Hazır giyim işletmelerinde markalaşma süreci ve bu süreçte görev alacak personelin eğitimi için program model önerisi
Trademarking process in ready-made companies and sample educational program suggestion for the staff to be employed in this process
  1. Tez No: 160544
  2. Yazar: AYFER ERGÜL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. SONGÜL KURU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Giyim Endüstrisi, Clothing Industry
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Giyim Endüstrisi ve Giyim Sanatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Giyim Sanatları Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu araştırma, markalaşmış ve markalaşmak için adım atmış işletmelerin görüşlerine dayalı markalaşma dersi program modeli önerisi hazırlamayı amaçlamaktadır. Araştırma beş ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde giriş ve araştırmanın konusunu oluşturan markalaşma ile ilgili genel bilgilere yer verilmiştir. Araştırmanın ikinci bölümünde, problem, amaç, önem, sayıltılar, sınırlılıklar ve tanımlar açıklanmıştır. Araştırmanın üçüncü bölümünde, araştırma modeli, evren ve örneklem, veri toplama teknikleri, verilerin toplanması ve verilerin analizine yer verilmiştir. Araştırmanın evrenini Türkiye'de faaliyet gösteren, kendi markası ile iç ve dış pazara üretim yapan, İTKİB'e (İstanbul Tekstil ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği) kayıtlı markalaşmış ve markalaşmakta olan 130 hazır giyim işletmesi oluşturmaktadır. 130 hazır giyim işletmesi içerisinden uzman görüşleri de alınarak markası ile isim yapmış 43 işletme seçilmiştir. Seçilen 43 işletmenin markalaşmadan sorumlu personeli araştırmanın örneklemini oluşturmaktadır. Markalaşma süreci aşamalarını ve bu aşamalarda kullanılan işlemleri belirlemek için gerekli verilerin toplanması amacı ile anket formu geliştirilmiştir. Anket formu örnekleme giren 43 işletmede markalaşmadan sorumlu personele araştırmacı tarafından uygulanmıştır. Cevaplan geçerli kabul edilen 35 işletmeden toplanan veriler, frekans yüzdeleri hesaplanarak tablolar biçiminde sunulmuş ve bulgular yorumlanmıştır. Araştırmanın dördüncü bölümünde yer alan bulgulara ve yorumlara göre;» Araştırmaya katılan markalaşmış ve markalaşmakta olan işletmelerin çoğunluğunun 20 yıldan fazla bir süredir tescilli markalan ile pazarlama yaptıkları görülürken, çok az bir kısmının ise 5 yıldır tescilli markalan ile pazarlama yaptıkları görülmüştür..İşletmelerin tamamına yakınının hem iç pazara hem de dış pazara üretim yaptıkları belirlenmiştir. Araştırmaya katılan markalaşmadan sorumlu personelin işletmelerinde, üst yönetimde, pazarlamada, halkla ilişkiler ve marka sorumlusu olarak çalıştıktan, çoğunluğunun üniversite ve yüksekokul, diğerlerinin ise lise mezunu oldukları görülmektedir..İşletmelerin yandan fazlasının sezonluk ve müşteri isteklerine dayalı hazırladıkları özgün tasanma dayalı kreasyonlar hazırladıkları görülmektedir. ® Araştırmaya katılan işletmelerin markalarını konumlandırmada satışı teşvikin (promosyon) yanında en çok reklam kampanyalarını kullandıkları görülmektedir..İşletmelerin reklam kampanyalarını en çok markayı konumlandırmak, işletme ve marka imajı yaratmak için kullandıktan görülürken, en az marka hakkında tüketiciyi bilgilendirmek için kullandıkları anlaşılmaktadır..İşletmelerin markalaşmadan sorumlu personelin görüşlerine göre, markalaşma süreci aşamalarının ve işlemlerinin aşağıdaki sırayla yer aldığı görülmektedir..Marka adı seçimi,.Seçilen marka adını tescil ettirme,.Kullanılacak olan markalama stratejisine karar verme,.Kaliteli ürünler üretme,.Hedef tüketici kitlesine uygun özgün tasarımlar üretme,
Özet (Çeviri)
In this research, it» has been aimed to prepare the proposal model of trademarking lesson depending upon view of companies trademarked and begin to be trademarked. The research consist of five main chapters. First chapter includes general knovvledge concerned with trademarking which is comprising subject of research and introduction. The second chapter explains problems, purposes, importance, assumptions, limitations of the study and definations. The third section includes the model of research, universe, sample selection, data collection thecnics as well as data collection and data analysing. The content of research includes 130 prep cloth companies that work in Turkey and make production to extemal and internal market by using its own trademark, and recorded to İTKİB (İstanbul Union of Textile and Confection Exporters). The personnel responsible for trademerking of 43 companies which were chosen but of 130 prep cloth companies are sample selection of the research. A survey form has been set out in order to define trademarking stages and processes which are used in this stages. The survey form has been applied tp personneî responsible for trademarking by researcher. The datas gained from 35 operators whose answers are accepted beforehead, have been submitted in the form of tables by calgulating frequency percentages. According to finding and comments pîaced this chapter.. While most of txademarked managements attended the research more than 20 years which have been seen trademarked negotiations, few of the operayors for 5 years have been seen.. While it has been determined that almost of all of the companies make production in both internal and external markets.. It has been found out that the personnel responsible for trademarking and also participated in the research are recruited in high levels, such as marketing public relations and trademark coordinater. Majority of them are gradute from university, the rest is graduate from high scholl.. It has been seen that more than half of companies prepare original creations based upon seasonal changes and customer's demands.. It can also be seen that companies took part in research use mostly advertisement campaigns as well as promotions. It has been observed that the companies use advertisement campaigns the most in order located their trademarks create image of management and trademark yet, they use advertisement campaigns the least for informing their customers about trademarks. According to the views of personnel for tredemarking; trademarking processes are as follows. ® Choosing the name of trademark. ® Registering the chosen name of trademark. ® Deciding the trademark strategy which will be used.. Producing high quality products. Producing original design for object consumer mass.. Delivering the products to customers on time by establishing systematic distrubition networks. © Distinguishing the trademark from its resembles.. Constituting the trademark image.. Effective advertisement and presentation.VI In the light of research results, a recommendation of cirriculum lesson program has been developed. For this objective, as the general aims of trademarking lessons; cognitive, pyschomotor and affective treatments have been determined. A 33 houred education time has been decided in accord with determined lesson content. A 25 questions test has been prepared in order to apprise and evaluate the cognitive treatment. This test contains a skill measurement scale.