Yeni basel kriterleri'nin Türk Bankacılık sektörüne etkisi
The effects of new basel standards on Turkish Banking sector
- Tez No: 160548
- Danışmanlar: PROF. DR. İZZET GÜMÜŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Banking
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bankacılık Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
II ÖZET Bu çalışmada, Basel Il'nin uluslararası finansal sisteme etkilerinin ışığında Türk bankacılık sektörüne olası etkileri incelenmiştir. Riske duyarlı sermaye yeterliliği hesaplamaları, bankaların maruz kaldıkları kredi, piyasa ve operasyonel riskler karşısında ne oranda sermaye bulundurmaları gerektiğini ortaya koymaktadır. Uluslararası Ödemeler Bankası (BIS) bünyesindeki Basel Komitesi tarafından 1988 tarihinde ortaya konan ilk sermaye yeterliliği düzenlemesi (Basel I), bugün yüzün üzerinde ülkede uygulanmaktadır 1988 tarihli düzenlemeye 1996 yılında yapılan ilavelerle Basel I son şeklini almıştır. Komite, uluslararası finansal sistemce duyulan ihtiyaçlar üzerine Basel I'i büyük ölçüde değiştirmiş ve Haziran 1999' da 2006 yılı sonunda uygulamaya geçecek olan yeni sermaye yeterliliği düzenlemesinin (Basel II) ilk taslak metnini yayımlamıştır. Ocak 2001 ve Nisan 2003 'te yayımlanan ikinci ve üçüncü taslak metinlerden sonra, Basel II son olarak Haziran 2004' de revize edilmiş haliyle yayımlanmıştır. Sermaye gerekliliği, banka politikalarım (faaliyet ve kararlarını) etkileyen tek ve en önemli faktör değildir. Bu nedenle Basel Il'nin etkilerinden bahsederken bu etkinin büyüklüğünün ne olacağım söylemek zordur. Ayrıca, Basel Il'nin etkileri ülkenin gelişmişlik düzeyi ve bankanın büyüklüğüne göre de farklılık göstermektedir. Basel Il'nin, Türk bankacılığının SYR'si (sermaye yeterlilik rasyosu) üzerinde bir miktar azalmaya yol açacağı tahmin edilmektedir. Uygulamada yaşanacak bir takım güçlüklere rağmen, Basel Il'nin hem Türk finans sektöründe hem de Türk reel sektöründe mali şeffaflığın ve istikrarın teminine katkı sağlaması beklenmektedir. Gelişmekte olan ve gelecek vaad eden bir ülke olan Türkiye dış kreditörler açısından cazip bir pazardır ve muhtemelen Basel IFye geçilmesi durumunda bu durum değişmeyecektir.
Özet (Çeviri)
»1 ABSTRACT This study examines the potential effects of The Basel ÎI on the Turkish banking sector in the light of its effects on the international financial system. Risk- sensitive capital adequacy calculations indicate the extent of capital that banks should keep in the face of various credit, market and operational risks. The first capital adequacy regulation (Basel I), introduced by Basel Committee of The Bank for International Settlements introduced in 1988, has been adopted by over a hundred countries. This regulation was published in 1996 after several additions were made. The committee modified the document to a great extent due to the necessities of the international financial system. In 1999, the committee published the first draft of the new capital adequacy document (Basel II), which is going to be implemented at the end of 2006. Following the second draft of the Basel II published in January 2001 and its third draft published in April 2003; the last revised version of the document was finalized in June 2004. Capital requirement is not the unique and the most important factor determining the policy of the banks. In addition, the effect of Basel II varies according to development level of a country and size of a bank. For those reasons, it is hard to measure the effects of Basel II on the banking system. It seems that Basel II will decrease the capital adequacy ratio of the Turkish banking sector. Despite the difficulties expected at the implementation, it is expected that Basel II will contribute to the financial transparency and stability of Turkish banking sector and Turkish real sector. As a developing and high-potential country, Turkey is an attractive market for the foreign creditors. Turkey will probably keep this position after adopting Basel II.