Birleştirilmiş sınıf öğretmenlerinin birleştirilmiş sınıf uygulamasına ilişkin görüşlerinin değerlendirilmesi (Ankara ili örneği)
An assesment of multigrade classes teachers' views about in multigrade classes implementation (a case study Ankara)
- Tez No: 160516
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. KEMAL KÖKSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
ÖZET Bu araştırmanın evrenini Ankara iline bağlı ilköğretim okullarında görevli ve birleştirilmiş sınıf öğretimi yapan öğretmenler oluşturmaktadır. Evreni temsil etmek üzere birleştirilmiş sınıfların en yoğun olarak bulunduğu Haymana, Polatlı, Gölbaşı, Çubuk, Bala ve Kalecik ilçelerinde birleştirilmiş sınıf okutan 97 öğretmene araştırmacı tarafından geliştirilen anket uygulanmıştır. Tarama modelinin kullanıldığı araştırma“birleştirilmiş sınıflan daha etkin ve verimli kılmanın yollarım aramayı”amaçlamaktadır. Bu amaç kapsamında; Dünya' da ve Türkiye'de birleştirilmiş sınıfların durumu, ortaya çıkış nedenleri, ne kadar yaygın olduğu ve birleştirilmiş sınıflarla ilgili uygulama ve çalışma örnekleri sunulurken bu okullarda görevli öğretmenlerin uygulamaya ilişkin görüşleri alınıp değerlendirilmiştir. Araştırma, Türkiye dışındaki birleştirilmiş sınıf uygulamalarım detaylı bir şekilde incelemesi bakımından önem taşımaktadır. Araştırmada öğretmenlerin“birleştirilmiş sınıfların avantajlarına, birleştirilmiş ve bağımsız sınıflarda aynı programın uygulanmasına ve birleştirilmiş sınıflarda eğitim-öğretim sürecini sınırlandıran durumlara”ilişkin görüşleri ortaya çıkarılıp değerlendirilmiştir. Öğretmenlerin“birleştirilmiş sınıfların avantajlarına”ilişkin maddelere katılım düzeyleri aritmetik ortalama değerleri bakımından incelendiğinde; birleştirilmiş sınıflarda öğrencilerin birbirlerinden öğrenme imkanlarında, arkadaşlarına ve okula karşı olumlu tutumlar göstermelerinde, kendini yönetme ve kendi kendine öğrenme yeteneklerinde, sosyal (hoşgörü, sabır, destekleyici vb.) davranışlarında, kişisel sorumluluklarım yerine getirmelerinde ve benlik kavramı düzeylerinde artma olacağı gibi ifadelere katılım orta düzeyde gerçekleşmiştir. Öğretmenler birleştirilmiş sınıflarda öğrencileri bireysel olarak gelişmenin bağımsız sınıflardan daha kolay olduğuna ise hiç katılmamışlardır. Öğretmen görüşleri birleştirilmiş sınıf uygulamasının avantajlarına ilişkin maddelerin hiç birisinde tamamen katılıyorumseçeneğinde yoğunlaşmamıştır. Birleştirilmiş sınıf uygulamasının avantajlarının tam olarak gerçekleşmediği ve öğretmenlerin birleştirilmiş sınıf öğretimi konusunda yeterli formasyona sahip olmadıkları sonucuna ulaşılmıştır. Öğretmenlerin“birleştirilmiş sınıflarda da bağımsız sınıf programlarının uygulanmasına”ilişkin maddelere katılım düzeyleri dikkate alındığında bu uygulamadan beklenen hedeflerin gerçekleşmediği sonucuna ulaşılmıştır. Öğretmenler birleştirilmiş sınıflar için özel ve uygulanabilir programlar hazırlanması yönünde öneriler getirmişlerdir. Araştırmaya katılan öğretmenler“birleştirilmiş sınıflarda eğitim-öğretim sürecini sınırlandıran durumlara”ilişkin maddelere tamamen katılmışlardır. Araştırma sonuçları birleştirilmiş sınıflarda eğitim-öğretim sürecini;“öğretmenlerin sorumluluklarının artması, dersler ve hazırlıklar için zaman yetersizliği, öğrencilerin araştırma imkanlarının yetersizliği, yetkililerden gerekli yardımı görememe, birleştirilmiş sınıflarda öğretimle ilgili formasyon ve deneyim eksikliği, mesleki işbirliğinin yetersizliği, sosyal yaşam sınırlılığı ve rehberlik ihtiyaçlarının yeterli düzeyde sağlanamaması”gibi durumların sınırlandırdığım göstermiştir. Öğretmenler anket maddeleri dışında öğrenci velilerinden, öğretmenlerden, öğrencilerden ve diğer durumlardan kaynaklanan bazı sınırlılıklar konusunda da görüş belirtmişlerdir. Ayrıca öğretmen görüşlerinin cinsiyet,“birleştirilmiş sınıflarda öğretim”dersi alma, bir arada okutulan sınıf sayısı, mesleki kıdem ve mezuniyet değişkenlerinden etkilenme durumları incelenmiştir. Bulgular ve yorumlar bölümünde literatürle ilişkilendirme yapılmış ve kesin yargılar sonuç bölümünde verilmiştir. Ortaya çıkan sonuçlara dayalı olarak da öneriler geliştirilmiştir. 11
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The teachers working at primary schools and performing multigrade teaching in province of Ankara have consisted of the area of this research. In representing of area, the survey enhanced by the researcher was applied to the 97 teachers performing multigrade teaching in Haymana, Polath, Gölbaşı, Çubuk, Bala ve Kalecik in which multigrade teaching classes were the most consistent. The research used scanning model has aimed at finding the ways of multigrade classes make more effective and efficient. In this regard, the aspect of multigrade classes in Türkiye and in the world, reasons of appearing those classes, how widespread they are and while presentating the samples of work and implementation related to multigrade classes, opinions of the teachers performing those classes, regarding to the implementation were asked and evaluated. The research is important because of analysing particularly implementation of the multigrade classes out of Türkiye. In research, opinions of teachers related to the advantages of“multigrade classes”implying the same programme in multigrade and monograde classes and the aspects restricting of education process in multigrade classes were exposed and evaluated. Investigated the participation levels regarding to the advantages of multigrade classes in aritmetical average, in multigrade classes, agreement of statesments like in learning possibilities of students from each other, showing positive attitudes to their friends and schools, self-directing and self4earning,their social behaviours (for examples tolerance, patiance, supporter etc.) were realized in medium levels. Teachers never agree that it is more easy to improve students individually in multigrade classes than monograde classes.The opinions of the teachers haven't intensified the choice in none of the statesments about the advantages of imlementation 111multigrade classes. It has been cocluded that the advantages of implementation multigrade classes haven't realized exactly and teachers haven't had enough training education about training multigrade classes. It is concluded that considering Teachers' participation levels about implementation of monograde classes programmes in multigrade classes as well, goals anticipated this implementation haven't realized. Teachers have offered to be prepared special and practical programmes for the multigrade classes. Teachers participated in research totally agree with the aspects restricting the process of education in multigrade classes. Results of research indicates that increasing responsibilities of teachers, lack of time for lessons and prepations, lack of research facilities for students, not taking enough assistance from the entitled officers, lack of formation and experience related to training in multigrade classes, restriction of social life and not providing enough guidance services have restricted the process in multigrade classes. Teachers delivered opinions about some restrictions emanated from students' parents, teachers, students and other situations apart from poll as well. Also, It has been examined whether the opinions of teachers could be influenced gender, taking the lessons of 'Gaining multigrade classes", number of class teaching altogether, seniority and novelty of graduation. In the sections of findings and comments attachment with literature has been done and the certain results have been give in section of conclusion. And offers have been improved based on the outcomes. IV