Piyano eğitimine başlangıç seviyesinde kullanılan, 'John Thompson's Easiest Piano Course' metodunun I.,II., III. ve IV. kitaplarının öğretim yaklaşımları
The teaching approaches of John Thompson's Easiest piano course parts I,II,III,IV which are used at the beginer level of piano
  1. Tez No: 160539
  2. Yazar: EMİNE KIVANÇ
  3. Danışmanlar: PROF. NEVHİZ ERCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 171
Özet
PİYANO EĞİTİMİNİN BAŞLANGIÇ SEVİYESİNDE KULLANILAN JOHN THOMPSON'S“EASIEST PIANO COURSE”METODUNUN I., IL, III. VE IV. KİTAPLARININ PİYANO EĞİTİMİNDEKİ ÖĞRETME YAKLAŞIMLARI (Yüksek Lisans Tezi) EMİNE KIVANÇ GAZİ ÜNİVERSİTESİ EĞİTİM BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ankara 2005 ÖZET Bu araştırma, piyano eğitiminin başlangıç seviyesinde kullanılan John Thompson's“Easiest Piano Course”metodu I., IL, III. ve IV. kitaplarının öğretim yöntemlerinin tespit edilip, piyano öğretim elemanlarından alman görüşler doğrultusunda bu metodun, piyano eğitimine uygunluğunun ve kullanırlığının tespiti amacı ile hazırlanmış bir çalışmadır. Araştırma betimsel bir araştırma olup,“kaynak tarama”ve“anket uygulama”yöntemleri kullanılarak hazırlanmıştır. Araştırmada çeşitli okullarda piyano dersi veren öğretim elemanlarına, piyano eğitimine başlangıç seviyesinde kullanılan metodlarda olması gereken bilgilere, izlenmesi gereken yöntemlere yönelik görüşlerin saptanması amacı ile anket uygulanmış ve bu anketler sonucunda toplanan veriler, istatistiksel olarak çözümlenip, frekans ve yüzdelik tablolarına dönüştürülmüştür. Araştırma sonucunda, incelenen metod ve öğretim elemanlarından alman görüşler kıyaslanarak, John Thompson's“Easiest Piano Course”metodu I., IL, III. ve IV. kitaplarının piyano eğitimine başlangıç metodu olarak, öğretim yöntemleri açısından büyük ölçüde uygunluğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
THE TEACHING APPROACHES OF JOHN THOMPSON'S EASIEST PIANO COURSE PARTS I, II, HI AND IV WHICH ARE USED AT THE BEGINNER LEVEL OF PIANO EDUCTION (MASTER THESIS) EMİNE KIVANÇ GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF EUCATIONAL SCIENCES Ankara 2005 ABSTRACT This research aims at, finding out the methodologies of teaching in the John Thompson's Easiest Piano Course methods parts I, II, III and IV, which are used at the beginner level of piano education and, finding out whether the methods meet the requirements and whether they are handy for use, in consideration of the critics of academic and educational staff, instructing piano courses. Being a descriptive a research, it is prepared by using the strategies“searching sources”and“applying questionnaires”. In the research, the questionnaires concerning two main issues, namely,“included necessary content”and“methods need to be followed”, are applied to the piano educators who instruct at the different schools; which then in return, are analyzed statistically, in terms of frequency and percentage, to build up the related tables. At the end of the research, by comparing the investigated method to the views of the educational staff, it is concluded that John Thompson's Easiest Piano Course methods parts I, II, III and IV are considered to be suitable in a large extent as a method to be used at the beginner level of piano education.