Eğitim fakültelerinin sınıf öğretmenliği programında mezun olan öğretmenlerin Türkçe, sosyal bilgiler, matematik ve fen bilgisi alan ve alan öğretimi yeterliklerinin belirlenmesi ve değerlendirilmesi
Identification and evaluation of competencies of teachers graduated from faculty of education, department of primary teacher training in the area of Turkish, social sciences, mathematics and science
  1. Tez No: 160511
  2. Yazar: FİLİZ EVRAN ACAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLHAN SEZGİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 290
Özet
Bu araştırmada, eğitim fakültelerinin sınıf öğretmenliği programlarından mezun olan öğretmenlerin Türkçe, Sosyal Bilgiler, Matematik ve Fen Bilgisi olmak üzere dört derse ilişkin olarak alan ve alan öğretimi yeterliklerinin önem ve kazanma derecelerinin belirlenmesi amaçlanmaktadır. Araştırmanın çalışma evrenini Ankara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesi, Gazi Üniversitesi Gazi Eğitim Fakültesi ve Hacettepe Üniversitesi Eğitim Fakültesinin İlköğretim Bölümlerinde ve Türkçe Eğitimi Ana Bilim Dalı'nda görevli öğretim elemanlarıyla; bu üniversitelerin Sınıf Öğretmenliği Ana Bilim Dalı'ndan mezun olup son dört yılda (1999, 2000, 2001 ve 2002) MEB tarafından ataması yapılan öğretmenler oluşturmaktadır. Araştırmada 171 öğretim elemanı ve 270 sınıf öğretmeni örnekleme alınmıştır. Amaca uygun olarak 436 maddelik yeterlik envanterleri oluşturulmuştur. Sonuç olarak öğretim elemanları Türkçe, Sosyal Bilgiler, Matematik ve Fen Bilgisi alan ve alan öğretimine ilişkin olarak hazırlanan 436 yeterlik maddesinin yüzde 72'sini çok önemli, yüzde 27'sini oldukça önemli, yüzde l'ini de kısmen önemli olarak değerlendirmişlerdir. Sınıf öğretmenleri ise bütün yeterliklerin yüzde 8 l'ini çok önemli yüzde 10'unu oldukça ve yüzde l'ini de kısmen önemli bulmaktadırlar. Sınıf öğretmenlerinin belirtilen yeterlikleri kazanma derecesine ilişkin değerlendirmelerinde; Türkçe, Sosyal Bilgiler, Matematik ve Fen Bilgisi alan ve alan öğretimine ilişkin yeterlikleri kazanma dereceleri ortalamaları, önem derecesi ortalamalarına göre anlamlı düzeyde daha düşüktür. Öğretmenlerin belirtilen yeterlikleri, bu yeterliklere verdikleri önemle uyumlu bir şekilde kazanamadıkları görülmektedir. Yeterlikleri önemli bulma dereceleri hakkında öğretim elemanı ve sınıf öğretmeni değerlendirmeleri arasındaki farkın manidarlığı değerlendirildiğinde; Türkçe yeterlilerinin 1/6'sında, Sosyal Bilgiler yeterliklerinin 1/3'ünde, Matematik yeterliklerinin 1/6'sında ve Fen Bilgisi yeterlilerinin 5/8 'inde öğretim elemanı ve öğretmen değerlendirmeleri arasında anlamlı farklılıklar gözlenmektedir. Özellikle anlamlı farklılık görülen Türkçe yeterliliklerinin tamamı ve matematik yeterliliklerinin 1/5'lik kısmı öğretim elemanları tarafından sınıf öğretmenlerine göre daha önemli bulunurken, Sosyal Bilgiler, Fen Bilgisi yeterlilikleri ve Matematik yeterliliklerinin diğer 4/5 Tik kısmı sınıf öğretmenleri tarafından, öğretim elemanlarına göre daha önemli olarak değerlendirilmiştir. Araştırmada elde edilen bulgulara dayalı olarak program modeli önerilmiştir. m
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the importance of the competence and competence gaining levels in the subject matter and subject teaching of elemantary teachers, who graduated from Elemantary Education Deparment of the Faculty of Education based on the four courses; Turkish, Social Studies, Maths and Science The population of the study consists of the lecturers of Ankara University, The Faculty of Education; Gazi University, The Faculty of Education and Hacettepe University, The Faculty of Education; Depatment of Elemantary Education, Section of Elementary Teacher Training, Social Studies, Science, Mathematics, Department of Turkish Language, Section of Turkish Language and also the teachers who graduated from Department of Elemantary Education, and be appointed by Ministry Of Education for the last four years, including 1999, 2000, 2001, 2002. In this research 171 lecturers and 270 elemantary teachers are taken as sample. As a result of the study; of the 436 competence items regarding the subject matters and subject teaching of Turkish, Social Studies, Maths and Science, the lectures evaluated 72% of them as very important, 27% of them as quite important and 1% of them as partially important. However, the elemantary teachers evaluates 81% of them as very important, 10% of them as quite important and 1% of them as partially important. According to the evaluations of elemantary teachers regarding the competence; the arithmetic means of the degree of gaining the competence in subject matter and subject teaching of Turkish, Social Science, Maths and Science is less than the degree of importance. In other words, there is a significant difference between the degree of gaining and the degree of importance. It is evaluated that the teachers did not gain this competence in accord with their opinions of importance. The evaluation of differences between the lecturers and elemantary teachers regarding the degree of finding the competence level important; shows that there is significant difference between in 1/ 6 of value of the Turkish competence, 1/3 of value of the Social Studies competence, 1/6 of value of the Maths competence and 5/8 of value of the Science competence. Especially significant difference is that; the lecturers consider the competence of Turkish completely and Maths 1/5 more important than the elemantary teachers. Nevertheless, the teachers evaulates the competence of Social Studies and Science completely and Maths 4/5 more important than the lecturers. According to the research findings, a programme model is proposed. iv