Plastik Sanatlar Eğitimi'nin televizyon yardımıyla yaygınlaştırılması plastik sanatların amaçları, ilkeleri ve yöntemlerinin anlatıldığı, gösterildiği ve uygulandığı televizyon programı örneği
To make known the 'Education of Plastic Arts' by the help of television the example of a television programme which the rules, methods and purposes, shown and applied of the plastic arts
  1. Tez No: 160545
  2. Yazar: ESAT AKBAL
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ADNAN TEPECİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim-İş Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 238
Özet
11 ÖZET Sanat eğitiminin bir kolu olan“Plastik Sanatlar Eğitimi”Türkiye Cumhuriyeti Milli Eğitim Sistemi içinde zorunlu eğitim dönemi olan ilköğretim okullarında“Resim-îş”dersi adı altında verilmektedir. Bu ders ilköğretim okullarının 6. 7. ve 8. sınıflarında haftada bir ders saati yani 40 dakikadır. Bu süre plastik sanatların amaçları, ilkeleri ve yöntemlerinin öğretilmesinde yeterli değildir. Ayrıca bu dersin genel amaçlarının gerçekleştirilmesinde yeterli olmadığı bilinmektedir. Bundan hareketle“Plastik Sanatlar Eğitimi”nin televizyon programı yardımıyla daha etkili verilmesi ve yaygın hale getirilmesi düşünülmüştür. Özellikle toplumun ruh sağlığına katkı sağlayan genel amaçların gerçekleştirilmesinde televizyon programlarının büyük katkısı olacaktır. Tez çalışması hem nitel hem de nicel araştırma yöntemlerine göre yapılmıştır. Nicel veri toplama aracı olarak anketten yararlanılmıştır. Araştırma evreni çok geniş olmasına karşın sınırlı bir örneklem alınmıştır. Araştırmada kullanılan TV programı bölümlerinin senaryoları hazırlanırken, ilköğretim okullarında resim dersinde işlenebilecek konular seçilmiştir. Bunlar; 1- Plastik Sanatlar Eğitimi'nde Sanat Kavramı 2- Plastik Sanatlar Eğitimi'nde Nokta 3- Plastik Sanatlar Eğitimi'nde Çizgi 4- Plastik Sanatlar Eğitimi'nde Renk 5- Plastik Sanatlar Eğitimi'nde Üç Boyut'tur. Her bir bölümün çekiminde anlatım, gösterim, eleştiri ve uygulama yöntemleri kullanılmıştır. Ayrıca katılımcılardan estetik olarak hem gösterilen eserlerden hem de kendi yaptığı çalışmalardan en çok hoşlarına giden eserleri seçmeleri istenmiştir. Programa katılan ve programı izleyen her iki gruba bir ön anket, program yapıldıktan ve izlettirildikten sonra da birer son anket uygulanmıştır. AnketlereIll verilen cevaplara göre öğrencilerin büyük çoğunluğunun katıldığı ve izlediği gibi bir televizyon programının yayınlanması durumunda izleyecekleri, kendi yaşıtlarınca da izleneceğini düşündükleri ortaya çıkmıştır. Ayrıca Plastik Sanatlar Eğitimi'nin (resim) televizyon programları ile verilebileceğini düşündüklerini belirtmişlerdir. Yapılan gözlemlerde hem programa katılan hem de programı izleyen öğrenciler böyle bir çalışmaya seçildiklerini duyunca çok sevinmişler ve heyecanlanmışlardır. Özellikle program yapımına katılan öğrencilerin bundan çok memnun oldukları gözlenmiştir. Bazı öğrenciler seçilmesine ve katılmak istemesine rağmen dershaneye gittikleri ve aileleri izin vermediği için katılamadılar. Onların yerine başka öğrenciler seçilmiştir. Ailesi izin vermeyen öğrenciler üzerinde, genelde annelerinin etkili olduğu, ayrıca kız öğrencilerin ailelerinin daha hassas davrandığı izlenimi edinilmiştir. Programın çekiminde öğrencilerin söylenenleri yaptığı veya yapmaya çalıştığı gözlenmiştir. Eleştiri, uygulama bölümlerinde kendilerinden istenilen şeyleri yapmak için gayretli oldukları görülmüştür. Program amatör kameraman tarafından çekildiği ve yine amatörce kurgulandığı için hem teknik açıdan hem de kalite olarak ileri düzeyde yapılamamıştır. Bazı çekim hataları ile birlikte CD'lere aktarımda görüntü kalitesinin düştüğü görülmüştür. Buna rağmen programın amacına ulaştığı gözlenmiştir. Çünkü hem programa katılan hem de izleyen öğrencilerin büyük çoğunluğu böyle bir program televizyonda yayınlansa izleyeceğini ve kendi yaşıtlarınca da izleneceğini düşündüklerini söylemişlerdir. Ayrıca izleyenlerin resimle ilgili düşüncelerim etkileyeceğini belirtmişlerdir. Teknik açıdan ve stüdyo imkânları daha geniş bir televizyon kuruluşunda bu araştırmada ortaya konan TV programına benzer bir televizyon programı yapılsa daha etkili olacağı açıktır. Ayrıca katılımcılara her türlü sanatsal tekniği kullanabilecekleri ortam ve malzemeler ile birlikte yeterli süre verilmesi durumunda programın zenginliği ve kalitesi artacaktır. Program sonunda katılımcılara verilecek ödüllerin de programa olan ilgiyi ve katılımı artıracağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY Plastic arts which is one of the branch of art education, is given under the name of“Drawing- Work lesson”in the primary-secondary school which is compulsary education term in Turkish Republic National Education system. This lesson is one lesson hour in a week which means 40 minutes (In the 6th 7th and 8th classes which are in the primary-secondary schools). This time is not enough for teaching the aims, principals and methods of plastic arts. It is also known that the time is not enough for realising the generals aims of this lesson. Because of this reason giving the education of plastic arts more effectively and more spread by the help of tv is thouht. TV will be more useful for realising the general purposes which improve especially the pychological health of the public. Because of the study of thesis is related both art and the practice, the method of qualitative research is used. Also questiniary is used which is means for collection of quantitative data. Although the environment of research is very wide, only limited samples are taken. Subjects which can be given in the drawing lessons in the whole primary- secondary schools are choosen. These are; 1- Consept of art in the education of plastic arts 2- Point in the education öf plastic arts 3- Line in the education of plastic arts 4- Color in the education of plastic arts 5- Three dimensions in the education of plastic arts Methods of expression, projection, criticism and practice are used in the filming of each part. It is requested from the students to choose both the works which are estethic were shown and the Works made by themselves. Prequestinary was applicated to both groups participated in the programme and to whom follows the programme. According to the answers of the questionaryV most of the students told that if a television programme like they participated in and watched before, they would watch that tv programme and they also told that the same age group would watch that tv programme as well. They stated that education of plastic arts (drawing) can be given on tv. According to the observations the students who participated in and watched the programme were very happy and excited when they heard that they were choosen for such a work. It was observed that the students who participated in the filming of the programme were very satisfied. Although some of the students were also choosen and they also wanted to participate in the event, they could not participate in the event because of their private education or their parents did not allow them for the event, other students were choosen instead of them. Their mothers were effective on the students whose parents did not allow. It was also observed that the parents of schoolgirls were more sensitive. During the filming of the programme it was observed that the students did what was said to them or they tried to do. In critisism and practice parts it was seen that they endeavourd to what they were requested. Because of the programme was filmed with an ameteur cameraman and its editing was also ameteur, the programme could not be done in a professionel level both technical and quality sides. It was seen that the quality of the image was low because of the mistakes of filming during the recording to the CDs. However it was observed that the programme reached its purpose. Because most of the students who participated in and watched the programme told that they've thought that if the programme was shown on tv they would watch it and also the same age group would watch it. It is clear that the filming of such a tv programme is done by a tv channel which has more technical resources will be more effective. Furthermore, if necessary meterials are given with a suitable time with a place in which the participants can use artistic tefnique, then the quality of the programme will increase. Also it will be useful to give prices to the participants at the end of the programme to increase the interest to the programme.