Hazır giyim işletmelerinde iş kazalarını önlemek üzere verilen iş güvenliği eğitimi hakkında işçi ve işveren görüşleri
Employee and employer opinions concerning the work security training applyed in order to prevent job related accidents at apperel establishments
  1. Tez No: 160540
  2. Yazar: YURDAGÜL EVCİ
  3. Danışmanlar: PROF. FATMA ERAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Giyim Endüstrisi, Clothing Industry
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Giyim Endüstrisi ve Moda Tasarımı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 207
Özet
ÖZET Sanayileşme ve buna bağlı olarak makineleşme, bir yandan insanlığına refah ve mutluluk getirmekte, diğer yandan çalışanların pek çok yaşamsal tehlikeyle karşılaşmalarına yol açmaktadır. Bu durum işçi sağlığı ve iş güvenliği konusundaki çalışmaları gündeme getirmektedir. İşyerlerinde kazaların çoğunun işe yeni girmiş ve henüz güvenlikli çalışma alışkanlığı kazanmamış işçiler arasında meydana gelmesi, güvenlik eğitiminin önemini ortaya koymaktadır. İşçilerin işlerini bilerek ve anlayarak yapmaları onların kaza yapma olasılıklarını düşürecektir. Bu nedenlerle işe yeni başlayan personel ile çalışmakta olan personele, işletmeler tarafından, iş başında veya iş dışında, işletme içinde yada işletme dışında olsun, periyodik aralıklarla mutlaka eğitim verilmesi gerekmektedir. Bu çalışmaların düzenli bir biçimde yürütülmesi, eğitim alan işletmeler için bir mali külfet değil, aksine sonuçlarının uzun dönemde görüleceği, çok kazançlı bir yatırım olacaktır. Bu araştırma, iş güvenliği eğitimi almış hazır giyim işletmelerinde iş kazalarım önlemek üzere verilen iş güvenliği eğitiminin işçi ve işveren görüşleri açısından değerlendirilmesidir. Araştırmanın çalışma evrenini; ILO'nun (Dünya Çalışma Örgütü) AB'ne uyum çerçevesinde hazırlamış olduğu projede yer alan iller ve bu illerde proje kapsamında iş güvenliği eğitimi almış olan 8 işletmede görev alan 400 işçi ve 8 işveren oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini ise 8 işveren ve evrenden random yöntemiyle seçilen ve evreni temsil eden 200 işçi oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak anket kullanılmıştır. Anket formu araştırmacı tarafından işletmelerin bulunduğu yerlere gidilerek uygulanmıştır. Uygulama sonunda 8 işveren ve cevaplan geçerli kabul edilen 160 işçiden toplanan veriler, SPSS paket programından yararlanılarak bilgisayar ortamına aktarılmıştır. Araştırma sonucunda aşağıdaki bulgular elde edilmiştir:u Araştırma kapsamına giren işçilerin büyük çoğunluğunun iş kazası geçirmediği, iş kazası geçiren işçilerin görüşleri doğrultusunda en fazla kazanın dikim, ütü ve kesim bölümlerinde olduğu sonucuna varılmıştır. Bu bölümlerde en fazla karşılaşılan kazanın ise parmağa iğne batması, eli dikiş makinesine kaptırma, ütü buharı yanığı ve eli kesim makinesine kaptırma olduğu belirlenmiştir. İşletmede meydana gelen iş kazalarının kişisel nedenleri hakkında işçilerin fiziksel yorgunluk ve moral yorgunluğunu, işverenlerin ise dikkatsizlik ve dalgınlığı birinci neden olarak gördükleri sonucuna varılmıştır. İşletmede fiziki ortamdan kaynaklanan iş kazaları incelendiğinde, işçilerin aydınlatma ve havalandırma yetersizliğini buna karşın işverenlerin ise kişisel koruyucu kullanmamayı birinci neden olarak gördükleri belirlenmiştir. İşletmede iş kazası meydana geldiğinde alman iş güvenliği önlemleri ile ilgili işçi ve işveren görüşlerinin birbiriyle tutarlı olduğu sonucuna varılmıştır. Araştırma bulgularına göre, verilen eğitimin amacının işçi ve işverenler tarafından anlaşıldığı, işçi ve işveren görüşleri arasında çok farklılık olmadığı, işçi ve işverenlerin kişisel koruyucu ve makine koruyucunun önemini kavradıkları anlaşılmaktadır. İşçi ve işverenlerin almış oldukları iş güvenliği eğitim programlarının planlanması, uygulanması ve değerlendirilmesine yönelik olumlu düşüncelere sahip oldukları ortaya çıkmış, işçi ve işverenlerin bu eğitim programlarından memnun kaldıkları sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
İÜ ABSTRACT Industrialization and mechanization grants humanity wealth and happiness but also creates lots of vital dangers for the workers. This situation brings up the studies concerning worker health and work safety. The fact that a great percentage of the accidents occurring in workplaces are caused by newly hired workers, who haven't gained experience about safe working shows the importance of safety training. The accidents shall decrease if the workers undertake their jobs by understanding and knowing their duties. Because of these reasons, their employers should train the newly hired and existing workers periodically, on-site ör off-site. Taking these measures are not cost increasing factors for the enterprises but a profitable investment in the long run. This research aims to study the work safety training activities given to prevent accidents, in ready-made clothing enterprises, from the worker and employers' perspective. The study universe consists of provinces and enterprises whose personnel are trained about work safety, which are included in ILO's (International Labor Organization) project, prepared for ready-made enterprises, for the EU. Ali enterprises were included in the study instead of forming a sample because the study can reach ali enterprises in the universe. Questionnaires were used for data gathering. The researcher applied the questionnaires at the enterprises personally. At the end of the practice, the data from 8 employers and 160 workers, whose answers were accepted, were converted into the computer using the SPSS software. At the end of the study, the following findings were obtained:u Araştırma kapsamına giren işçilerin büyük çoğunluğunun iş kazası geçirmediği, iş kazası geçiren işçilerin görüşleri doğrultusunda en fazla kazanın dikim, ütü ve kesim bölümlerinde olduğu sonucuna varılmıştır. Bu bölümlerde en fazla karşılaşılan kazanın ise parmağa iğne batması, eli dikiş makinesine kaptırma, ütü buharı yanığı ve eli kesim makinesine kaptırma olduğu belirlenmiştir. İşletmede meydana gelen iş kazalarının kişisel nedenleri hakkında işçilerin fiziksel yorgunluk ve moral yorgunluğunu, işverenlerin ise dikkatsizlik ve dalgınlığı birinci neden olarak gördükleri sonucuna varılmıştır. İşletmede fiziki ortamdan kaynaklanan iş kazaları incelendiğinde, işçilerin aydınlatma ve havalandırma yetersizliğini buna karşın işverenlerin ise kişisel koruyucu kullanmamayı birinci neden olarak gördükleri belirlenmiştir. İşletmede iş kazası meydana geldiğinde alman iş güvenliği önlemleri ile ilgili işçi ve işveren görüşlerinin birbiriyle tutarlı olduğu sonucuna varılmıştır. Araştırma bulgularına göre, verilen eğitimin amacının işçi ve işverenler tarafından anlaşıldığı, işçi ve işveren görüşleri arasında çok farklılık olmadığı, işçi ve işverenlerin kişisel koruyucu ve makine koruyucunun önemini kavradıkları anlaşılmaktadır. İşçi ve işverenlerin almış oldukları iş güvenliği eğitim programlarının planlanması, uygulanması ve değerlendirilmesine yönelik olumlu düşüncelere sahip oldukları ortaya çıkmış, işçi ve işverenlerin bu eğitim programlarından memnun kaldıkları sonucuna varılmıştır.