Cumhuriyet döneminde liselerin tarihsel gelişimi
Historical development the high schools in the Republic term
  1. Tez No: 160512
  2. Yazar: SERDAR ÖZMEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÇAĞATAY ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitimin Sosyal ve Tarihi Temelleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
VI ÖZET Bu çalışma cumhuriyet döneminde (1923-2005 yıllan arasında) ülkemizde bulunan genel liselerin sosyo-kültürel yönden değişim sürecini incelemeyi amaçlayan tarihsel bir araştırmadır. Araştırmanın birinci bölümü olan giriş kısmında, problem durumu, araştırmanın amacı, araştırmanın önemi, sayıltılar, araştırmanın sınırlılıkları, tanımlar ve kısaltmalar konulan yer almaktadır. Araştırmanın ikinci bölümü olan yöntem kısmında, araştırmanın modeli, evren ve örneklem, verilerin toplanması, verilerin çözümlenmesi ve yorumlanması konularına yer verilmiştir. Araştırmanın üçüncü bölümü olan bulgular ve yorum kısmında, cumhuriyet öncesi liselerin tarihsel gelişimine genel bir bakış, cumhuriyet döneminde liselerin kuruluş, yapı ve organizasyonunun, amaç ve işlevlerinin, programlarının, sınıf ve ders geçme sistemlerinin, öğrenci ve öğretmen kaynaklarının tarihsel gelişimi ile liselerdeki nicel gelişmeler konulan yer almaktadır. Araştırmanın dördüncü bölümü olan sonuç ve öneriler kısmında araştırma sonucu elde edilen bulgular özetlenerek, konu ile ilgili çeşitli önerilere yer verilmiştir. Araştırma sonucu elde edilen veriler yardımı ile Cumhuriyet dönemi liselerinin daha iyi değerlendirileceği, bu konuda yapılacak çalışmalara ve alınacak olan kararlara katkılar sağlayacağı umulmaktadır.
Özet (Çeviri)
VII ABSTRACT This research aimed to investigate the general high schools which have been in our country between 1923-2005 in the aspects of theirs social and cultural positions. In the first part which is the entry section includes situation of problem, importance of searching, aim of the research, bordarences, definations and abbreviations. In the second part which is the method section includes, research's model, the universe and the samples, collecting of datums, analysing of datums and interpretting of datums. In the third part which is the discovery and commentary section includes general look to the development of high school before republic term, the historical development of high schools estaplishment, structure, organization, aims, programs, the systems of passing higher classes, sources for students and teachers and quantitative developments during the republic term. In the fourth part which is the results and suggestions section, the results gained at the end of the search are summarized and different recommendations are placed. By the help of those datas, it's hoped that the high schools at the republic time will be evaluated better and help other researchs and decisions related to this subject.