaşamaktadırlar. Araştırmadan elde edilen bulguların tartışma ve yorumu yapılmıştır. Buna göre ileride yapılacak araştırmalara ilişkin önerilerde bulunulmuştur. Anahtar Sözcükler Başarı Korkusu, Başarı Korkusu Ölçeği.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT KANTARCÎO?LU, Deniz. The Investigation of the Fear of Success of High School Students, Master of Science Thesis, Ankara, 2005. In this study fear of success of high school students were investigated. Fear of success scale was adapted to high school students and its validity and reliability studies have been done. It has been investigated whether or not fear of success differs according to gender, class level, perceived academic situation and economical level The population of research consists of 24310 students who attend 17 schools, which are stated in Çankaya district in 2003-2004. Sokullu Mehmet Paşa, Kurtuluş and İncesu High School have been randomly selected from 17 schools. From these high schools, 198 girl and 197 boy students (total 395) have been selected for the sample of research.“Personal Information Form”has been used for the purpose of measuring the independent variables of research. Along with this, the“Trait Anxiety Inventory”that was adapted to Turkish by Öner (1997) to facilitate the criterion validity of the Fear of Success Scale has been used. Fear of Success Scale that had been developed by Zuckerman and Allison (1976) was adapted to Turkish by Özduygu (1995) for university students. High school form of Fear of Success Scale alpha coefficient was calculated as.85 for boys and.87 for girls and.86 for all persons who attend research. Test- retest reliability coefficient was calculated as.80. Scale was reduced to two factors in the validity study by using Varimax rotation. According to that, there are 1 2 statements in the first factor and 1 5 statements in the second factor. The former one was defined as“low fear of success”, and the latter one defined as“high fear of success”. And fear of success scale e coefficient was found as.96.In the analysis of the database after the homogeny of the variance were checked, t test and one-way ANOVA were used. The sources of the differences were tested with Tukey HSD test (for the group with homogeneous variance) and Tamhane test (for the group with non-homogeneous variance). Research results are: 1. Female students feel fear of success more intense than male students. 2. First grade students feel fear of success more intense than second grade students. 3. Students who perceived their academic success as“very good”feels fear of success more intense than students who perceived their academic success as“average and poor”. Fear of success increases with the increase in academic success. 4. Students who perceived their economical status as“high”feel fear of success more intense than students who perceived their economical status as“average and low”. Results from the research have been discussed and comments have been done. According to that, proposals have been done for future studies. Key Words Fear of success, Fear of Success Scale.