Bilim kurgu türünün resim-iş dersinde yaratıcı sürece katkıları
Reflect of science-fiction in creative period in art lessons
  1. Tez No: 160510
  2. Yazar: GÜL BANU BAYUK
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. GÜZİN AYRANCIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim-İş Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 168
Özet
Ill ÖZET Bu çalışma, bilim-kurgu eserler ile tasarım arasındaki ilişkiyi tespit etmek ve bu ilişkinin mevcut ve olası sonuçlarını, resim-iş derslerinde yaratıcı sürece yansımalarını gösterebilmek üzere hazırlanmıştır. Yöntem olarak bilim-kurgu eserlerin ve bilim-kurgu üzerine yazılmış bilimsel yazıların incelenmesi ile tasarım dünyasındaki karşılıklarının bulunması yolu incelenmiştir. Bunun sonucunda elde edilen verilerle öğrencilerin bilim-kurgu eserlerinden yararlanarak uygulamalar yapmaları sağlanmıştır. Çalışma, bilim-kurgunun genelde bilinen(popüler) örneklerini kapsamına almıştır, incelenen her bilim-kurgu eser çalışmaya birebir yansıtılamasa da dolaylı olarak katkıda bulunmuştur. İlk olarak bilim-kurgu ve sanat tasarımı ile ilişkisi, her iki olgunun kendi içinde değerlendirilmeleri ve karşılaştırılmalarıyla gösterilmiştir: Bilim-kurgunun, edebiyat türü olarak, diğer edebiyat türlerinden, bir ayağının bilimde/teknolojide diğerinin estetikte olması ile ayrışması, tasarımın da bir özelliği olarak ortaya konmuş, diğer yandan bilim kurgunun adında da vurgulandığı üzere (bilimsel) kurgular oluşturması, sanatçının ürünü kurgulaması ile eşleştirilmiştir. İkinci aşamada, seçilen örnek bilim-kurgu eserler, hazırlanan plan çerçevesinde çocuklara sunulmuş ve yapılan uygulamalar değerlendirilmiştir. Tespit aşamasında ana veri olarak çocukların yapmış oldukları uygulamalar temel alınmıştır.
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY This study is prepared to determine the relation between science-fiction and art-design, and pointing the existing and possible results, how they reflect creative period in art lessons. Methodologically, the followed path is the examination and comparison of design description in science-fiction literature, art and movies with the actual design facts. In consequence, we make safe the students, benefit from science-fiction novels, in their practice, with the information, that we obtain. The study covers the well known and popular examples of science fiction. Even though it was not possible to include every examined science-fiction work, they some how indirectly contributed to the study. In the first phase, the relation between science fiction and design has been sought through the evaluation and comparison of each term which let us to following fact: Science-fiction, as a genre, differs from other genres with its efforts to gather science and aesthetic side by side, this characteristic property exactly matches the general attitude of design. On the other hand, artists' imaginative work sometimes corresponds with the methods of science-fiction. In the second phase, present the prepared scheme with the selected novels of science fiction, to the students, and all practise of this study realized. In the stabilization phase, and we got the students' practise as a foundation information.