İlköğretim 2. kademe resim-iş derslerinde grafik tasarımı uygulamalarına ilişkin öğretmen görüşleri
Teacher opinions on graphic design practices at second grade elementary schools art classes
- Tez No: 160528
- Danışmanlar: PROF. HÜLYA İZ BÖLÜKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Resim-İş Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
ÖZET Bu araştırma ilköğretim ikinci kademedeki resim-iş derslerinde görülen grafik tasarımı uygulamalarının değerlendirmesi yeni ve etkili grafik tasarım uygulama yöntemlerini geliştirmek için yapılmıştır. Araştırmada problem durumunun belirlenebilmesi için genel olarak sanat eğitimi ve daha sonra grafik tasarım ve sanat eğitimi arasındaki dengeler incelenmiş bu konuyla ilgili kaynaklar taranmış ve yorumlanmıştır. Sonraki aşamada grafik tasarım yolu ile öğrencilere verilen sanat eğitimi farklı yönleri ile açıklanmış ve öğrencide meydana getirmesi gereken istendik davranışlar belirtilmiştir. Diğer bölümde ise araştırmanın kapsamı dahilinde hale hazırda devam eden uygulamaların değerlendirmesi yapılmıştır. İlköğretim ikinci kademe ile sınırlı olan bu araştırmada ilgili yönetmelik ve İlköğretim Kurumları Resim-iş Dersi öğretim Programı incelenmiş, konusu grafik tasarımı olan uygulamalar değerlendirilip verimliliği yorumlanmıştır. Bu kısımda da konuyla ilgili kaynak taraması sonucunda daha önce yapılan araştırmalarda ulaşılan verilere değinilmiş, bunlar da gerekli yerlerde kullanılmıştır. Resim-iş öğretmenlerine likert tipi bir tutum ölçeği uygulanmış elde edilen verilerin analizinde SPSS (Statical Packape for Social Sciences) kullanılmıştır. Araştırma sonucunda elde edilen veriler doğrultusunda yeni yaklaşımlar yaratma gerekliliği doğmuştur. Geliştirilebilir, örnek bir uygulama önerisi her yönüyle açıklanarak ortaya konmuştur. Doğabilecek herhangi bir karışıklığı önlemek için örnek uygulama önerisinin kapsamlı bir günlük planı ekler bölümünde verilmiştir.
Özet (Çeviri)
11 ABSTRACT This thesis is studied to evolate the elementary school second grade art class and to improve a new graphic design methods for this class. First art education and later relationship between graphic design and art education were searched to define the thesis problem (phenomenon). Therefore, many academic resources were researched and evaluated about these topics. In the second part, the thesis consist of the definition of different aspects of the art education, is given to the students while graphic design education, as well as the explanation of the expected behaviors of the students as a result of the existing education methods. Besidess, present curriculum and its aplication are interpreted in the view of the thesis problem. In the thesis, limited with the elemantary school second grade, present regulations and art class curriculum are researched; the applications, includes graphic design, are evaluated and its productivity is interpreted. Futhermore, the academic resources about that topics are stated. The art teachers were applied a Likert type attitute scale and SPSS (Statical Packape for Social Sciences) is used in analysing the datum. In the last part of the thesis, as a result of the research and the data, it is a necessity to offer new methods and approaches. Therefore, a new aplication is offered as a case wilh its different point of view. For the clarity, case application is presented in the appendix.